رفتار معامله گران در بورس: منطقی ؟! غیر منطقی؟!
برای فردا

رفتار معامله گران در بورس: منطقی ؟! غیر منطقی؟!

| 11:30 | 3

    علم اقتصاد رفتاری به ما می گوید که انسان ها آن طور که ما فکر می کنیم منطقی نیستند و در تصمیم گیری بسیار اشتباه می کنند. دنیل کانمن در کتاب تفکر سریع و کند و ریچارد تیلر در کتاب کج رفتاری (هر دوی این نویسندگان برنده جایزه نوبل اقتصاد هستند) به این موضوع پرداخته اند. تحلیل گران و معامله گران در بورس مرتکب این خطاها می شوند. توماس فیتنر در کتاب ذهن زیبا در بورس خطای اهمیت به تجارب مرجع که در اقتصاد رفتاری بسیار اهمیت دارد این گونه شرح می دهد:
    "فرض کنید با ماشین در حال رانندگی در یکی از خیابان های دوطرفه در مرکز شهر هستید در طرف مقابل اتوبوسی را می بینید که در ایستگاه می ایستد. وقتی با سرعت 40 کیلومتر بر ساعت از کنار آن عبور می کنید، ناگهان یک دانش آموز با یک کوله پشتی مدرسه، بی آنکه متوجه ماشین باشد از پشت اتوبوس به وسط خیابان می دود. تنها به لطف عکس العمل سریع و ترمز به موقع موفق به جلوگیری از برخورد  با او می شوید. خوشبختانه ماشینی هم از پشت سر برخورد نمی کند. خدا را شکر اتفاقی نیوفتاد و همه چیز ختم به خیر شده است. یا شاید هم این ماجرا نباشد! دو روز بعد دوباره با ماشین در حال تردد در خیابان دیگری هستید که از دور اتوبوسی را می بینید که در ایستگاهش توقف می کند و شما از سمت مقابل به او نزدیک می شوید. فکر می کنید چگونه رفتار می کنید؟ به احتمال قوی از سرعت خود می کاهید و پایتان را در تماس با پدال ترمز نگه می دارید که برای هر اتفاقی آمادگی کامل داشته باشید. خوشبحتانه این بار بچه ای جلو ماشین شما نمی پرد و وقتی برای اطمینان در آینه پشت سر می اندازید، احساس می کنید قلبتان تندتر می زند و عرق کرده اید. چرا؟ مگر این صحنه ربطی به حادثه دو روز پیش داشت؟ لابد دارد!
    هفته پیش در بورس، پس از اینکه در یک ماه شاخص 10% کاهش داشته است، وارد بازار می شوید و برای احتیاط هر چه بیشتر، یک سهام شاخصی خریداری می کنید. اما بلافاصله پس از این کار بازار به هم می ریزد و ظرف چند روز شاخص و در نتیجه سهام شاخصی شما دوبار 10% می ریزد. احساس می کنید با خاک یکسان شده اید و از زمان بندی نادرست خود بسیار خشمگین می شوید. 
    چند روز بعد بازار به تعادل نسبی می رسد و تصادفا شرکت مناسبی را پیدا می کنید و به خرید سهامش متمایل می شوید. ارزیابی ها در مورد آن شرکت مثبت است و تحلیل گران به رغم داده های اقتصادی مبهم، اوضاع آن را خوب ارزیابی می کنند. حتی صحبت از آن می شود که قیمت سهام شرکت خیلی پایین تر از ارزش واقعی آن است. اما جرات نمی کنید قدم پیش بگذارید و خرید کنید. می ترسید دوباره همان بلایی که سر سهام شاخصی آمد سر این یکی هم بیاید. اما آیا این دو معامله ربطی به هم دارند؟
درست است که امروزه ما در اقتصادی به هم پیوسته و زنجیر وار زندگی می کنیم، اما نباید هر معامله و فعالیت اقتصادی دیگر را به تجارب شخصی که در کوتاه مدت داشته ایم مرتبط کنیم. همه به درستی این حرف از لحاظ تئوری اعتقاد دارند. اما گویا در عمل، قضیه به گونه ای دیگر است.".

بیشتر بخوانیم:
استراتژی معامله گری: مهمترین الزام برای یک معامله گر

برچسب‌ها: بورس اقتصاد رفتاری

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها