مروری بر تاریخچه بورس و بازار سرمایه 2
برای فردا

مروری بر تاریخچه بورس و بازار سرمایه 2

| 16:30 | 2

تاریخچه بورس
واژه بورس از نام خانوادگی شخصی به نام “واندر بورزه”گرفته شده است که در اوایل قرن چهاردهم در شهر بروژ  بلژیک زندگی میکرده است. صرافان شهر در مقابل خانه او جمع می‌شدند و به داد وستد کالا، پول و اوراق بهادار می‌پرداختند. این نام بعد ها به تمام مکان هایی که محل داد وستد پول، کالا واسناد مالی و تجاری بوده است گفته میشود.

بورس
مکانی است که کار قیمت گذاری و خرید وفروش کالا واوراق بهادار در آن انجام می‌گیرد و به دو نوع بورس کالا و  اوراق بهادار تقسیم می‌شود.

بورس کالا
بورس کالا، بازاری است که تعداد زیادی از عرضه کنندگان، کالای خود را عرضه و کالای مربوطه پس از بررسی‌های کارشناسی و قیمت گذاری توسط کارشناسان آن بازار، به خریداران عرضه میشود. در این بورسها، معمولاً کالاهای خام و فرآوری نشده مانند فلزات، پنبه، گندم، برنج و… داد و ستد می شوند. یکی از مزایای بورس کالا، حضور نهادهای نظارتی و تنظیم گری است که تمامی تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و تجار کالا با حضور این نهادها، از مزایای مرتبط با قوانین و مقررات حاکم بر بورس برخوردار میشوند. به طور کلی، شرکت کنندگان در بورس کالا به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول کسانی هستند که می‌خواهند از ریسک نوسان قیمتها در امان باشند مانند تولیدکنندگان کالا، مصرف کنندگان عمده و… . دسته دوم، بر خلاف گروه اول کسانی هستند که از نوسانات قیمت استفاده کرده و سود خود را حداکثر می کنند.

 مقاله مرتبط: مروری بر تاریخچه بورس و بازار سرمایه 1

 

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها