چگونه در بحران اقتصادی و تورم پیش رو ارزش دارایی خود را حفظ کنیم؟
برای فردا

چگونه در بحران اقتصادی و تورم پیش رو ارزش دارایی خود را حفظ کنیم؟

| 09:00 | 6

چگونه در بحران اقتصادی و تورم پیش رو ارزش دارایی خود را حفظ کنیم؟
بر اساس گزارش اعلام شده از سوی مرکز ملی آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه در خرداد ماه معادل 50 درصد تعیین شده است. این میزان تورم بدون شک نگرانی شدیدی در خصوص از بین رفتن ارزش پول خانوار ایجاد خواهد کرد. اما سوال اصلی که برای هر یک از ما پیش آمده این است که از چه طریقی می‌توانیم ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنیم؟
روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد از جمله ارز، سکه، طلا، مسکن، بورس، راه‌اندازی کسب و کار و..... حال باید دید با توجه به این نرخ بالای تورم کدام یک از این بازارها ارزشمند است.
برای اینکه بتوانیم ارزیابی صحیحی داشته باشیم سه شاخص بازده سرمایه گذاری، قدرت نقد شوندگی و ریسک را بررسی خواهیم کرد.

طی 5 سال گذشته بازده سرمایه گذاری به صورت زیر بوده است. همانگونه که در نمودار مشخص است بازده سرمایه گذاری سکه نسبت به تمامی حوزه های سرمایه گذاری بیشتر بوده است ( ملاک بازده سرمایه گذاری مقایسه قیمت در تیر ماه 93 و تیر ماه 98 است و نوسانات قیمت لحاظ نشده است)

دومین شاخص ارزیابی قدرت نقد شوندگی سرمایه‌گذاری است. اینکه چه مدت طول می‌کشد تا بتوان سرمایه گذاری انجام گرفته را به ریال تبدیل کرد.

سومین شاخص ثبات در سرمایه گذاری است. دلار و سکه به دلیل قدرت و دخالت دولت همواره با نوسانات بسیار شدید مواجه است.

به طوری کلی می‌توان ارزش سرمایه گذاری در بازارهای مختلف را از میانگین این 3 شاخص ارزیابی کرد هرچند که بدون شک ورود به هر یک از این بازارها نیازمند بررسی دقیق تر و شناخت کامل آن‌ها می‌باشد.

 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها