اختیار معامله چیست؟(بخش دوم)
برای فردا

اختیار معامله چیست؟(بخش دوم)

| 12:00 | 2

همانطور که در بخش قبلی گفتیم اختیار معاملات ابزارهای مالی هستند که براساس ارزش اوراق بهادار اساسی مانند سهام مشتق شده اند.  به خریدار این نوع دارایی این امکان را دارد که بسته به نوع قرارداد مورد نظر خود ، خرید یا فروش کند. بر خلاف معاملات آتی ، دارنده در صورت عدم انتخاب ملزم به خرید یا فروش دارایی نیست.
دو نوع اختیار معامله وجود دارد که که به سرمایه گذار حق (اما نه تعهد) به فروش یا خرید اوراق بهادار می‌دهد.

قرارداد حق خرید

قرارداد حق خرید، قراردادی است که به سرمایه گذار حق می دهد مقدار مشخصی از سهام یک کالای خاص یا کالایی را با قیمت مشخص در مدت زمان مشخصی خریداری کند. به عنوان مثال ، قرارداد حق خرید، به معامله گر این امکان را می دهد تا در زمان آینده (با انقضای قرارداد) مقدار معینی از سهام ، اوراق قرضه ، و حتی ابزارهای دیگر مانند ETF  را خریداری کند.
اگر در حال خرید قرارداد حق خرید هستید، این بدان معناست که می خواهید سهام افزایش پیدا کند تا بتوانید با استفاده از حق خود برای خرید سهام ، سود خود را از قرارداد خود بدست آورید (و معمولاً بلافاصله آنها را بفروشید. به سود نقدی دست یابید)
هزینه ای که برای خرید قرارداد حق خرید پرداخت می کنید ، حق بیمه نامیده می شود (در واقع هزینه خرید قرارداد است که به شما امکان می دهد در نهایت سهام را خریداری کنید). به این معنا، حق بیمه مانند پرداخت پیش پرداخت برای خرید خانه یا ماشین است. هنگام خرید حق خرید ، شما با فروشنده در قیمت موافقت می کنید و گزینه خرید اوراق بهادار با قیمت از پیش تعیین شده (که تا زمان انقضای قرارداد تغییر نمی کند) به شما داده می شود.
بنابراین،  قرار داد حق خرید نیز بسیار شبیه به بیمه هستند - شما در حال پرداخت  بیمه ای هستید که در زمان معینی منقضی می شود اما به شما امکان می دهد یک دارایی (مانند سهام) را با قیمت از پیش تعیین شده خریداری کنید (که حتی اگر قیمت آن بالا نرود) افزایش یابد. با این حال ، شما باید حق خرید خود را تمدید کنید .

 
قرارداد حق فروش

در مقابل، قرارداد حق  فروش،  یک قرارداد است که به سرمایه گذار حق می دهد مقدار معینی از سهام (از یک کالای خاص امنیتی یا کالایی را با قیمت مشخص در مدت زمان مشخصی بفروشد. درست مانند قرارداد حق خرید، قرارداد حق فروش، اجازه می دهد تا معامله گر حق (اما نه تعهدی) برای فروش اوراق بهادار تا تاریخ انقضاء قرارداد به شما اجازه دهد.
حق قرارداد فروش  مشایه حق قرارداد خرید است، با این تفاوت شما می‌خواهید در صورت خرید  قرارداد حق فروش به منظور ایجاد سود ، قیمت را کاهش دهد (یا اگر فکر می کنید قیمت بالا می رود) قرارداد حق فروش را بفروشید.

 

مثال

  برای درک بهتر از اختیار معاملات فرض کیند یک قرارداد حق خرید را خریداری کردید  برای 100 سهم سهام شرکتی با 1000 تومان برای هر سهم برای اول تیر ماه ، حق دارید صرف نظر از اینکه قیمت سهام تا 1 تیر تغییر کرده یا خیر ، 100 سهام آن سهام را بخرید. بدون توجه به این که قیمت سهام تا 1 تیرماه تغییر کرده یا خیر. برای این قرارداد حق خرید ، شما انتظار دارید که قیمت سهام افزایش یابد ، از این طریق به شما اجازه می دهید که در صورت امکان سود خود را بدست آورید. آن را با هزینه ارزانتر از ارزش بازار خود خریداری کنید. اما ، اگر تصمیم به استفاده از این حق برای خرید سهام نگرفتید ، فقط حق بیمه ای را که برای گزینه پرداخت کرده اید از دست می دهید زیرا شما موظف به خرید سهام نیستید. اگر ارزش سهام بالاتر رفت شما یا فروش سهام سود خواهید کرد 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها