گزارش جامع تحلیل نماد خساپا، شرکت سایپا
برای فردا

گزارش جامع تحلیل نماد خساپا، شرکت سایپا

| 17:15 | 2

معرفی نماد خساپا

 یکی از شرکت‌های پر بازدید بازار سرمایه ایران شرکت خودرو سازی سایپا با نماد خساپا(Khsapa) است. این نماد به همراه نماد خودرو(Khodro)، دو سهم شاخص ساز و لیدر بازار بوده و تاثیر روانی زیادی در جذب و ورود سرمایه گذاران دارند. خساپا با ارزش بازار بیش از 47 هزار میلیارد تومانی یکی از شرکت‌های تاثیرگذار در شاخص کل بازار می باشد. سازمان گسترش و نوسازی، صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد و سرمایه گذاری رنا اصلی ترین سهامدار این شرکت بوده و بازارگردانی سهم آشنایکم یکی از بازیگران اصلی در این سهم می باشند.

تحلیل تکنیکال نماد خساپا

بررسی نمودار خساپا نشان می‌دهد این سهم پس از اصلاح 65درصدی آماده حرکت و افزایش قیمت می‌باشد که این موضوع پس از عبور از ابر ایچیموکو می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به حرکت مثبت سهم شود. باید در نظر داشت که خرید حقوقی بازارگردانی سهم آشنا یکم که از نیمه دوم آذر ماه 99 بیش از 27میلیون سهم از این شرکت را خریداری نموده و از سهم خساپا حمایت نموده نیز باعث گردیده سیگنال های مثبتی در تحلیل تکنیکال خساپا به سرمایه گذاران داده شود. 

یکی از نکاتی که می بایست سرمایه گذاران در تحلیل تکنیکال خساپا به آن توجه نمایند این است که نماد خساپا و نماد خودرو هر دو از لیدرهای بازار و از شاخص سازهای بازار سرمایه به حساب می آیند بر این اساس بهتر است سرمایه گذاران هر دو سهم را بررسی نمایند. زیرا با بررسی سوابق حرکت سهم خساپا و خودرو می‌توان به وضوح رفتار حرکتی مشابه این سهم را مشاهده نمود ضمن آنکه همواره این دو سهم تاثیر قابل توجهی در حرکت شاخص کل بازار داشته اند.

تحلیل بنیادی خساپا

بر اساس صورتهای مالی شش ماهه نخست سال 99 شرکت خساپا نزدیک به 51 هزار میلیارد تومان دارائی و نزدیک به 42 هزار میلیارد تومان بدهی داشته که بر این اساس حق صاحب سهام 8200 میلیارد تومان می باشد این شرکت در سال 98 این شرکت با افزایش 398 درصدی سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارائی ها باعث جذب بسیاری از سرمایه گذاران به خرید سهام این شرکت شد. یکی از قوانین اثر گذار بر سودآوری این شرکت تصمیم گیری های شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو می باشد در شش ماهه نخست سال 99 نسبت به دوره مشابه سال 98 نماد خساپا توانسته است نزدیک به 800 میلیارد تومان از زیان انباشته خود در سال های گذشته را جبران نماید. پیش بینی می شود در صورت ورود خودرو به بورس کالا و قیمت گذاری محصولات بر اساس مکانیزم های عرضه و تقاضای بازار میزان فروش و درآمد های شرکت سایپا افزایش پیدا کرده و این موضوع در تحلیل بنیادی خساپا باعث ایجاد جذابیت برای سهامداران و به تبع آن افزایش قیمت سهام خساپا شود.

نظر تحلیلگران بازار سرمایه درخصوص نماد خساپا

در بررسی و مقایسه تحلیلگران بازار سرمایه با توجه به معیارهای ارزیابی و سنجش تحلیلگران، می‌توان به این نکته دست یافت که نمادهای گروه خودرو سازی و بخصوص نماد خساپا و نماد خودرو، از جمله سهام های جذاب تحلیلگران بازار سرمایه می‌باشد به طوری که بسیاری از تحلیلگران با امتیاز بالا و درصد موفقیت در تحلیل، همواره گوشه چشمی بر روی این سهم داشته و بر اساس رتبه بندی تحلیلگران، همواره نماد خساپا جزیی از سهم های پیشنهادی بوده است.
با توجه به نتایج بدست آمده در مقایسه و ارزیابی تحلیلگران که در سامانه مقایسه تحلیلگرن بورس با ما قابل مشاهده می باشد نماد خساپا جز نمادهای با پتانسیل رشد بالا بوده و تعداد زیادی از فعالان بازار سرمایه تمایل به خرید این سهم دارند. طی این بررسی یکی از تحلیلگران با امتیاز بالا، سود 285 درصدی برای این سهم را تحلیل نموده که تا تاریخ این گزارش، بیش از 38هزار نفر فعال بازار سرمایه این تحلیل را مشاهده و در خصوص سرمایه گذاری و خرید نماد خساپا تصمیم گیری نموده اند.
 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها