<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> آشنایی با اقتصاد انگلیس 1
درآمد دلاری

آشنایی با اقتصاد انگلیس 1

| 10:00 | 4

پوند یکی از ارزهای اصلی در بازار جهانی می‌باشد. در ماه های اخیر بحث در مورد "بری اگزیت" (BreExit) ارزش پوند انگلیس را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موجب کاهش آن شده است. همچین نحوه تصمیم‌گیری در خصوص سیاست‌های پولی نیز، تاثیری به سزایی در "ارزش پول" این کشور دارد. در ادامه برای آشنایی با این مبحث (سیاست های پولی) به بررسی برخی از ارکان موثر آن در انگلیس می‌پردازیم: 

بخش اول: آشنایی با اقتصاد انگلیس 1
بخش دوم: آشنایی با اقتصاد انگلیس 2
بخش سوم: آشنایی با اقتصاد انگلیس 3

بانک پادشاهی انگلستان Bank of England
این بانک در سال 1694 تاسیس شد و هشتمین بانک قدیمی جهان است. بانک مرکزی پادشاهی انگلستان مسئول سیاست های پولی انگستان و ایرلند شمالی است. طبق مصوبه قانون انگستان در ژوئن 1997، این بانک استقلال عملی در جهت تعیین سیاست های پولی بدست آورد تا بتواند ثبات قیمت را بیشتر کرده و اهداف رشد و اشتغال دولت پادشاهی انگستان را حمایت کند. لیکن با وجود استقلال این بانک در تعیین سیاست های پولی، هدف تورم توسط وزارت دارایی انگستان تعیین می شود و این امر منجر به وابسته شدن این بانک به دولت شده است.
در ابتدا هدف تورم توسط دولت 2.5% رشد سالانه در شاخص قیمت های خرده فروشی، به استثنای رهن (Retail Price Index(RPI)-X) تعیین شده بود اما در پاییز 2003 وزارت دارایی، شاخص یاد شده به شاخص هماهنگ شده اتحادیه اروپا برای قیمت مصرف کننده Harmonized Index of Consumer Prices (HICP) تبدیل شد که در حال حاضر توسط بانک مرکزی اروپا به کار می رود. هرچند مقامات بریتانیا آن را شاخص قیمت مصرف کننده (Consumer Price Index (CPI)) می نامند، اما برآوردها نشان می دهد، تورم 2.5% شاخص RPI-X تقریبا معادل 1.75% در نرخ تورم شاخص  HICP است. دلیل اصلی این تفاوت، حذف هزینه های مربوط به خانه سازی از CPI است.
کمیته سیاست گذاری پولی Monetary Policy Committee-MPC 
این کمیته شامل هیات 10 نفره است. این هیات مسئول تصمیم گیری در مورد نرخ های بهره بوده و متشکل از رئیس بانک مرکزی، دو نائب رئیس، دو مدیر اجرایی و 5 کارشناس غیر رسمی می باشد.
خلاصه مذاکرات MPC
از آن جا که صورت جلسه های بانک انگلستان، یکی از به موقع ترین اعلام نظرات بانک های مرکزی در کشورهای گروه 7 است، به شدت مورد نظر دست اندرکاران بازار قرار دارد. این صورت جلسه ها تنها 2 هفته پس از برگزاری جلسه منتشر می شوند.
نرخ های بهره بانک انگلستان
ابزار اصلی نرخ بهره بانک انگلستان "نرخ حداقل وام" (Minimum Loan Rate (MLR)) یا نرخ پایه است. این نرخ معمولا در اولین پنجشنبه هر ماه اعلام شده و منجر به ایجاد علائمی مشخص در سیاست های پولی می شود. این سیگنال ها معمولا تاثیر زیادی بر استرلینگ دارد. نرخ های اعلام شده جهت عملیات روزانه بازار از جمله خرید برات های دولتی از موسسات تنزیل مورد استفاده قرار می گیرد. نرخ های یاد شده ابزار مهمی در تعیین سیاست های پولی می باشد.
* توجه: موسسات تنزیل، نهادهای متخصص در تجارت بازار پول هستند.

مقالات مرتبط:
آشنایی با اقتصاد آمریکا
آشنایی با اقتصاد منطقه یورو
آشنایی با اقتصاد انگلیس
آشنایی با اقتصاد سوئیس
آشنایی با اقتصاد ژاپن
آشنایی با اقتصاد استرالیا
آشنایی با اقتصاد کانادا

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها