<span class='far fa-lightbulb color-default'></span> آیا  کارآفرین‌ها متولد می‌شوند یا ساخته؟
کسب و کار من

آیا کارآفرین‌ها متولد می‌شوند یا ساخته؟

| 20:00 | 4

راه اندازی یک کسب و کار رویای میلیون‌ها انسان است. اما چه نوع افرادی موفق به راه اندازی آن می‌شوند؟ آیا کارآفرین شدن باید در خون آدمی باشد یا مهارتی است که توسط آموزش، تجربه و مشاوره بدست می‌آید؟ سوالی است که دهه‌ها سال مورد مطالعه و بحث است و افراد را در دو جبهه قرار داده است. با بورس با ما همراه باشید تا نگاهی به این سوال بیاندازیم.
استدلال "متولد شده" می‌گوید كه وقتی به خصوصیاتی مانند اعتماد به نفس، خلاقیت و اشتیاق می‌پردازید، آن‌ها را دارید یا ندارید. این استدلال خود را به رویاگران میبخشد- امثال استیو جابز و ریچارد برانسون که فقط برای داشتن استعداد کارآفرینی در جامعه مشهور هستند. از طرف دیگر، استدلال "ساخته شده" به قدرت تجربیات زندگی، آزمایش و خطا، تحصیلات و شاید ساعت‌ها تعهد در شکل دادن به یک شخص برای کارآفرینی اعتبار می‌دهد.
بیایید با آن روبرو شویم - در دنیای ناپایدار امروز، آنقدر سیاه و سفید نیست. کارآفرینان در اشکال و اندازه‌های بسیاری به وجود می‌آیند. آن‌ها در صنایع مختلفی کار می‌کنند و پیشینه، کیفیت‌ها و منابع مختلفی را در نوک انگشتان خود دارند. آن‌ها ممکن است به تنهایی، با یک تیم یا در یک شرکت به عنوان یک "مدیر کارآفرین" کار کنند. به همین ترتیب، بسیار محدود کننده است که  اشاره می‌کند که سرنوشت کارآفرینان برای آنان از پیش تعیین شده است، و اشتباه بیش از حدی به این ادعا  است  که کارآفرین بودن تنها به کار شما و منابعی که به آن‌ها دسترسی دارید، بستگی دارد.
ما باید حصار بین "متولد شده" و "ساخته شده" را از بین ببریم. این که آیا شما فکر می‌کنید کار آفرین بودن به ژن و خون آدمی است، یا معتقد هستید که با مربیگری و تحصیلات شکل داده می‌شود، اگر می‌خواهید در دنیایی زنده بمانید که سریعتر از فصل‌ها تغییر می‌کند چند  نکته وجود دارد که کاملاً مسلم است. شما باید مشکلی را که می‌خواهید حل کنید را ابتدا درک کنید و باید با شکست‌های خود دوست شوید.

دوست شدن با شکست‌ها

صرف نظر از اینکه شما یک کارآفرین متولد شده یا ساخته شده باشید، باید با واقعیت‌هایی روبرو شوید که احتمالاً  اشتباه می‌کنید - یک ، دو ، پنج، ده یا حتی پانزده بار، شاید هم بیشتر - قبل از آنکه درست آن‌ها را انجام دهید. غالباً ما سختی‌هایی را که کارآفرینانی مانند لری الیسون و الون ماسک با آن‌ها قبل از رسیدن به موفقیت روبرو بودند را  فراموش  کردیم و درعوض آن‌ها را به وضعیتی ارتقا می‌دهیم که اعتقاد نداریم  امکان  دستیابی به این موفقیت‌ها وجود دارد. واقعیت این است که علیرغم شهرت بی چون و چرای آن‌ها- که برانگیخته شده از عزم و خلاقیتشان است- این کارآفرینان سال‌ها  کارخود را به جایی که  امروز هستند سپری کردند.
یادآوری اینکه شکست دشمن نیست، می‌تواند طراوت آور باشد. این فقط بخشی از روند است. استیو جابز در سال 1985 مجبور شد از شركت اپل خارج شود و تنها 12 سال بعد بازگردد و این شرکت را به موفقیتی غیرقابل تصور سوق دهد.  جی کی رولینگ قبل از انتشار اولین سری از هری پاتر توسط ده ناشر رد شد.  الون ماسک جهت راه اندازی اسپیس ایکس وارد صنعت هوافضا شد هنگامی که نه تجربه ای داشت در آن زمان یک شرکت  ناموفق - که اکنون  شرکت محترم تسلا موتورز است- همکاری می‌کرد. حتی توماس ادیسون 999 بار شکست خورد تا بتواند برای اولین بار موفق به تولید برق شود.

در پایان، فرقی نمی‌کند که شما با سرسختی متولد شوید، یا عطش موفقیت را دارید یا ذهن باز برای خارج شدن از مشکلات را دارید. برای رسیدن به موفقیت باید هدفی داشته باشید تا بتوانید مشکلی را که می‌خواهید حل کنید - همانقدر که ممکن است کوچک  باشد - در حالی که جاده پر پیچ و خم و غیرمنتظره را برای رسیدن به موفقیت در آغوش بگیرید ، و در تمام راه جاهای دیدنی را در نظر بگیرید.
شما چه فکر می‌کنید آیا کارآفرینان ساخته می‌شوند یا متولد؟ نظرات و دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

منبع: بورس با ما
برچسب‌ها: کسب و کار کار آفرین

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها