مروری بر تاریخچه بورس و بازار سرمایه 1
برای فردا

مروری بر تاریخچه بورس و بازار سرمایه 1

| 17:45 | 2

در دنیای رقابتی امروز، تصمیم­ گیری در ارتباط با هر موضوع، نیازمند اطلاعات و دانش کافی است. مساله­ ی کلیدی برای تصمیم­گیری سرمایه­ گذار در بازار سهام، انتخاب سهام مناسب و معقول در زمان درست برای سرمایه­ گذاری می باشد. نیاز به داشتن چنین اطلاعاتی برای سرمایه­ گذاری در بازار بورس که یک بازار تخصصی و همچنین دارای حجم اطلاعاتی بالایی است تشدید می­شود.

برای تحلیل در بازار سرمایه از 2 روش می‌توان استفاده کرد: تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی.

تحلیل بنیادی به دنبال محاسبه ارزش ذاتی سهم است. ارزش ذاتی سهم با استفاده از دارایی ها، بدهی ها، درآمد، سهم بازار و…بدست می‌آید و پس از محاسبه، سرمایه‌گذار آن را با قیمت سهم مقایسه و سپس اقدام به خرید یا فروش سهم می‌نماید. در تحلیل تکنیکال با استفاده از نموادر قیمتی سهم در گذشته، تغییرات قیمت در آینده پیش بینی می‌گردد. در تحلیل تکنیکال سرمایه گذار می‌تواند قیمت و زمان دقیق خرید یا فروش را مشخص کند که این روش در تحلیل بنیادی امکان پذیر نیست.

همچنین تحلیل تکنیکال در همه بازارهای مالی قابل استفاده است و با توجه به سرعت بالای آن، تعداد سهم های بیشتری را با آن می توان تحلیل کرد.

دانش تحلیل تکنیکال برای اولین بار در ژاپن در قرن ۱۸ ایجاد شد. در آن زمان یک تاجر برنج با نام Homma  Munehisa  براساس نمودارهای شمعی اقدام به معامله می کرد و امروزه پس از سال‌ها همان روش، تبدیل به ابزاری شده که معامله‌گران زیادی از آن استفاده می‌کنند.

چالز هنری داو آمریکایی در قرن 19 در زمینه تحلیل تکنیکال شروع به فعالیت کرد. امروزه او را با نام پدر علم تحلیل تکنیکال نوین می‌شناسند.

“داو ” روزنامه نگار آمریکایی بود که با مشارکت ادوارد جونز در سال 1882 شرکت “داو جونز” را تاسیس نمود. علاوه بر این “داو” موسس روزنامه “وال استریت ژورنال” نیز می باشد. “داو” کتابی در زمینه تحلیل تکنیکال منتشر نکرد، اما توانست با استفاده از تحلیل تکنیکال الگوهای بازار را بررسی کند.

تحلیل تکنیکال دارای 3 اصل است:

-تاریخ تکرار می شود

-قیمت ها طبق روند مشخصی حرکت می کنند

-همه چیز در قیمت لحاظ شده است.

 

مقاله مرتبط: مروری بر تاریخچه بورس و بازار سرمایه 2

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها