روانشناسی سرمایه گذاری
برای فردا

روانشناسی سرمایه گذاری

| 09:00 | 3

"جهان بسیار کمتر از آنچه فکر می کنید احساس می کند. انسجام بیشتر ناشی از کارکرد ذهن شما است. " - کتاب تفکر، کند و سریع اثر دانیل کانمن

در ابتدایی ترین شکل، سرمایه گذاری شامل تخصیص پول با انتظار سود در آینده است که ریسک ناشی از سرمایه گذاری در وهله اول را جبران کند. سرمایه گذاری یک تصمیم است: خرید یا فروش، سهام A یا سهام B، سهام یا اوراق قرضه، اکنون یا بعداً سرمایه گذاری کنم. اما همانطور که شارلی مونگر بزرگ به ما یادآوری می‌کند، سرمایه گذاری آسان نیست. قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری، ما مدل‌های آماری و مستندات را ایجاد می‌کنیم، از تحلیل تکنیکال استفاده نمود، داده‌های اقتصادی را جمع آوری می‌کنیم و صورت‌های مالی شرکت را مورد بررسی قرار می‌دهیم. ما اطلاعات تاریخی را برای انجام سود آینده و اندازه گیری ریسک گردآوری می‌کنیم. اما مهم نیست که چه اطلاعاتی را جمع آوری نموده ایم و یا پیچیدگی روند سرمایه گذاری ما چقدر است، هیچ قانونی نیست که همیشه کار کند. سرمایه‌گذاری بسیار بیشتر از مدل‌ها و نمودارها است. این یک هنر است نه یک علم که درگیر تعامل انسان با یکدیگر است - برای هر خریدار، یک فروشنده وجود دارد. در اصل آن، سرمایه‌گذاری یک مطالعه در مورد چگونگی رفتار ما است.

دانیل کانمن و آموس تراورسکی به دلیل فعالیت در زمینه رفتارهای انسانی به ویژه پیرامون داوری و تصمیم گیری مشهور هستند. پیش داوری و قضاوت درباره تخمین و تفکر در احتمالات است. تصمیم گیری درمورد چگونگی انتخاب ما تحت عدم اطمینان است (که بیشتر اوقات به این صورت است). کانمن جایزه نوبل اقتصاد را برای کار خود در سال 2002 به دست آورد، افتخاری که مطمئناً با تراورسکی به اشتراک گذاشته می‌شد اگر او در سال 1996 از دنیا نمی‌رفت. یافته‌های آن‌ها پیش فرض اساسی را تحت نظریه اقتصادی مدرن به چالش می‌کشد که انسان هنگام تصمیم گیری و قضاوت و پیش داوری منطقی می‌شوند. درعوض، آن‌ها دریافتند كه خطاهای انسانی معمولاً، قابل پیش بینی و معمولاً از سوگیری‌های شناختی و عاطفی بر اساس نحوه طراحی مغز ما ناشی می‌شوند.

کانمن در کتاب خود، "تفکر، سریع و کند"، مغز ما را به عنوان دو سیستم متفاوت، اما به هم پیوسته توصیف می‌کند. سیستم 1 احساسی و غریزی است. این در آمیگدال مغز قرار دارد و از روش اکتشافی یا "قوانین انگشت شست" برای ساده سازی اطلاعات و تصمیم گیری سریع استفاده می‌کند. در مقابل، سیستم 2 با قشر جلوی مغز همراه است. کند، آگاهانه و محاسبه‌گر. به عنوان نمونه، اگر "2 + 2 " را بنویسم، ذهن شما بدون هیچ تلاشی پاسخی را می‌دهد. سیستم 1 در حال کار است. اگر من "23*41" را بنویسم، به احتمال زیاد ذهن شما به کندتر حرکت می کند (سیستم 2). در حالی که سیستم های 1 و 2 برای بقای ما به عنوان انسان ضروری هستند، کانمن دریافت که هر دو سیستم و نحوه تعامل با یکدیگر، اغلب می‌تواند منجر به تصمیمات ضعیف (و گاه غیر منطقی) شود. ما می‌توانیم بسیاری از آنچه کانمن و تورسکی کشف کرده‌اند برای رفتار سرمایه گذاران استفاده کنند. بیایید به برخی از رایج ترین تعصبات و نحوه تأثیرگذاری آن‌ها در تصمیم گیری بپردازیم.

بیزاری از زیان

کانمن و تورسکی تعصب گریزی برای از بین بردن ضرر و زیان را با عبارت "زیان بزرگتر از سود" جمع بندی کردند. ایده اصلی در مورد بی توجهی زیان این است که انسان نسبت به سود و زیان متفاوت واکنش نشان می‌دهد. کانمن و تورسکی از طریق مطالعات و آزمایشات مختلف نتیجه گرفته‌اند که دردی که ما از سرمایه‌گذاری با ضررها به دست می‌آوریم دو برابر قدرت لذت ما از سود معادل آن است. این می‌تواند به چندین اشتباه منجر شود، مانند فروش زودهنگام سهام‌های برنده با سود ناچیز یا فروش در هنگام رکود شدید بازار برای جلوگیری از ضرر بیشتر. بیزاری از دست دادن، در صورت عدم کنترل، می‌تواند منجر به تصمیم گیری ناگهانی شود که ناشی از احساسات سیستم 1 باشد.

خطای اعتبار

تعصب به تأیید واعتبار، افراد را به سمت تأیید اطلاعات ورودی که از عقاید موجود خود پشتیبانی می‌کنند، سوق می‌دهد و هرگونه اطلاعات متناقضی را رد یا نادیده می‌گیرد. به عبارت دیگر، آن چیزی را مشاهده مینمایید که می‌خواهید ببینید و آن چیزی را می‌خواهید بشنوید، می‌شنوید. به عنوان سرمایه گذار، ما مستعد این هستیم که وقت بیشتری را صرف جستجوی اطلاعاتی کنیم که ایده یا فلسفه سرمایه گذاری ما را تأیید کند. در صورت وجود اطلاعات متناقض در دسترس، این می‌تواند به سرمایهگذاری‌های ضعیف منجر شود.

 


 

خطای ادراک

تعصب به ادراک با رفتار سرمایه‌گذار بسیار متداول است. ما خودمان را متقاعد می‌کنیم که در گذشته تصمیم دقیقی برای سرمایه گذاری گرفتیم که منجر به نتایج عالی آینده شده است. این می‌تواند منجر به اطمینان بیش از حد شود که فلسفه یا فرآیند سرمایه گذاری ما در تمام مدت کار می‌کند. از طرف دیگر، اگر فرصتی را از دست بدهیم، عقب ماندگی می تواند باعث پشیمانی شود.  به عنوان مثال، چرا سهام نماد بورس را خریداری نکردم؟ چرا قبل از این اصلاح بازار من خارج نشدم؟ 

 اعتماد به نفس بیش از حد

همانطور که در بالا ذکر شد، سرمایه گذاران می‌توانند در صورت موفقیت برخی موفقیت‌های ناخوشایند داشته باشند. این می‌تواند منجر به نادیده گرفتن داده‌ها یا مدل‌ها شود زیرا فکر می‌کنیم بهتر می‌دانیم. همانطور که مایک تایسون گفت، "همه یک برنامه دارند تا زمانی که یک مشت در دهانشان زده نشده است." اعتماد به نفس بیش از حد می‌تواند به شکست منجر شود و سرمایه گذاران باید با روند کار خود انعطاف پذیر و باز باشند.


تعصب اخیر

تعصب اخیر زمانی است که سرمایه گذاران هنگام تصمیم گیری بر رویدادهای اخیر تأکید می کنند یا وزن زیادی به آن می‌دهند و وزن کمتری به گذشته می‌دهند. این باعث تفکر کوتاه مدت می‌شود و  به ما این امکان را می دهد که تمرکز خود را روی برنامه سرمایه گذاری بلند مدت از دست دهیم. در اصل توضیح می‌دهد که چرا سرمایه گذاران تمایل به اطمینان بیشتر در بازارهای گاو نر و ترس از بازار خرس دارند.

کتاب های زیادی در مورد روانشناسی رفتار انسان نوشته شده است و باز می توان نوشت. نکته آخر این است که ما نمی توانیم این تعصبات و پیش داوری ها را به طور کامل از بین ببریم. چرا که همه ما انسان هستیم. حتی کانمن، که مطالعه رفتار انسان را به زندگی خود تبدیل کرده است، تصدیق می‌کند که او دائما تحت تأثیر سوگیری های خود قرار دارد. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می‌تواند به اینگونه رفع این تعصبات و پیش داوری‌ها کمک کند و از انجام اشتباهات گران قیمت جلوگیری نماید. 


دانش و آگاهی

دانش و آگاهی ابزاری قدرتمند برای کمک در تصمیم گیری درست است. به گفته وارن بافت "خطر  از ندانستن کارهایی که ما انجام می دهیم نأشت می‌گیرد". برای موفقیت در سرمایه گذاری هنر سرمایه گذاری را بیاموزید. اگر امکان یادگیری وجود ندارد سعی کنید از افراد با دانش مشورت بگیرید. موفقیت به انتخابتان بستگی دارد پس آگاهانه انتخاب کنید.

برنامه ریزی مالی

یک برنامه مالی خوب و اصلی در موفقیت دراز مدت تاثیر گذار است. این یک سند زنده است که نیازمند به روزرسانی های مکرر و مبتنی بر تغییر در زندگی ما است - بازنشستگی ، بودجه تحصیل، مالیات، تغییر شغل، فروش مشاغل و برنامه‌ریزی املاک. این ما را وادار می‌کند تا تصمیمات سرمایه گذاری را براساس عوامل مرتبط با آن برنامه اتخاذ کنیم و نه بر احساسات - زیرا در پایان روز، سرمایه گذاری برای کمک به دستیابی به اهدافمان انجام می‌شود.

مبتنی بر شواهد

استراتژی های سرمایه گذاری خود را براساس شواهد و نه عواطف انتخاب نمایید. و اجازه ندهید سر و صدا های کوتاه مدت در ذهنتان بر عملکردتان تاثیر بگذارد.

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها