شاخص ترس و طمع؛ درکی از تاثیر احساسات بر بازار سرمایه
برای فردا

شاخص ترس و طمع؛ درکی از تاثیر احساسات بر بازار سرمایه

| 17:00 | 2

احساسات ترس و طمع ممکن است به اندازه ارزشگذاری، درآمد و شاخص‌های اقتصادی در رفتار قیمت سهام نقش مهمی داشته باشند. این ممکن است اغراق باشد وقتی که صحبت از طولانی مدت می شود، اما در کوتاه مدت این دو احساس به همان اندازه فاکتورهای دیگر مهم هستند. در این نگاشته ما قصد داریم شاخص اندازه‌گیری این دو احساس را به شما معرفی کنیم، با بورس با ما همراه باشید.

ترس و طمع

تا زمانی که سرمایه گذاری وجود داشته باشد، احساسات نقش اساسی در تصمیم گیری سرمایه گذاران ایفا می‌کند و قیمت سهام و سایر دارایی‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.همانطور که در نگاشته‌ای توضیح دادیم که احساسات ترس و طمع میتواند بدترین دشمن سرمایه‌گذار باشد.
وقتی حرص و طمع بر بازار مسلط میشود، سرمایه گذاران نگران افزایش سود هستند. این زمانی است که اعتماد به نفس سرمایه گذاران بالاست و عناوین خبری اغلب خبرهای خوبی را منعکس می‌کنند. از طرف دیگر، وقتی احساس ترس مسلط شود، سرمایه گذاران نگران جلوگیری از ضرر و زیان هستند. اعتماد سرمایه گذاران کم است و عناوین خبری اخبار بد و پیش بینی‌های رکود دیگر را منعکس میکنند. 
 وقتی احساساتی مانند ترس و حرص غالب هستند، تصمیم گیری اغلب با احساسات فراوان انجام می‌شود. و این امر موجب بروز رفتاری به نام رفتار گله می‌شود. ما در پست "مالی رفتاری: رفتار گله" خود به طور مفصل به این موضوع پرداختیم. همچنین لازم به یادآوری است که علاوه بر ترس و طمع، سایر احساسات سرمایه گذار بر تصمیمات وی تاثیر می‌گذارد و چرخه ای به نام چرخه احساسات را در بازار سرمایه بوجود می آورد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به نگاشته چرخه احساسات مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانیم: چرخه احساسات بازار چرا اتفاق می افتد؟

شاخص اندازه گیری ترس و طمع

 شاخص ترس و طمع یا Fear and Greed Index معیاری است که توسط CNN Money منتشر شده است و احساسات سرمایه گذاران را در سراسر بورس و بازار سرمایه در مقیاسی که از صفر یا "ترس شدید" تا 100 یا "طمع شدید" است، اندازه گیری می‌کند. شاخص ترس و طمع بر این اساس استوار است که ترس بیش از حد می‌تواند منجر به معامله سهام بسیار کمتر از ارزش‌ ذاتی آن‌ها شود و طمع افسار گسیخته می‌تواند منجر به عرضه سهام بسیار بالاتر از ارزش آن گردد.

شاخص ترس و طمع چگونه محاسبه می شود؟

شاخص ترس و طمع بر اساس هفت عاملی است که گرد هم می آیند و امتیاز نهایی را تشکیل می‌دهند.

1- قدرت قیمت سهام (Stock Price Strength): 

محاسبه تعداد سهام هایی که به بالاترین سطح در 52 هفته رسیده اند در مقابل آنهایی که به پایین ترین سطح در طی 52 هفته رسیدند را در بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) محاسبه می کند. هر چقدر تعدای بیشتری معامله در بالاترین سطح انجام شود نشان از طمع است و بلعکس پایین ترین سطح بیانگر ترس سرمایه گذاران است. 

2- وسعت قیمت سهام (Stock Price Breadth): 

تجزیه و تحلیل حجم معاملات در زمان بازار افزایشی در مقابل بازار کاهشی را نشان می‌دهد. هرچه معاملات بیشتری در زمان مثبت انجام شود، بازار طمع بیشتری دارد و بلعکس هرچه معاملات بیشتری در میان بازار منفی انجام شود، ترس بیشتری بر بازار حاکم است.

3- مومنتوم بازار (Market Momentum) :

میانگین متحرک 125 روزه شاخص S&P 500 را با خود شاخص S&P 500 مقایسه می کند. اگر شاخص به زیر میانگین بسته شود، نشان دهنده ترس سرمایه گذاران است.

4- تقاضا برای اوراق قرضه با ریسک بالا(Junk Bond Demand): 

این شاخص با اندازه گیری افزایش بازدهی بین اوراق قرضه با ریسک پایین (investment-Grade Bonds) و اوراق قرضه با ریسک بالا (Junk Bonds) محاسبه می‌شود. هر چه قدر تقاضای برای اوراق با ریسک بالا بیشتر باشد طمع بیشتر در بازار سرمایه همراه است. 

5- نوسانات بازار (Market Volatility):

شاخص نوساتات بازار (VIX) بر مبنای میانگین متحرک 50 روزه اندازه گیری می کند. سطح بالاتری از نوسانات با سطح بالاتری از ترس همراه است، زیرا سرمایه گذاران موقعیت‌های خود را رها می‌کنند و موقعیت‌های جدیدی را در بازار نامشخص باز می‌کنند. سطح کمتری از نوسانات با سطوح بالاتر طمع همراه است، زیرا سرمایه گذاران دارایی‌هایی را که انتظار افزایش ارزش آن‌ها را دارند نگه می‌دارند.

6- قراردادهای اختیار خرید و فروش (Put and Call Options):

چه میزان اختیار فروش نسبت به اختیار خرید تاخیر دارد؟ وقتی اختیار فروش از اختیار خرید پیشی بگیرد نشان دهنده ترس در بازار است. .بلعکس، وقتی اختیار خرید از اختیار فروش پیشی بگیرد نشان دهنده طمع است.

 

7- تقاضا برای پناهگاه امن (Safe Heaven Demand): 

تقاوت بازده سهام در مقابل بازده اسناد خزانه چقدر است؟ وقتی اوراق قرضه خزانه داری عملکرد بهتری در سهام دارند، این نشان می‌دهد که سرمایه گذاران انتظار دارند قیمت‌ها کاهش یابد و سعی دارند پول خود را از بورس اوراق بهادار خارج کرده و به یک سرمایه گذاری مطمئن برسانند. این نشانه ترس است. 

با در نظر گرفتن میانگین هم وزن هریک از این هفت شاخص، شاخص ترس و طمع (FGI) در مقیاس 0 تا 100 اندازه گیری می‌شود. عدد 50 به معنای خنثی بودن است. در حالی که هرچه این عدد به 0 نزدیک باشد یعنی ترس در بازار حاکم بوده و هرچه قدر این عدد به 100 نزدیک باشد نشان دهنده حرص و طمع در بازار است. این شاخص در طول سه سال اخیر را می توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید.

همان طور که در شکل زیر مشاهده می‌شود در ابتدای سال 2020 با شیوع کرونا این شاخص به پایین ترین سطح خود (ترس) رسید و با مرور زمان کاهش خود را بازیافت (سطح طمع). پس از آنکه شک شیوع ویروس کرونا بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار داد و ترس برآن حاکم شد، با به کارگیری روش هایی مانند تسهیل مقداری (QE) اقتصاد از رکود درآمد و با تزریق واکسن کرونا، امید به آن است اقتصاد بار دیگر رونق یابد.

کاربرد شاخص ترس و طمع در بازار

شاخص ترس و طمع برای کسانی که در بازارهای جهانی معامله می‌کنند می‌توانند سودمند باشد. به عنوان مثال می‌توان چنین استنباط کرد زمانی که این شاخص از عدد 50 به ناحیه 80 تا 100 می رسد، طمع در بازار زیاد است و احتمال دارد بازار نزولی شود و همین طور زمانی که این شاخص در بازارهای جهانی در ناحیه 0 تا 20 قرار دارد ترس بر بازار حاکم است و احتمال دارد بازار صعودی شود. درسایت CNN money وضعیت این شاخص برای روز، هفته، ماه و سال گذشته نشان داده شده است.

حرف آخر

شاخص ترس و طمع برای افرادی که در بازارجهانی مشغول به معامله هستند مفید و پر کاربرد خواهد بود. با استفاده از این شاخص می‌تون شروع روندهای نزولی و صعودی بازار را پیش بینی نمیود. درست است که این شاخص برای بازارهای جهانی طراحی شده است اما می‌‌توان برای  سایر بازارهای سرمایه مورد استفاده قرار گرفت. تیم سامانه مقایسه گری تحلیلگران بورس با ما در تلاش است، شاخص ترس و طمع را مناسب برای بازار سرمایه طراحی نماید. با دنبال نمودن اخبار سامانه از تازه ترین امکانات آن استفاده نمایید.

بیشتر بدانیم:

منبع: INVESTOPEDIA

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها