بررسی صنعت سرب و روی کشور و نماد های فاسمین کبافق و کروی
برای فردا

بررسی صنعت سرب و روی کشور و نماد های فاسمین کبافق و کروی

| 14:43 | 4

بررسی نماد های فعال در صنعت سرب و روی

ایران با دارا بودن معدن بسیار غنی نهمین کشور از منظر معادن سرب و روی در دنیا بوده و نزدیک به 70  درصد محصولات تولید شده شمش سرب و روی صادر میگردد. 8 شرکت فعال این صنعت که در بورس پذیرفته شده اند به ترتیب شرکت کالسیمین با نماد فاسمین ، شرکت ذوب و روی اصفهان با نماد فروی ، شرکت باما با نماد کاما ، شرکت معدن بافق با نماد کبافق ، شرکت فرآوری مواد معدنی با نماد فرآور ، شرکت سرب و روی ایران با نماد فسرب ، شرکت زرین معدن آسیا با نماد فزرین ، شرکت معدن کیمیای زنجان گستران با نماد کیمیا و شرکت توسعه معادن روی ایران با نماد کروی می باشند.

بر اساس مقایسه تحلیلی و  ارزش بازار میتوان به ترتیب شرکت های فاسمین ، کاما ، کروی ، فروی ، کبافق و فسرب را بزرگترین نماد های صنعت سرب و روی کشور تلقی نمود.

بر اساس درآمد صادراتی شرکت ها بزرگ صنعت سرب و روی کشور به ترتیب کبافق ، کاما ، فاسمین و فروی می باشد. بدون شک نرخ تسعیر ارز صادراتی ، تعرفه های گمرکی بر روی شمش سرب و روی و تامین خوراک مواد معدنی و توسعه معادن روی ایران تاثیر بسیار زیادی بر درآمد و سودآوری شرکت ها در این حوزه دارد.

بررسی نسبت های مالی شرکت های فعال در صنعت سرب و روی کشور از جمله تحلیل کبافق ، تحلیل فاسمین و تحلیل کروی نشان میدهد بازده دارایی برای این صنعت بطور متوسط 34 درصد و حاشیه سود عملیاتی این شرکت ها 45 درصد می باشد.

تغییرات قیمت روی جهانی

تغییرات قیمت جهانی شمش روی و شمش سرب پس از کم شدن محدودیت های مرتبط با بیماری کرونا و افزایش تقاضای مواد اولیه در دنیا ، نشان از رشد قیمتی شمش روی و شمش سرب داده که بدون شک خبر خوشحال کننده ای برای شرکت های صادراتی همچون کبافق ، کاما و فاسمین می باشد.

از طرفی با بررسی صورت های مالی شرکت های فعال در صنعت سرب و روی کشور ، نرخ تسعیر ارز در سال 98 مبلغ 13400 تومان بوده که افزایش قیمت دلار نیمایی به بالای 20,000 تومان باعث تشویق شرکت های فعال در این حوزه به تولید و صادرات بیشتر محصولات سرب و روی در کشور می شود.

 

بررسی تغییرات نمادهای سرب و روی ایران

طی سال 98 فعالان بازار سرمایه تمایل بسیار زیادی به این صنعت نشان داده به طوری بر اساس تحلیل تکنیکال فسرب  رشد 40 برابر تحلیل تکنیکال فاسمین رشد 30 برابر و تحلیل تکنیکال کبافق رشد 27 برابر در قیمت ها را شاهد بود ضمن آنکه کبافق افزایش سرمایه 600 درصدی نیز داشته است. گزارشات تکمیلی را میتوانید در سامانه مقایسه تحلیلگران بورس با ما مشاهده نمایید.

رفتار معامله گران بازار سرمایه در صنعت سرب و روی کشور که در نمودار مقایسه ای شرکت ها نشان داده شده است نشان از حرکت های گروهی قیمت ها در این صنعت دارد بدون این موضوع میتواند فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری در شرکت های جا مانده از بازار همچون کبافق  ، کیمیا ، کروی و فاسمین ایجاد نماید.

 

بررسی نماد فاسمین ، کبافق و کروی

بررسی صورت های مالی و تحلیل بنیادی شرکت فاسمین و تحلیل بنیادی کبافق نشان می دهد این دو شرکت عملکرد بسیاری خوبی از صنعت سرب و روی کشور داشته به طوری که پیش بینی درآمد فاسمین با در نظر گرفتن میزان تولید شمش روی و نرخ تسعیر با 177 درصد رشد  و پیش بینی فروش کبافق با 294 درصد رشد طی سال 99 محقق شود. در صورت توسعه معادن روی در کشور و تامین خوراک مواد معدنی مورد نیاز شرکت های فعال در صنعت سرب و روی کشور میتوان پیش بینی نمود این شرکت ها سود تقسیمی 99 بالایی به سهامداران خود توزیع نمایند.

لازم به ذکر است که شرکت فاسمین به منظور تامین مواد معدنی روی و سرب خود اقدام به خرید حق امتیاز برداشت معدن در کشور ترکیه نموده که این موضوع بدون شک رشد بسیار خوب درآمدی به همراه خواهد داشت.

بررسی شرکت توسعه معادن روی ایران با نماد کروی

بیشتر فعالیت شرکت کروی سرمایه گذاری در شرکت های سرب و روی بوده به طوری در تحلیل بنیادی کروی مشخص گردید  که این شرکت از سهامداران عمده شرکت فاسمین ، فسرب و فرآور بوده و اثر رشد درآمدی و قیمتی در این شرکت ها با تاخیر زمانی بر روی نماد کروی اثر گذار خواهد بود ضمن آنکه تحلیل تکنیکال کروی نیز حکایت از تمایل ورود سرمایه گذاران به این نماد دارد. این موضوع را میتوانید در افزایش تعداد تحلیل های نماد های سرب و روی در سامانه مقایسه تحلیلگران که توسط بهترین تحلیلگران بازار سرمایه صورت پذیرفته مشاهده و سهم با بیشترین بازدهی را انتخاب نمایید.

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها