آیا در سرمایه گذاری مثل یک گوسفند هستید یا مثل یک عقاب؟
برای فردا

آیا در سرمایه گذاری مثل یک گوسفند هستید یا مثل یک عقاب؟

| 14:30 | 3

در دوران کودکی و نوجوانی، اکثر ما کارهایی را فقط به این دلیل انجام می‌دادیم که همه افراد اطراف خود این کار را انجام می دادند. و شاید به این دلیل که بسیار جذاب می‌رسد؟
بسیاری از این اقدامات بی فکر (اکثر اوقات) والدین یا معلمان ما یک پاسخ را ایجاد می‌کنند، "اگر دوستان شما از یک صخره پریدند، آیا شما این کار را می‌کردید؟"
روانشناسان علت این اقدامات را به عنوان ذهنیت گله معرفی کرده اند. ذهنیتی که باعث می‌شود بدون توجه به حقابق دنباله رو اطرافیان مان باشیم. متاسفانه این روزها ما در بازار سرمایه و بورس شاهد اینگونه اقدامات هستیم. 

ذهنیت گله در بازار بورس

منظور من از یک ذهنیت گله دقیقاً چیست؟

ذهنیت گله، رفتاری است که در آن افراد با نادیده گرفتن احساسات خود در روند، همانگونه رفتار کنند که اطرافیانشان هستند. مانند یک گوسفند کورکورانه دنباله گله حرکت می‌‌کند، مهم نیست که آن‌ها فقط به کجا می‌روند، زیرا این کاری است که گله انجام می‌دهد. در بورس سهام‌، ذهنیت گله به اقداماتی مانند خرید سهام "داغ" نسبت می‌دهد زیرا همه افراد اطراف آن را خریداری می‌کنند. یک اقدام دیگر می‌تواند وحشت و فروش سرمایه گذاری‌های شما برای از دست دادن سود در زمان‌های اصلاح باشد زیرا همه افراد این کار را انجام می‌دهند. (برای اطلاعات بیشتر از رفتار گله می‌توانید به این نگاشته مراجعه نمایید).
در حالی که پیروی از دیگران آسان است، چنین تصمیمات سرمایه گذاری بر اساس ذهنیت گله می‌تواند برای ایجاد ثروت مضر باشد. این گونه اقدامات را می‌توان در صف میلیاردی خرید نماد خساپا یا فروش سهام به دلیل ترس از ریزش بازار مشاهده نمود. نمونه‌های بسیاری از این دست در گذشته وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه ثروت سرمایه گذار به دلیل ذهنیت گله نابود شده است، مهمترین آن‌ها حباب دات کام در بازار جهانی است که هزاران فرد ثروت خود را از دست دادند.


جلوگیری از دام و سرمایه گذاری مانند یک عقاب

براساس مطالعه ای که محققان راسل جام و کینگ تانگ انجام داده اند، اکثر سرمایه گذاران از یکدیگر پیروی می کنند تا از همان صنایع  وارد و خارج شوند و آن‌ها تمایل به تعقیب صنایعی دارند که اخیرا در عملکرد خوبی داشته اند و در همین مدت مجریان ضعیف را می فروشند. این ذهنیت گله آنها را به سمت خرید زیاد و فروش پایین سوق می‌دهد، که این دقیقاً برعکس خرید پایین و فروش زیاد است، راه واقعی برای ایجاد ثروت در طولانی مدت.
دلیل اینکه مردم از ذهنیت گله در سرمایه گذاری غرق می شوند این احساس است که اگر افراد زیادی در حال انجام کاری هستند، باید کار درستی باشد. اما متأسفانه، در زندگی واقعی و حتی در بورس سهام، این مسئله به سختی صدق می‌کند.
تصمیمات مربوط به سرمایه گذاری شخصی خود هرگز نباید به آنچه دوستان یا نزدیکانشان می‌گویند بستگی داشته باشد. فرد هرگز نباید در یک سهام خاص سرمایه گذاری کند زیرا همه افراد در آن سرمایه گذاری می‌کنند. این استراتژی هرگز بازده خوبی نخواهد داشت و ممکن است در درازمدت منجر به خسارات قابل توجهی شود. به یاد داشته باشید، اهداف مالی شما با دیگران در اطراف شما متفاوت است. درعوض، یک تحقیق محکم انجام دهید  و سپس متکی بر استراتژی سرمایه گذاریتان اقدام به سرمایه گذاری نمایید، ناگفته پیداست که شما باید دقیقاً مانند عقاب، منظره بلند مدت داشته باشید. و پس از بررسی شکار نمایید داشتن دید بلندمدت نیازمند  صبر در کنار تحقیق و بررسی است.
 این نگاشته را با یکی از سخنان ارزشمند سرمایه گذار معروف وارن بافت به اتمام می رسانم.

زمانی که همه طمع دارند بترسید و زمانی که همه می ترسند طمع داشته باشید.

مقالات مرتبط:

 

منبع: بورس با ما
برچسب‌ها: ذهنیت گله احساسات

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها