چرا باید در سرمایه گذاری صبر  کرد؟
برای فردا

چرا باید در سرمایه گذاری صبر کرد؟

| 12:00 | 3

 چه زمانی سهم به قیمت هدف خود می‌رسد؟  چه مدتی باید صبر کنم؟ الان سهم را بفروش برسانم یا خیر؟
این‌ها از جمله سوالاتی هست که تقریبا همه افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند می‌پرسند اما واقعاً جواب این دست از سوالات چیست؟  از تحلیلگرهای مختلف شنیدیم که برای موفقیت در بازار سرمایه نیاز به صبر است. باید اجازه دهیم تا سهم رشد قیمتی خود را داشته باشد اما برای محاسبه این مدت زمان باید چند نکته را در نظر داشته بگیرید.

ارزشمند بودن سهم

اگه قرار باشد بهترین سهم با بالاترین بازدهی ، بیشترین میزان سود را برای ما به همراه داشته باشد اولین و موثرترین عامل در رشد قیمت سهم این است که شرکت در ذات خودش ارزنده باشد. نماد رشد قابل قبولی از نظر میزان فروش داشته و با حاشیه سود مناسب بالاترین سود تقسیمی را برای سرمایه گذاران ایجاد نماید. به منظور محاسبه میزان رشد یک شرکت میتوانید از مدل رشد گوردون استفاده نمایید
در نظر داشته باشید که وقتی در خصوص نسبت P/E در یک سهم صحبت میکنیم یکی از اصلی ترین برداشت های این شاخص این است که چه مدت طول میکشد سهم پول سرمایه گذاری شده را به سهامدار باز گرداند. اگر بتوانید با استفاده روش های تحلیل بنیادی فروش آتی و به تبع آن سود تقسیمی سال آتی شرکت را پیش بینی کنید میتوانید تشخیص دهید که حداقل مدت بازگشت سرمایه برای شما چه میزان خواهد بود. این میزان سود حداقل سود منتظر شما برای ورود به یک سهم می باشد. در ارزیابی تحلیلگران و رتبه بندی تحلیلگران ، توجه به تحلیل بنیادی و پیش بینی سود سال آتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانیم: چگونه بهترین تحلیلگران بازار بورس را پیدا کنیم؟

اثر تورم بر رشد بازار سهام

بسیاری از سرمایه گذاران در بازار سرمایه با نیت اینکه بتوانند ارزش دارایی خود را حفظ نمایند ، نسبت به تبدیل پول نقد به سهم اقدام میکنند بازار سرمایه یکی از کلاس های دارایی بوده و جز دارایی های پر ریسک در تمام دنیا تلقی می شود . وقتی در کشوری میزان تورم از میزان حداقل سود بانکی بیشتر باشد ، افراد تمایل به تبدیل پول نقد  به دارایی هایی دارند که با استفاده از آن میزان اختلاف از تورم را پوشش دهند . هر چقدر در کشوری نرخ تورم بالاتر باشد قیمتها در بازار سرمایه هم با سرعت بیشتری رشد خواهند کرد. اما در نظر داشته باشید که اثر تورمی صرفا باعث ارزشمند شدن یک سهم نشده  و افراد در تحلیل های خود می بایست بر فروش و مدیریت منابع توسط هیات مدیره شرکت توجه نمایند.

این دو عامل از اصلی ترین پارامترهای موثر در سرعت حرکت قیمت‌ها در بازار سرمایه هستند اما نکتهای که باید به آن توجه کرد اثر سود مرکب است. هرچه مدت زمان سرمایه گذاری در بازار سرمایه بیشتر باشد سود حاصل شده رشد بیشتری داشته و به صورت نمایی رشد خواهد نمود برای توضیح این موضوع در نظر بگیرید اگه میزان نرخ رشد سالانه شما در بازار سرمایه a درصد باشد بنابر این میزان سود شما در طی مدت دو سال (1+a) 2  خواهد بود و به همین ترتیب هر چه میزان مدت زمان سرمایه گذاری بیشتر شود میزان سود بالاتر خواهد رفت برای مثال فرض کنید میزان رشد برابر 40 درصد سالانه باشد . طی دو سال سود شما (1+0.4)2  برابر با 1.96 برابر یا 96 درصد خواهد بود اگر شما 5 سال با نرخ یکسان سرمایه گذاری نمایید این میزان سود برابر 5.38 یا 438درصد سود خواهد بود. این موضوع اهمیت صبر در بازار سرمایه را نشان میدهد.

چگونه در بازار سرمایه صبر کنیم !!!

در دو زمان سرمایه گذار دچار استرس میشود یکی زمانی که سهم در سودی بالاتر از انتظار اولیه سرمایه گذار است در این حالت وسوسه فروش و شناسایی سود از یک طرف و شنیدن حرف برترین تحلیلگران بازار سرمایه از طرف دیگر باعث میشود که فرد اقدام به فروش سهم خود بکند. از طرف دیگر وقتی سهمی پس از مدت ها رشد اصلاح قیمتی داشته باشد. سرمایه گذار به دلیل نگرانی از سود از دست رفته دارایی ارزشمند خود را به فروش می رساند  فارغ از اینکه سهم به زودی حرکت مثبت خود را دوباره آغاز خواهد کرد. 

برای جلوگیری از این اقدامات هیجانی پیشنهاد می‌شود در بازار سرمایه موارد زیر را در نظر داشته باشید:

همواره سهمی را خریداری نمایید که شرکت در صنعت خود آینده مثبت و رو به رشدی داشته و ذات شرکت ارزشمند باشد. دانش خود را در حوزه مالی و بازار سرمایه بالا ببرید تا بتوانید ارزشمندی سهم را بهتر از گذشته تشخیص دهید هر چه میزان دانش شما در بازار سرمایه بالاتر باشد موفقیت شما بیشتر خواهد بود.
اگر از سیگنال‌های تحلیلگران مختلف برای خرید و فروش در بازار سهام استفاده می‌کنید حتما قبل از هر اقدامی مقایسه تحلیلگران را انجام دهید و با ارزیابی تحلیلگران با اعتماد بیشتری در بازار سرمایه ورود نمایید.

مقالات مرتبط:

 

منبع: بورس با ما
برچسب‌ها: صبر سرمایه گذاری

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها