چند توصیه برای معامله گران
برای فردا

چند توصیه برای معامله گران

| 15:00 | 3

    رفتار ما انسان ها تابع چیزی است که در درونمان می گذرد. به عبارت دیگر، طرز فکر، ارزش ها و عقاید ما تعیین می کنند که ما که هستیم و چه می کنیم. همین ها نیز هستند که موفقیت ها یا شکست ها را برای ما رقم می زنند. 
    در معاملات بورس نیز همین باورها قدرت تحلیل و مشاهدات ما از بازار را تحت الشعاع خود قرار می دهند، ترس ایجاد می کنند یا مانع ترس می شوند، ما را منفعل یا عملگرا می کنند، به حرص یا قناعت وا می دارند، تصمیمات ما را به این سو یا آن سو متمایل می کنند و در نهایت موجب موفقیت یا شکست ما در بازارها می شوند. باورهای عنوان شده در ادامه این پست غالبا اثرات منفی دارند:
من نمی توانم
پول خوشبختی نمی آورد
هرگز موفق نخواهم شد
می دانستم قرار است چنین شود
من لایق کسب موفقیت نیستم
    مطابق باورهای خود چیزهایی را در زندگی خود وارد می کنیم که (آگاهانه یا ناآگاهانه) انتظار داریم. چرا که همه ما به دنبال تایید اعتقادات و ارزش های درونی خود هستیم. اگر بتوانیم این مسئله را درک کنیم یک گام به سوی حل مشکل پیش رفته ایم. لذا به همه افراد به خصوص معامله گران توصیه می کنیم:

مراقب گفتار خود باشید:
    با چه لحنی با خود حرف می زنید؟ وقتی یک معامله خراب می شود با خود چه می گویید؟ وقتی یک زیان را شناسایی می کنید در درونتان چه می گذرد؟ وقتی یک موفقیت بزرگ بدست می آورید با خود چه می گویید؟ آیا سودها را محترمانه از بازار می گیرید یا حس می کنید که چیزی که متعلق به شما نیست را دزدیده اید؟ اگر با خود چنین جملاتی می گویید:
انگار که واقعا عرضه پول درآوردن ندارم!
عجب گاوی هستم من!
خیلی خنگم!
لعنت بر من چه طور دوباره در این تله افتادم؟!
این که کاری نداشت. یک بچه هم می توانست چنین کند!
و....
فورا عکس العمل نشان دهید و آن را اصلاح کنید زیرا حرف های ما واقعیت را برای ما می سازند، خصوصا حرف هایی که با خود می گوییم.


مراقب طرز قرار گرفتن بدنتان باشید:
    جلوی مانیتور صاف می نشینید یا روی میز خم می شوید و قوز می کنید؟ وضعیت صندلی و مانیتور را طوری تنظیم کنید که تا حد امکان صاف بنشینید.
معامله گران مدت زیادی را پشت کامپیوتر می نشینند، لذا باید در این وضعیت راحت باشند. داشتن وضعیتی راحت و مناسب در حین کار هم برای جسم و هم برای روان بسیار مهم است. وقتی بدن در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد، سیگنال هایی مبتنی بر آرام بودن اوضاع به مغز ارسال می کند که این خود موجب ترشح شدن هورمون های مفیدتری  می شود. 

 
از افکار خود آگاه باشید:
    افکار به اندازه حرف هایی که با خود می زنیم اهمیت دارند. تنها فرقشان این است که بی صدا هستند و جلب توجه نمی کنند. این افکار در غالب محرک های کامل باش، زود باش، بکوش، خوشایند همه باش و قوی باش بروز می کنند و به صورت ناخودآگاه فعال می شوند. در این وضعیت با برخی آزمون های شخصیت باید محرک های خود را بشناسیم و به صورت آگاهانه هنگام فعال شدن آن ها، برخورد مناسبی داشته باشیم.


به حالت چهره خود توجه کنید:
    موضوعی حیرت انگیز اما واقعی در این زمینه وجود دارد: حالت نقش مهمی در خلق افراد دارد، آن هم نه فقط وقتی جلوی آینه هستند. عضلات صورت به سیستم های درونی بدن پیام هایی مخابره می کنند که بسیار جدی و مهم گرفته می شوند. مثلا وقتی روبروی مانیتور چهره خود را درهم می کشید، مغز این پیام تهدیدآمیز را دریافت می کند که انگار با یک ببر درنده روبه رو شده اید و عملکردهای بدنی در رابطه با تهدید، ترس و خشم و ... فعال می شوند. این موضوع در روانشناسی "بازخورد چهره" نامیده می شود و در دو نسخه با قوت متفاوت بیان می شود:
1-    نسخه ضعیف تر: بازخورد چهره ای باعث تقویت یا تضعیف یک احساس موجود می شود.
2-    نسخه قوی تر: بازخورد چهره ای تمام یک احساس را به وجود می آورد.
به هرحال، از طریق کانیزم ساده ای مثل حالت چهره می توانیم احساسات خود را هدایت کنیم و در نهایت آسودگی بیشتر و در نتیجه آن، تمرکز بیشتر و توانایی تصمیم گیری بهتر را برای خود به وجود آوریم.

مقالات مرتبط:

برچسب‌ها: بورس

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها