نقد و بررسی گزارش مشاور سرمایه گذاری ایده مفید
برای فردا

نقد و بررسی گزارش مشاور سرمایه گذاری ایده مفید

| 11:00 | 2

شرکت مشاور سرمایه گذاری مفید، گزارش‌های هفتگی و ماهانه در مورد شرایط بازار و فرصت‌های سرمایه گذاری به فعلان بازار ارائه می‌کند. بورس با ما در این نگاشته قصد دارد با نگاهی دقیق تر به این کم و کاست و نقاط قوت این گزارش بپردازد.

در ابتدای گزارش مشاور سرمایه گذاری ایده مفید، لیست سهام پیشنهادی با دید میان مدت آورده شده است. نکاتی که در این لیست مورد توجه قرار نمی گیرد:
1.  ریسک سرمایه گذاری برای سهام پیشنهادی به صورت کلی بررسی شده و برای سرمایه گذاران میزان ریسک مشخص نشده است. یعنی معلوم نیست این لیست پیشنهادی برای افراد با ریسک کم، متوسط یا بالاست.
2. محدوده فروش برای برخی سهام در تمام گزارش ها مشخص نشده (در برخی گزارش ها این محدوده تعیین شده و در برخی دیگر کامل عنوان نشده است) و برای سهامدارانی که تازه وارد این بازار شده اند مناسب نیست.
3. مشخص نشده که سرمایه گذار بهتر است چند درصد از پرتفوی خود را به سهم‌های میان مدت این لیست اختصاص دهد.
4. از لحاظ دید تکنیکال، 4 سهم در این گزارش بررسی شده است و این می تواند از طرف سرمایه‌گذاران نوعی سو گیری نسبت به این سهام تلقی شود.
در قسمت اخبار، این گزارش اخبار وزارت صمت، اخبار دولت، اخبار بانک مرکزی و همین طور اخبار کدال و صنایع را بررسی کرده است. این اخبار مسلما به جزئیات نمی پردازد و از خواننده انتظار می رود با توجه به منبع خبری ذکر شده برای بررسی جزئیات خبر، خود پیگیری نماید. متاسافانه لینک اخبار به گزارش پیوست نشده است. 
در گزارش هفتگی بازار سهام دید کلی نسبت به بازار سرمایه عنوان گردیده و صنایعی که بیشترین و کمترین بازدهی هفتگی را داشته اند مشخص شده است. این گزارش به نوعی می‌تواند برای سرمایه‌گذاران مفید باشد تا با بررسی علل تغییرات و عوامل بنیادی در این صنایع دید کلی نسبت به بازار بدست آورند.
در جداول این گزارش صنایع با بازدهی هفتگی، ماهانه، سالانه و ارزش بازار هرکدام آورده شده است. شرکت ها با بهترین بازدهی هفتگی، شرکت‌ها با ضعیف ترین بازدهی هفتگی، شرکت ها با بیشترین ارزش بازار و در آخر شرکت ها با بیشترین ارزش معاملات نیز بررسی شده و اطلاعات بیشتر مبنی آماری دارد و گذشته محور است.
در گزارش بازار جهانی اطلاعات گذشته محور در قالب نمودار و برخی توضیحات بیان شده است. در این گزارش به اهمیت اخبار در بازار جهانی و تاثیر آن بر شاخص دلار و قیمت کامودیتی‌ها اشاره شده است. به نظر می رسد که در این اخبار ذکر منبع و لینک خبر بسیار مفید باشد ولی متاسفانه در این گزارش هفتگی مفید به منبع خبر در پایین نمودارها اشاره شده اما لینک اخبار برای مطالعه بیشتر ذکر نشده است. 
در پایان گزارش وضعیت بنیادی یک شرکت مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. پر واضح است عوامل بنیادی از یک شرکت به شرکت دیگر و از صنعتی به صنعتی دیگر متفاوت است و در این گزارش سعی شده با بهره گیری از نمودارها و گزارشات آماری دید جامعی به خواننده در رابطه با وضعیت بنیادی شرکت داده شود. خواندن گزارش بنیادی شرکت‌ها به همه سهامدارن مخصوصا کسانی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند توصیه می‌گردد.  
تنها موردی که در این گزارش به چشم می خورد عدم مقایسه صورت‌های مالی شرکت های مشابه در یک صنعت است. بدین معنا که مثلا در بررسی یک پتروشیمی، به مقایسه بدهی آن شرکت با شرکت‌های مشابه که محصولات مشابه دارند، پرداخته نشده است. وقتی نسبت‌های مالی به صورت نسبی میان شرکت‌ها در یک صنعت مورد ارزیابی قرار گیرد، دید مناسبی برای سرمایه گذاری به سرمایه گذار خواهد داد.

توجه: نقد و بررسی گزارش مشاور سرمایه گذاری ایده مفید صرفا دیدگاه سایت بورس با ما می‌باشد.


 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها