تحلیل سهام شرکت پالایش نفت اصفهان با نماد شپنا
برای فردا

تحلیل سهام شرکت پالایش نفت اصفهان با نماد شپنا

| 19:24 | 2


معرفی شرکت پالایش نفت اصفهان

یکی از شرکت های پربازدید و برزگترین پالایشگاه ایران، شرکت پالایش نفت اصفهان است. نمادهای شپنا و شتران دو سهم مهم پالایشگاهی در بازار سرمایه ایران محسوب می شوند و توجه بسیاری را در بازار سرمایه به خود جلب کرده اند. پالایش نفت اصفهان با ارزش بازار بیش از 807000 میلیارد ریال (در تاریخ 20/10/99)، یکی از شرکت های تاثیرگذار در شاخص کل بازار سرمایه است. شرکتهای آوای پردیس سلامت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت توسعه سرمایه رفاه اصلی ترین سهامداران این شرکت هستند. صندوق خبرگان اهداف، بازارگردان سهم شپنا است.

تحلیل تکنیکال نماد شپنا

همان طور که در شکل مشخص است، نماد شپنا پس از صعود خود بیش از 61.8 درصد و نزدیک به 78.6 درصد اصلاح کرده است.


 
اندیکاتور ایچیموکو نشان میدهد کندلها هنوز زیر ابر قرمز هستند. تنکان سن، کیجون سن، سنکوی A و سنکوی B یکی از علائم خروج که همان نزدیک شدن این چهار میانگین به هم است را نشان نمی دهند. اندیکاتور MACD به تدریج علائم واگرایی مثبت را نشان می دهد، اما لازم به ذکر است که هنوز این واگرایی تشکیل و تثبیت نشده است. اندیکاتور RSI نیز هنوز در ناحیه اشتیاق فروش است و واگرایی مثبت را تشکیل نداده است. پر واضح است پس از تشکیل واگرایی مثبت در اندیکاتورها و بررسی موج اصلاحی معامله گران می توانند در مورد این سهم تصمیم گیری نمایند.
 با مقایسه نمودار خطی نماد های چهار پالایشگاه مهم کشور (شپنا، شتران، شبندر و شبریز)، دو پالایشگاه شپنا و شتران بیشترین صعود را داشته و رفتار حرکت این دو سهم بسیار شبیه هم می باشد. معامله گران می توانند زمانی که علائم تکنیکالی بازگشت را در یکی از این دو سهم مشاهده کردند (شپنا، شتران)، شرایط را بررسی کرده و در صورت صلاحدید اقدام به خرید نمایند. 

تحلیل فاندامنتال نماد شپنا

 با استناد به گزارش صورت های مالی میاندوره ای 6 ماهه در سال 99 که در سایت کدال منتشر شده است، میزان دارایی کل شرکت پالایش نفت اصفهان ۲۳۷,۷۱۰,۵۱۶ میلیون ریال است که نسبت به سال قبل 33 درصد افزایش داشته، حقوق مالکانه کل ۱۲۶,۷۱۷,۴۸۸ میلیون ریال و بدهی کل این شرکت ۱۱۰,۹۹۳,۰۲۸ میلیون ریال می باشد. این شرکت در تاریخ 28/09/99 پیشنهاد افزایش سرمایه از بیش از 100 درصد از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به منظور اصلاح ساختار سرمایه به سازمان بورس ارائه داده است. با احتساب سرمایه ۵۱,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال، شرکت پالایش نفت اصفهان به ازای هر سهم 852 ریال سود ساخته که نسبت به سال قبل 27 درصد افزایش داشته است. این شرکت فاز اول پروژه طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی پالایشگاه (ضلع جنوبی) را تا پایان سال 99 به بهره برداری می رساند (پیشرفت فیزیکی 100 درصد). 

در سایت بورس باما تحلیل گران متفاوتی در مورد این نماد (شپنا) تحلیل خود را ارائه داده اند. معامله گران با جستجوی این سهم در این سایت می توانند نظرات مختلف تحلیل گران را جویا شوند. به عنوان مثال گروه های تحلیلی بورس نامه، الناز بورس، سهام برتر و... به تحلیل این سهم پرداخته اند. معامله گران در سایت بورس با ما می توانند قبل از آنکه تحلیل ها را مشاهده نمایند، امتیازات تحلیل گران را بررسی، تحلیل گر مورد نظر را انتخاب و سپس تحلیل سهم شپنا را از تحلیل گر انتخابی خود مشاهده نمایند.

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها