<span class='far fa-lightbulb color-default'></span> 8قدم برای راه اندازی یک کسب و کار ( بخش اول)
کسب و کار من

8قدم برای راه اندازی یک کسب و کار ( بخش اول)

| 14:30 | 2

 یک ایده کسب و کار به ذهنتون رسیده و آماده اجرای آن هستید اما نمی‌دانید که از کجا باید شروع کنید؟ چه قدم‌هایی را باید برداشت تا ایده شما به یک کسب و کار تبدیل شود؟ ما در اینجا در 8 گام به شما در دو بخش توضیح خواهیم داد. با بورس با ما همراه باشید.

گام اول: تحقیقتان را کامل انجام دهید

اولین قدم پس از به ذهن رسیدن یک ایده کسب و کار این است که آن را با واقعیت همگام سازیم. آیا ایده‌تان پتانسیل موفق شدن را دارد؟ در واقع شما نیاز دارید تا یک فرایند اعتبار سنجی ایده‌تان را قبل از پیش بردن آن انجام دهید. در این مرحله بایستی به طور کامل در مورد ایده کسب و کارتان مطالعه نمایید و امکان اجرای آن را مورد بررسی قرار دهید.

 

گام دوم:  بوم کسب و کار

 بعد از اینکه مطالعه در مورد ایده کسب وکارتان را انجام داده اید، زمان رسم بوم کسب و کار برای ایده‌تان است. بوم کسب وکار یک ابزار مدیریتی است که این امکان را به شما می‌دهد تا مدل کسب و کار خود را طراحی و توصیف نمایید و آن را به چالش بکشید. همچنین این اجازه را به شما می‌دهد تا از مشتریان خود و ارزش پیشنهادی که به آن‌ها می‌دهید، آگاه شوید. شاید بتوان گفت بوم کسب و کار مهمترین قطعه پازل تحقق سازی کسب و کارتان (حتی مهمتر از گام بعدی) است. تجربه نشان داده است دلیل شکست خوردن بیشتر کسب و کارها نادیده گرفتن مدل کسب و کارشان است.

گام سوم: تدوین طرح کسب و کار

شما برای اینکه ایده‌تان به واقعیت تبدیل شود نیاز به یک برنامه دارید. طرح کسب وکار یک سندی است که به کارآفرینان از شروع  کسب و کار تا بلوغ  جهت شناسایی منابع مالی، رقبا و بازار کمک شایانی خواهد کرد. با توجه به کسب وکارهای مختلف طرح‌های متفاوتی نیز وجود دارد.
اگر شما به دنبال جذب سرمایه هستید، بایستی طرح توجیهی سنتی را تدوین نمایید. این نوع طرح کسب و کار به طور کلی طولانی و کامل است و دارای بخش‌های مشترکی است که سرمایه گذاران و بانک‌ها هنگام اعتبار ایده شما به دنبال آن هستند. اگر دنبال حمایت‌های مالی نیستید، طرح توجیهی یک صفحه می‌تواند آنچه که می‌خواهید انجام دهید و چگونه برنامه‌ریزی کاری برای آن را شفاف سازی نمایید.

گام چهارم:  منابع مالی خود را برنامه‌ریزی نمایید.

 راه اندازی یک کسب و کار با توجه به اندازه آن، نیازهای مالی متفاوتی خواهند داشت. حتی کسب و کارهای کوچک که منابع مالی بزرگی نیاز ندارند تا زمانی که به سوددهی برسند، هزینه‌هایی دارند که باید تامین شوند. میزان سرمایه ای که در گام قبلی مشخص شد باید در این مرحله برنامه ریزی شود و مشخص کنید که از چه روش‌هایی تامین می‌کنید. احتمالا برای جذب سرمایه گذار نیاز به یک نمونه اولیه داشته باشید. به طور کلی برای تامین مالی می‌توانید از منابع زیر استفاده نمایید.

ممکن است کسب و کارتان به صورتی باشد که خودش منابع مالی را تامین کند. یعنی کسب و کارتان را با سرمایه کم راه‌اندازی می کنید و پس از اینکه به درآمد رسیدی صرف توسعه آن خواهید کرد.

مقاله مرتبط: 8 قدم برای راه اندازی یک کسب و کار ( بخش پایانی)

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها