اختیار معامله چیست؟(بخش اول)
برای فردا

اختیار معامله چیست؟(بخش اول)

| 10:00 | 2

اختیار معامله، قراردادی است که به سرمایه گذار امکان می دهد یک دارایی مالی مانند سهام، صندوق های قابل معامله و یا  اوراق قرضه را با قیمت مشخصی در یک دوره زمانی خاص خریداری یا بفروشد.
براساس این قرار داد دو طرف معامله توافق می کنند که در آینده معامله‌ای انجام دهند. در این معامله خریدار "اختیار معامله"، در ازای پرداخت مبلغی مشخص، حق خرید یا فروش دارایی مندرج در قرارداد را در زمان مندرج در قرار داد با قیمت تعیین شده، به دست می‌آورد. از طرفی دیگر فروشنده تعهد می‌کند در ازای این مبلغ بخشی از دارایی را به خریدار اعطا نماید. خریدار هیج الزامی به اجرای قرارداد ندارد یعنی در صورت عدم تمایل می تواند از اجرای قرارد اد صرف نظر کند و در نتیجه مبلغ پرداختی را ازدست می دهد.
درک معاملات اختیار ممکن است در ابتدا بسیار دشوار به نظر برسد، اما درنظر گرفتن چند نکته می تواند آسان باشد. سبد سرمایه گذار معمولاً با چندین کلاس دارایی ساخته می شود. این‌ها ممکن است سهام، اوراق قرضه ، ETF و حتی صندوق‌های متقابل باشد. اختیار معامله ابزارهای مالی هستند که براساس ارزش اوراق بهادار اساسی مانند سهام مشتق شده اند. و در صورت استفاده صحیح ، آن‌ها مزایای بسیاری را ارائه می دهند که معامله سهام و ETF  ها به تنهایی نمی توانند.
در هنگام خرید یا فروش اختیار، سرمایه گذار یا معامله گر حق دارد تا تاریخ انقضا آن قرارداد را در هر مقطع زمانی اعمال کند  بنابراین صرفاً خرید یا فروش به معنای این نیست که شما واقعاً باید آن را در نقطه خرید و فروش انجام دهید. به دلیل این سیستم، اختیار معاملات به عنوان اوراق بهادار مشتق در نظر گرفته می شوند . به این معنی که قیمت آنها از چیز دیگری (در این حال، از ارزش دارایی هایی مانند بازار، اوراق بهادار یا سایر ابزارهای اساسی) گرفته می‌شود. به همین دلیل اغلب می‌تواند اختیار معاملات نسبت به سهام (در صورت استفاده صحیح) از ریسک کمتری برخوردار هستند.

مزایای اختیار معاملات چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا اختیارمعاملات می تواند یک مکمل عالی برای استراتژی سرمایه گذاری فعلی شما باشد. آنها موارد زیر را شامل می شوند:
اختیار معاملات به شما کمک می‌کند تا سرمایه گذاری خود را افزایش دهید. یک قرارداد اختیار می تواند به شما ارزانتر از خرید سهام به طور مستقیم باشد ، در صورت جابجایی قیمت سهام سود و ضرر را افزایش می دهد.
اختیار معاملات همچنین می توانند ریسک را در سبد کلی شما کاهش دهند. به عنوان مثال، شما می توانید  با خرید یک   قرارداد حق فروش برای فروش سهام با قیمت مشخص با مالکیت سهام خود ترکیب کنید. این معامله که به عنوان محافظ شناخته می شود، در صورت سقوط قیمت سهام، شما را از بخشی از ضرر و زیان محافظت می‌کند ، صعودی را به شما می‌دهد.
اختیار معاملات می توانند منبع درآمد ارائه دهند. با فروش حق قرارداد به جای خرید آنها ، شما کسی هستید که پرداخت حق قرارداد را دریافت کنید. حتی اگر این گزینه غیرقابل استفاده باشد ، شما می توانید آن مبلغ پرداخت را به عنوان غرامت از عهده پذیرفتن تعهد برای قرارداد نگه دارید.

خطرات اختیار معاملات چیست؟

قطعا هر سرمایه گذاری بدون ریسک و خطر نیست. اختیار معاملات اغلب بی فایده منقضی می‌شوند، در نتیجه با از بین رفتن هر آنچه كه خریدار برای این قرارداد پرداخت كرده است، ضرر می كند. 
به عنوان فروشنده یک قرارداد، خطر بیشتری را دریافت می‌کنند. به عنوان مثال اگر یک قرارداد خرید را می فروشید ممکن است، خطر بالقوه  بیشتری را متحمل شوید، زیرا ممکن است که سهام به قیمت بالاتر پیشروی نکند.
 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها