معیارهای ارزیابی و مقایسه تحلیلگران بازار سرمایه
برای فردا

معیارهای ارزیابی و مقایسه تحلیلگران بازار سرمایه

| 18:00 | 4

این روزها با افت شاخص بازار  بورس به همه افراد فعال بازار سرمایه نشان داده است که برای موفقیت در بازار سرمایه نیازمند کسب دانش تحلیل و توامندی در آن است تا با بالا بردن مهارت‌های تحلیل بتوانید بیشترین بازده و سود را از سرمایه گذاری خود در بازار بورس داشته باشید. محقق شدن این امر به گذراندن دوره‌های متنوع آموزشی مرتبط و صرف زمان و وفت بسیار زیاد بستگی دارد. گروهی از فعالان بازار سرمایه با توجه به توانایی و در اختیار داشتن زمان کافی به دنبال کسب مهارت در تحلیل می‌روند که از این گروه تعداد کمی موفق می‌شوند بهترین تحلیل‌ها را از بازار سرمایه داشته باشند. اما همه ما توان و زمان یادگیری مباحث مرتبط با تحلیل بازار سرمایه را نداریم. این گروه که تعداد آن‌ها نسبت به گروه اول زیادتر است جهت افزایش سرمایه خود در بازار سرمایه به دنبال گروه اول در شبکه‌های اجتماعی می‌روند تا از خدمات سیگنال‌های خرید و مشاوره آن‌ها استفاده کنند. مشکلی که گروه دوم با آن مواجه هستند تعداد زیاد کانال‌ها و صفحات اجتماعی تحلیلگران با پیشنهادها و سیگنال‌های خرید متنوع سرمایه گذاری است. و در ذهن هر فردی که به دنبال فرصت‌های سرمایه گذاری ارائه شده توسط تحلیلگران این سوالات می‌نشیند:  بهترین سیگنال خرید کدام است؟ برترین تحلیلگر بازار سرمایه چه کسی است؟ با چه معیاری بهترین تحلیلگر را شناسایی کنم. تحلیلگران را با چه معیاری مقایسه و ارزیابی نمایم؟ در این نگاشته قصد داریم معیارهای ارزیابی و مقایسه تحلیلگران را بیان نماییم تا به شما در انتخاب بهترین فرد جهت مشاوره یاری نماید. پس با بورس با ما همراه باشید.

معیارهای مقایسه و ارزیابی تحلیلگران بازار سرمایه

تخصص و مهارت تحلیلگر

پس از رشد بی سابقه بورس، هر طرف  از فضای مجازی را نگاه میکنیم  فردی را می‌توان پیدا نمود که ادعای ارائه بهترین تحلیل و سیگنال‌های خرید را دارد. آما آیا می‌توان به ادعای آن‌ها اعتماد نمود. آیا وافعا آن فرد تخصص لازم برای تحلیل را دارد و آیا با گذارندن دوره‌های آموزشی مدارک مورد تایید سازمان بورس را دریافت نموده است؟ یکی از معیارهایی که می‌توانیم افراد را در وهله اول را مورد ارزیابی قرار داد دریافت تاییده‌ها و مدارک سازمان بورس است . البته هر کس را با داشتن یک برگه کاغذ بهترین نخواهد شد. برای مقایسه تحلیلگران نیاز به معیار های بیشتر و دقیق تر است.

بازده عملکرد

بدون شک به عنوان سرمایه گذار خرد، مهمترین فاکتور ارزیابی تحلیلگران، سیگنال خرید سهم با بالاترین بازدهی است. بازده سرمایه گداری بیانگر این است که در چه مدت زمان یک سرمایه گذاری بر اساس پیشنهاد تحلیلگر به سود اعلام شده می‌رسد. هر چقدر که زمان رسیدن به سود دقیقتر باشد می‌توان گفت که عملکرد تحلیلگر مناسب بوده است. سامانه مقایسه و ارزیابی تحلیلگران بورس باما طی بررسی 9 ماه گذشته سیگنال های ارائه شده توسط برترین تحلیلگران بازار سرمایه به این نتیجه دست یافته است که بازدهی سیگنال‌های ثبت شده در سامانه مقایسه تحلیلگران بیشترین تاثیر را در ذهن مخاطب داشته و میانگین بازدهی سیگنال خرید یک معیار برای مقایسه و ارزیابی تحلیلگران است.

میانگین سود محقق شده

یکی از معیارهایی که می‌توان تحلیلگران را با یکدیکر مقایسه و مورد ارزیابی قرار داد، مهارت آنها در ارائه سیگنال‌هایی با سودهای مناسب برای سرمایه گذاری است. هر چه قدر فرد تحلیلگر بتواند تحلیل‌هایی ارائه کند که سود بیشتری را برای سرمایه گذار معرفی نماید به طبع برای سرمایه‌گذار جذاب خواهد بود. در نتیجه در صورت محقق شدن می توان گفت که تحلیلگر از دانش  و مهارت بالایی برخوردار است.

نرخ موفقیت تحلیل

چند تحلیل از هر ده تحلیل یک تحلیلگر به موفقیت می رسد؟  این معیار به ما نشان میدهد که یک تحلیلگر با چه احتمالی پس از معرفی یک سیگنال خرید، قیمت پیش بینی شده سهم در زمان مشخص شده به وقوع می پیوند. در مقایسه بین تحلیل گران هر چقدر نرخ موفقیت تحلیل بیشتر باشد، بیانگر آن است که تحلیلگر نسبت به دیگری برتری داشته و توانایی بالایی در معرفی سیگنال برای سرمایه گذاری دارد.

ثبات تحلیلگر

وقتی دو تحلیلگر را با یکدیگر مقایسه میکنید باید دقت داشته باشید که میزان فعالیت این دو تحلیلگر به جه صورتی است. یکی از نگرانی‌هایی که سرمایه گذاران دارند در مورد نوسانات بازار است. با هر فراز و فرودی سرمایه گذران نگران این هستند که آیا قیمت سهام در حال زیرش است یا خیر. اکثر تحلیلگران در زمان های منفی خاموش می‌شوند و بیشتر قعالیت‌های خود در زمان‌های مثبت بازار است. طبق تحقیق انجام شده توسط بورس با ما در زمان منفی اخیر حدود 30درصد فعالیت تحلیلگران کاهش پیدا کرده است.

زمان ارائه تحلیل

بحثی که همیشه در بازار سرمایه وجود دارد انتخاب بین تحلیل تکنیکال و بنیادی است. اینکه کدام  تحلیل بهترین بازده  و سود را شناسایی می کند در حال حاضر بحث ما نیست و نیاز مند آن است که بیشتر در این مورد صحبت شود. (بورس با ما به شما قول خواهد داد در نگاشته ای به طور کامل به این موضوع بپردازد). تحلیلگر در انتخاب نوع تحلیل آزاد است با هر تحلیلی که انجام می‌دهد، بهترین و متاسبترین فرصت سرمایه گذاری را  در زمان مناسب معرفی کند. معرفی در زمان مناسب، یکی از  معیارهایی است که می‌توان با آن مهارت و دانش یک تحلیلگر را سنجید. برای اینکه این مفهوم بهتر درک شود لازم است بپرسیم که چند درصد تحلیل هایی که یک تحلیلگر در کانال ها و صفحات اجتماعی خود معرفی می کند قبل از صف شدن است. در وافع تحلیلگر هر چقدر بتواند سهمایی با بازده و سود خوب شناسایی کند ولی زمان معرفی آن بگونهای باشد که سرمایهگذار نتواند از سیگنال وی استفاده نماید، آن تحلیل ارزش خود را از دست خواهد داد.  

  حرف آخر

برای اینکه بتوان تحلیلگران را ارزیابی و مقایسه نمود باید ترکیبی از معیارهای فوق استفاده نمود تا بهترین تحلیلگران را شناسایی نماییم. معیارهای زیادی برای اینکه تحلیلگران را  مورد مقایسه و ارزیابی قرار دهیم، وجود دارد که ما در اینجا شش مورد که مهمترین ان ها بوده است، اشاره نموده ایم. البته باید به این نکته اشاره کرد افرادی که نسبت تحلیلگران برتر در رتبه پایین تری قرار دارند به این معنا نیست که سیگنال های خرید مناسبی معرفی نمی کنند. بلکه در با ارزیابی در همه جنبه‌ها نسبت به تحلیلگران برتر رتبه کمتری بدست آوردند. سامانه مقایسه تحلیلگران بورس با ما، همواره کوشش کرده است با بیطرفی به شفافیت اطلاعات در بازار سرمایه بپردزاد.

منبع: بورس با ما
برچسب‌ها: ارزیابی مقایسه

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها