آشنایی با تحلیل تکنیکال کلاسیک 1
برای فردا

آشنایی با تحلیل تکنیکال کلاسیک 1

| 16:00 | 3

تحلیل تکنیکال کلاسیک در علم تکنیکال به شاخه‌ای گفته می‌شود که به بررسی الگوهای قیمتی و خط روندها می‌پردازد. به دلیل اینکه چنین تحلیل‌هایی بسیار قدیمی هستند، لقب کلاسیک را به خود گرفته اند. این روش تحلیلی را چارلز داو بنیان‌گذاری کرده است. ما قصد داریم در سه بخش اصول اولیه تحلیل تکنیکال برای شما شرح دهیم، با بورس با ما همراه باشید.

چارلز داو نقطه آغاز تحلیل تکنیکال

چارلز داو در سال ۱۸۵۱ در شهر استرلینگ چشم به جهان گشود و  سن در ۶ سالگی پدر کشاورز خود را از دست داد. او در ۲۱ سالگی به‌عنوان یک خبرنگار در روزنامهاسپرینگ فیلد کار می‌کرد. داو بعدها همکاری خود را با ادوارد دیویس جونزآغاز کرد و پس از مدتی، خبرگزاری خود با نام داو، جونز و شرکا را تأسیس کردند. آن‌ها در این خبرگزاری گزارش روزانه دو صفحه‌ای از خلاصه وضعیت بازار و بورس ارائه می‌دادند.
در سال ۱۸۸۹ که خبرگزاری آن‌ها ۵۰ نفر کارمند داشت، آن‌ها تصمیم گرفتند گام بزرگی دیگری بردارند. آن‌ها نام روزنامه خود را به وال‌استریت ژورنال تغییر و آن را به فراتر از دو صفحه خلاصه‌نویسی گسترش دارند. آن‌ها به کمک شریک جدیدشان چارلز برگ‌استرسر در وال‌استریت ژورنال چندین شاخص‌های مختلف داو-جونز را بررسی می‌کردند.
داو کتابی در مورد تحلیل تکنیکال ننوشته است؛ اما مقالات وی در نشریه وال‌استریت ژورنال، مسیر خوبی را برای پیشگامان این علم باز کرد. وی سه نظریه مهم دارد که به «نظریه داو» مشهور هستند:


1- همه‌چیز در قیمت منعکس می‌شود

داو معتقد بود که همه عوامل سیاسی، بنیادی و چیز دیگری که برای بازار مهم است، در قیمت نمایان می‌شود؛ مثلا زمانی که یک خبر خوب بنیادی منعکس شود و یا انتظارات مثبت در بازار به وجود می‌آید، قیمت‎ها افزایش می‌یابند.
به‌عنوان یک مثال عینی این فرضیه، می‌توان به زمستان ۹۴ اشاره کرد که پس از توافق برجام و شکل‌گیری انتظارات مثبت در بازار، قیمت سهم‌های خودرویی چند برابر شدند. نکته قابل تامل این است که تحلیلگران تکنیکال، با توجه به اصل داو به دنبال علت تغییر جهت قیمت نیستند، بلکه تنها با شناسایی جهش‌های قیمت و یا چرخش‌های صورت گرفته در بازار، به دنبال بهترین نقاط ورود جهت و کسب حداکثر سود از بازار هستند.

 2- قیمت‌ها دارای روند هستند

تکنیکالیست‌ها یا همان تحلیل‌گران تکنیکال، معتقدند که قیمت‌ها دارای یک‌روند هستند و تا زمانی که روند شکسته نشود، تمایل دارند در جهت روند حرکت کنند. تشخیص روندها با استفاده از ابزارهای متفاوت تحلیل تکنیکال صورت می‌گیرد و تحلیلگران با استفاده از این ابزارها روند فعلی را تشخیص داده و پیش‌بینی خود را از آینده قیمت‌ها انجام می‌دهند.

3-قیمت‌ها تکرار خواهند شد.

اصل مهم دیگری که در تحلیل تکنیکال وجود دارد این است که تاریخ (قیمت‌ها) تکرار می‌شود. بزرگ‌ترین دلیلی که این اصل مطرح‌شده از روانشناسی بازار نشئت می‌گیرد، در واقع فعالین بازار به سطوح مختلف قیمت واکنش نشان می‌دهند و باعث تکرارپذیر بودن قیمت شده‌اند؛ مثلا قیمت سهم هرگاه به ۲۰۰ تومان می‌رسد خریداران وارد بازار می‌شوند و با خریدهای خود قیمت را بالا می‌کشند و هرگاه به ۳۰۰ تومان می‌رسد فشار فروش در بازار باعث ریزش قیمت می‌شود.

روند

کندل های شمعی نمودار های قیمتی هستند که حجم معملات در دوره های زمانی نشان می دهد. جهت حرکت کندل‌ها به صورت صعودی یا نزولی روند گفته می‌شود. در روند هم جهت و هم قدرت روند برای ما مهم است. روندی برای ما مهم هست که حداقل سه نقطه تماس با خط روند در سقف برای روند نزولی یا کف برای روند صعودی داشته باشد.

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها