فروش تعهدی یا استقراضی به چه معناست؟
برای فردا

فروش تعهدی یا استقراضی به چه معناست؟

| 10:00 | 2

 در بازار بورس به دفعات زیاد تجربه این را داشته اید که سهامی که قیمت آن در حال کاهش است را خریداری نکنید و تا زمانی که به قیمت مناسب نرسد برای خرید صبر کنید. یا سهام خود را که در حال افت قیمت است فروخته اید. در این نگاشته قصد داریم که استراتژی را معرفی کنیم که در هنگام افت قیمت شما سود کنید. با بورس با ما همراه باشید.
فروش استقراضی یا تعهدی یک استراتژی سرمایه گذاری است که می توانید وقتی انتظار دارید قیمت سهام کاهش یابد، از آن استفاده نمایید. روش سنتی برای سودآوری از معاملات سهام این است که "خرید با قیمت کم و فروش با ارزش بالا "، اما شما وقتی بخواهید بفروشید، این کار را به ترتیب معکوس انجام دهید. برای فروش تعهدی، سهامی را که در اختیارتان نیست و از کارگزاری قرض کرده اید را می فروشید. پس از اینکه سهامی که موقعیت فروش اقتراضی گرفتید، بایستی در قیمتی که سهام افت قیمت پیدا خواهد کرد، موقعیت خرید بگیرید. این بدان معناست که بعداً سهام را پس می دهید و آن سهام را به کارگزاری که از آن وام گرفته اید باز می‌گردانید. اگر سهام را با قیمت پایین تر برگردانید می توانید از فروش کوتاه مدت سود کسب کنید. 

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید

 فرض کنید سرمایه گذاری طبق تحلیل خود معتقد است که سهام خساپا از قیمت 170 تومان کاهش می یابد. وی در نظر دارد از فروش استقراضی یا تعهدی سود کسب نماید.

  • ابتدا  از کارگزاری 1000 سهام یا قیمت 170 موقعیت فروش از سهامداران قرض می کند. 
  •  پس از گدشت زمان به طور مثال بعد از گذشت چهار روز قیمت سهام به 136 تومان می رسد..
  •  سرمایه گذار تصمیم می‌گیرد  در قیمت 136 تومان موقعیت خود را ببندد و 1000 سهام را از کارگذاری خریداری نماید.
  • سرمایه گذار 1000 سهام قرضی را باز می گرداند. و مبلغ حاصل از این خرید و فروش به عنوان و سود حاصل از این معامله شناسایی می شود.

فروش استقراضی چه خطراتی دارد؟

فروش استقراضی یک استراتژی سرمایه گذاری یا معاملاتی است که گویای کاهش سهام یا سایر قیمت های اوراق بهادار است. این یک استراتژی پیشرفته است که فقط باید توسط سرمایه گذاران با تجربه انجام شود.

در فروش کوتاه مدت ، با استقرار سهام یک سهام یا دارایی دیگری که سرمایه گذار معتقد است تا یک تاریخ آینده مشخص - یعنی تاریخ انقضاء، ارزش خود را کاهش میدهد، موقعیت ایجاد می شود. سرمایه گذار سپس این سهام وام گرفته شده را به خریدارانی که مایل به پرداخت قیمت بازار هستند، می فروشد. قبل از بازگرداندن سهام وام گرفته شده، معامله گر شرط می بندد كه قیمت همچنان كاهش می یابد و آنها می توانند آنها را با هزینه كمتری خریداری كنند.
خطر ضرر در فروش تعهدی از نظر تئوری نامحدود است زیرا قیمت هر دارایی میتواند تا بی نهایت صعود کند.  در مثال فوق اگر قیمت نماد خساپا به 200 تومان برسد و سرمایه گذار در این قیمت موقعیت خود را ببند. وی به ازای هر سهم 30 تومان ضرر می کند.


چرا سرمایه گذاران از فروش استقراضی استفاده می کنند؟

فروش تعهدی زمان استفاده می شود که سرمایه گذار بر اساس تحلیلی که انجام داده است احتمال می دهد که قیمت سهام کاهش یابد. و با استفاده از این استراتژی در نظر دارد به حفظ سود خود کمک می کند.

 

چه موقع فروش تهعدی حس می شود؟

فروش کوتاه مدت استراتژی نیست که مورد استفاده بسیاری از سرمایه گذاران باشد زیرا انتظار این است که سهام افزایش یابد. بورس اوراق بهادار در طولانی مدت تمایل به بالا رفتن دارد اگرچه مطمئناً دوره هابی  برای پایین آمدن سهام دارد.
به ویژه برای سرمایه گذاران که به افق طولانی نگاه می کنند، خرید سهام نسبت به فروش استقراضی بازار ریسک کمتری دارد. اگر یک سرمایه گذار مطمئن باشد که سهام در کوتاه مدت احتمال سقوط دارد، فروش کوتاه مدت معنی دارد. به عنوان مثال، اگر یک شرکت مشکلاتی را تجربه کرده است و می‌تواند بازپرداخت بدهی را از دست بدهد.


فروش تعهدی در بورس ایران

فروش تعهدی بورس ایران به سادگی صورت می گیرد. ابتدا هر فرد دارای کد بورسی از طریق کارگذاری خود اقدام به عقد قراردادی تحت عنوان فروش تعهدی می کند تا امکان فروش تعهدی در سامانه آنلاین درخواست کننده فعال شود. لازم به ذکر است برای فعال شدن این امکان بایستی وجه تضمین در اختیار کار گذاری قرار گیرد. وجه تضمین درصدی از ارزش قرارداد است که متقاضی جهت ایفای تعهداتش می‌بایست در حساب عملیاتی خود داشته باشد.  برای اطلاعات بیشتر از این قرار داد به وب سایت ها کارگذاری های مراجعه نمایید
 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها