<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> زمستان در حال آمدن است؟
درآمد دلاری

زمستان در حال آمدن است؟

| 16:00 | 3

" زمستان در حال آمدن است" جمله معروفی که در دنیای فانتزی سریال بازی تاج و تخت پادشاهی همه افراد این سریال رو درگیرخود کرده و پس از هشت فصل به پایان خود نزدیک شده است. اما دنیای واقعی ما نیز در گیر یک جنگ بزرگ است، جنگ تجاری چین و آمریکا. در مقاله قبلی خود توضیح دادیم که چرا ممکن است آمریکا از این جنگ بازنده بیرون بیاید. تاثیرات این جنگ تجاری نه تنها شامل آمریکا و چین می‌شود بلکه کل اقتصاد دنیا را در برمی‌گیرد. با  بورس با ما همراه شوید تا به بررسی احتمال تاثیر این جنگ بر اقتصاد جهان بپردازیم.

 

جنگ تجاری که توسط ایالات متحده آغاز شد، آسیب جدی به اقتصاد جهانی وارد خواهد نمود. به طوری که اقدامات محافظتی افزایش یافته و چه کشورهایی که تعرفه ها را اعمال می‌کنند و چه کشورهایی که تحت تعرفه‌ها قرار می‌گیرند، زیان‌های رفاهی اقتصادی را تجربه خواهند نمود، در حالی که به کشورهای حاشیه خلیج آسیب‌های جدی اقتصادی می‌رسانند. اگر تعرفه‌ها پا برچا بمانند، ضرر و زیان در خروجی اقتصادی دائمی خواهد شد، زیرا سیگنال‌های قیمت تحریف شده مانع از تخصص‌هایی که بهره وری جهانی را به حداکثر برساند، می‌‌شوند

سیاست پولی و پاسخ‌های بازار مالی بر نتیجه یک جنگ تجاری تأثیر خواهند گداشت. نرخ‌های صندوق های فدرال ایالات متحده در پاسخ به تورم بالاتر داخلی، سریع تر از پیش بینی های اولیه افزایش می‌یابد. افزایش استرس مالی بر روی اعتبارات جدید و محدود کردن سرمایه گذاری، تولید صنعتی و تجارت تاثیر خواهد گداشت. علاوه بر این، انتظار می رود که قیمت سهام جهانی در محیط محافظه کارانه کاهش یابد.

 

تاثیرات اقتصاد کلان: در این جنگ تجاری هیچ برنده ای وجود ندارد

در این جنگ تجاری آغاز شده در ایالات متحده هیچ برنده واقعی وجود ندارد. کشورهای دارای تعرفه‌های جدید، از جمله ایالات متحده، کاهش صادرات واقعی و تولید ناخالص داخلی را تجربه خواهند نمود. کشورهای دیگر به طور غیر مستقیم از طریق تقاضای ضعیف برای صادرات خود، یا از طریق زنجیره‌های تامین و یا در واکنش به رشد اقتصادی جهانی ضعیف‌تر متضرر خواهند شد. این تأثیرات از هرگونه افزایش بالقوه از انحراف تجاری برای جبران تعرفه‌ها بیشتر است. در سناریوی محافظه‌کارانه، سطح تولید ناخالص داخلی واقعی در سال جاری 0.1 درصد کاهش خواهد یافت و در سال 2020 1.4 درصد خواهد بود. بنابراین رشد اقتصادی جهانی در سال های 2019 و 2020 تنها در حد یقین آستانه ی 2.0 درصد برای رکود جهانی است .

 

تجارت جهانی در یک محیط محافظه کارانه تر رنج خواهد برد، زیرا کشورها به نوبه خود و شرکتهای چند ملیتی تولیدات خود را به مرزهای داخلی متمرکز میکنند تا در فضای رقابت باقی بمانند. در این سناریو، صادرات کالاهای صادراتی و خدمات واقعی تا سال 2020، 2.4 درصد پایین تر از سطح پایه خواهد بود و  بیشترین کاهش صادرات واقعی در چین و سه کشور آمریکای شمالی رخ خواهدداد.
جای تعجب نیست که ایالات متحده بزرگترین کاهش واردات کالا و خدمات واقعی را تجربه می کند. در مقایسه با سطح پایه، واردات واقعی ایالات متحده در سال 2020، 4.5٪ کاهش خواهد یافت. با توجه به واردات بالای صادرات خود، چین همچنین کاهش قابل توجهی در واردات واقعی را تجربه می کند که در سال 2020، 3.2٪ پایین تر از سطح پایه است.

به نقل کارشناس اقتصادی بولمبرگ

فراتر از شواهد تقاضای ضعیف جهانی، کاهش تقاضای صادرات به دو دلیل مشکل ساز می‌شود. اولا، سفارشات بر پایه تقاضای‌های آینده هستند که نشان می‌دهد، هر چه قدر به سمت آینده برویم مشکلات بیشتری به وجود خواهد آمد. دوم اینکه، آنها در اقتصاد داخلی که در حال حاضر به شرکای تجاری تبدیل شده اند، نرمی نشان خواند داد.

 

سرمایه گذاری واقعی در سناریوی جنگ تجاری متوقف شده است که منعکس کننده ضرر و زیان در صادرات واقعی، استرس مالی، کاهش قیمت سهام و کاهش سرمایه گذاری خارجی در بازارهای نوظهور که با تعرفه های واردات ایالات متحده مورد هدف قرار می‌گیرد. مهمترین زیان‌ها در چین خواهد بود، چرا که سرمایه گذاران خارجی و داخلی روش های محتاطانه‌تری نسبت به هزینه سرمایه در چین خواهند داشت.

 اقتصاد کشور عزیز ما که همیشه در کشمکش‌های سیاسی تحت تاثیر قرار می‌گیرد  از این جنگ نیز عقب نخواهند ماند و تحت تاثییر قرار خواهد گرفت.   در هرصورت اگر آمریکا و چین به توافق برسند و جنگ خاتمه یابد، زمان زیادی طول بکشد تا اوضاع به روال عادی برگرد. پس باید منتظر ماند پایان این زمستان به چه صورتی خواهد بود.

 

شما چه فکر می‌کنید؟

آیا جنگ تجاری چین مانند دنیای تاج و تخت پادشاهی است؟ این جنگ چه  تاثیرات دیگری خواهد گذاشت که ما بیان نکردیم؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید

 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها