در بازار سرمایه چگونه یک سهم را انتخاب کنیم؟

در بازار سرمایه چگونه یک سهم را انتخاب کنیم؟

| 16:00 | 2

هم اکنون که در بازار سرمایه بسیاری از سهم ها در حال اصلاح هستند، برای معامله گران در این بازار این نکته بسیار اهمیت دارد که چگونه با اعمال فیلترهایی اقدام به خرید سهام یک شرکت نمایند. در این مقاله به بررسی نحوه انتخاب سهم در بازار سرمایه که از مهمترین دغدغه های امروز سهامداران در بازار است، می پردازیم.

یکی از مهمترین فاکتورها که معامله گران در هر بازاری می بایست به آن توجه کنند، شرایط و مقدار ورود و خروج پول به بازار سرمایه و میزان نقد پذیری بازار است. بررسی این شرایط به معنای بررسی شرایط اقتصاد کلان در جامعه است یعنی پول در جامعه  بین بازارهای موازی چگونه گردش می کند و ریسک های بازار سرمایه چه میزان است. پس از بررسی شرایط اقتصاد کلان در یک جامعه یک معامله گر باید بداند با توجه به شرایط اقتصادی، سرمایه گذاری در کدام صنعت می تواند منجر به افزایش سود شود. به عنوان مثال اگر یک معامله گر دریابد که نرخ ارز در حال افزایش است، می تواند به این نتیجه منجر شود که بهتر است در شرکت‌هایی سرمایه گذاری کند که صادرات محور هستن و با افزایش نرخ ارز سود بیشتری بدست آورند.
پس از بررسی شرایط اقتصاد کلان و انتخاب صنعت مناسب برای سرمایه گذاری، یک معامله گر باید به انتخاب شرکت مناسب بپردازد. برای انتخاب یک شرکت استفاده از دو تحلیل به ترتیب فاندامنتال و تکنیکال توصیه می شود. در تحلیل فاندامنتال به اولین نکته ای که توجه می شود این است که آیا سهم گران است و یا ارزان و مناسب خرید است. نسبت مورد استفاده برای ارزیابی گران یا ارزان بودن یک سهم نسبت P/E است. P نشان دهنده قیمت و E میزان سود به ازای یک سهم است. در کشورهای توسعه یافته از نسبت P/E استفاده نمی شود و به جای آن از نسبت های PEG و PEGY برای مشخص کردن ارزنده بودن سهم یک شرکت استفاده می‌شود. نسبت Profit Margin یکی دیگر از نسبت‌های مهمی ست که باید در تحلیل فاندامنتال در نظرگرفت و روند آن طی زمان برای یک شرکت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پول نقد در یک شرکت بسیار اهمیت دارد نسبت آنی و نسبت جاری 2 نسبت مهم در ارزیابی عملکرد یک شرکت هستند. به این نکته باید توجه کرد که اگر پول نقد در شرکتی کم باشد، شرکت قادر به پرداخت بدهی های جاری نمی باشد و اگر زیاد باشد بدین معناست که شرکت از سرمایه های خود درست استفاده نمی کند. نسبت های مالکانه و بدهی نیز در تحلیل فاندامنتال دارای اهمیت هستند و می توانند به معامله گران در تصمیم گیری برای خرید سهام یک شرکت کمک کنند. دیگر نسبت های فاندامنتال نیز بر حسب نیاز می تواند در تحلیل عملکرد یک شرکت مفید باشد.
پس از تحلیل فاندامنتال و اعمال فیلتر بر روی صنعت مورد نظر، تحلیل گران و معامله گران در بازار سرمایه از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند تا نقطه ورود مناسب برای سهم مورد نظر خود را مشخص کنند. با بدست آوردن نقطه ورود مناسب با استفاده از تحلیل تکنیکال معامله گران انتظار سود متناسب با نسبت ریسک به بازده برای سهم خود را دارند.
در سایت بورس با ما که اولین سامانه مقایسه و ارزیابی تحلیلگران بازار سرمایه است، تحلیل‌گران بازار سرمایه ارزیابی و رتبه بندی می شوند. این رتبه بندی امکان مقایسه را به معامله‌گران بازار سرمایه می‌دهد تا تحلیل گران خبره را انتخاب و نظر تحلیل‌گر انتخاب شده خود را در ارتباط با سهم خود جویا شوند. مسلما اگر تحلیل‌گران مراحل تحلیل یک سهم را بدرستی طی کنند، نتیجه مطلوبی بدست خواهند آورد و معامله گران بسیاری در سایت بورس با ما عملکرد آن‌ها را مشاهده می کنند. این رقابت سازنده در سایت بورس با ما که اولین سامانه مقایسه و ارزیابی تحلیلگران بازار سرمایه است، سبب می شود که کیفیت تحلیل سهام در بازار سرمایه افزایش پیدا کرده و در نهایت به نفع بازار سرمایه و سهامداران است. در حال حاضر در این سامانه 55 تحلیل گر باهم رقابت کرده و 8822 تحلیل ثبت شده است.

مقالات مرتبط 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها