<span class='far fa-lightbulb color-default'></span> خود شتاب دهی یا بوت استرپ چیست؟
کسب و کار من

خود شتاب دهی یا بوت استرپ چیست؟

| 12:00 | 2

همانطور که وسیله نقلیه بدون بنزین و گازوییل حرکت نمی‌کند. کسب و کارها و استارت آپ‌ها نیز بدون داشتن سرمایه رشد و توسعه نمی یابیند. به طور معمول سرمایه مورد نیاز جهت راه اندازی کسب و کارها از طریق  جذب سرمایه گذار، وام گرفتن از موسسات مالی،  سرمایه گذاری‌جمعی و شتاب دهنده ها تامین می شود.
اما روش دیگری نیز وجود دارد که این روزها مورد علاقه بیشتر موسسان و کارآفرینان کسب وکار می باشد. این روش  خود شتابدهی یا بوت استرپینگ نام دارد.  بوت استرپینگ به معنای راه اندازی استارت آپ یا کسب و کار از طریق بودجه شخصی و  توسعه آن از درآمد حاصل از فروش می باشد.   

مقالات مرتبط:


خود شتاب دهی یا بوت استرپینگ چیست؟

خود شتاب دهی یک مکانیزم تأمین کننده بودجه است که بنیانگذاران استارتاپ شرکت خود را بدون کمک مالی خارجی راه اندازی می کنند. یک استارت آپ یا یک کسب وکاری که از این طریق تامین مالی شده با یک شرکت سرمایه دار تفاوت قابل توجهی دارد. خود شتاب دهی  ویژگی های زیر را دارد .

 •  این شرکت با استفاده از منابع مالی بنیانگذاران یا درآمدهای عملیاتی شرکت جدید آغاز می شود.

 • بنیانگذاران با تکیه بر متدولوژی ناب، گردش سریع موجودی کالا و یک باند بلند پول نقد (حداقل زمانی که می توانید قبل از اتمام پول زنده بمانید) به حداقل رساندن هزینه ها توجه می کنند.

مزایا و معایب خود شتاب دهی

 خود شتاب دهی یک شکل بسیار مؤثر برای شروع یک تجارت است. دارای مزایای زیر است:

 •  این شامل بسیاری از هزینه‌ها از جمله هزینه های بهره پولی سرمایه گذاری نمی‌شود. 
 •  در این روش با توجه به اینکه هیج کمک پولی خارجی به کار گرفته نمی شود، بنیان گذاران در  فرایند تصمیم گیری در مورد کسب و کار خود حرف‌های بیشتری دارند. 
 • از انجایی که در این روش همه به دنبال کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری بالا هستند بخلاقیت بیشتری شاهده هستیم.
 • به دلیل اینکه استرسی برای کمک های مالی خارجی وجود ندارند  تمرکز بر فعالیت های اصلی تجارت بیشتر می شود.
 • کسب و کار را برای فرصتهای تأمین مالی آینده بسیار جذاب می کند - این واقعیت که کسب و کاری قادر به راه اندازی خود به خود باشد، باعث می شود این امر برای سرمایه گذاران آینده بسیار جذاب شود.

مهم نیست که چقدر شروع به کار با بودجه شخصی خوب است، راه اندازی کسب و کار شما دارای معایب زیادی نیز هست. این شامل:

 

 • سرمایه محدود - هر چقدر یک موسس سرمایه گذاری کند ، معمولاً کمتر از سرمایه داران سرمایه گذار است. این امر باعث می شود تا تجارت از منابع مهمی برخوردار نشود.
 • جریان نقدی کمتر دارد - اگر سود عملیاتی مشاغل کافی برای تأمین هزینه های عملیاتی و سرمایه شرکت نباشد ، مشکلات زیادی ایجاد می شود.
 • بدهی مالی شخصی را در بردارد- معمولاً بودجه توسط یک یا دو بنیانگذار تأمین می شود که نسبت به سایر شرکت کنندگان در مشاغل احساس استرس مالی می‌کنند.
 •  نقطه ضعف رقابتی می‌تواند محسوب شود - پول اغلب می تواند به یک مزیت رقابتی بزرگ برای رقبا تبدیل شود که می‌تواند مانع بزرگی برای ورود به تجارت شما باشد.مراحل خود شتاب دهی

 یک کسب وکار خود شتاب دهی معمولا برای رشد و توسعه مراحل زیر  را دنبال می کند
سرمایه شخصی: راه اندازی استارتاپ با استفاده از پس انداز شخصی یا وام گرفتن پول از خانواده و دوستان یا با کسب درآمد از طریق یک تجارت جانبی درگیر می کند.
سرمایه مشتری: در این مرحله، شرکت سود کافی برای تأمین هزینه ها و تأمین بودجه راهبردهای رشد خود کسب می کند.
سرمایه خارجی: مرحله ای که سود عملیاتی کافی نباشد و کارآفرینان باید برای مقیاس یا اجرای هر استراتژی دیگر به دنبال کمک های مالی خارجی باشند. صندوق خارجی را می توان از سرمایه داران (سرمایه) یا موسسات مالی (بدهی) و یا با مراجعه به عموم (IPO) جمع آوری کرد.
با این وجود موارد بسیاری وجود دارد که شرکت هرگز از مرحله دوم به مرحله سوم منتقل نشده است.


آیا شما باید از این روش برای تامین مالی کسب و کار خود استفاده نمایید.

بنابراین چگونه می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا به بودجه خارجی احتیاج دارید یا راه اندازی بوت استارت برای شما ممکن است باشد؟ خوب، این دو سوال را از خود بپرسید.
آیا شما به اندازه کافی برای تحقق نیازهای رو به رشد شرکت خود حداقل برای 3 سال پول کافی دارید؟
آیا شرکت می‌تواند سود کافی برای تأمین هزینه‌های عملیاتی و سرمایه ای خود را برای حداقل 3 سال ایجاد کند؟
 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها