<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span>  در  چه زمینه هایی می توان از قرارداد هوشمند استفاده نمود؟
درآمد دلاری

در  چه زمینه هایی می توان از قرارداد هوشمند استفاده نمود؟

| 12:00 | 2

قراردادهای جدید را  می توان برای کار جدید، خرید محصول جدید توافق نامه های قراردادی به عنوان  گواه مورد استفاده قرار داد.  با این حال، روند پیچیده کاغذ و قراردادهای سنتی شامل هزینه های بالا، اشخاص ثالث و احتمال بروز خطاهای دستی در چنین فرآیندهایی است.

با دیجیتالی شدن و پیشرفت فناوری پیش رو، می توانیم با کمک قراردادهای هوشمند، این فرایندها را مطمئن تر و مقرون به صرفه تر کنیم. مفهوم این است که از هرگونه واسطه و سیستم‌های شخص ثالث دوری کنید و سیستم ها مؤثرتر و کارآمد تر شوند. قراردادهای هوشمند را می‌توان در صنایع و بخشهای مختلف اعمال کرد. اجازه دهید نگاهی به برخی از آنها در زیر بیاندازیم:

بخش دوم: قرار داد هوشمند به چه صورتی کار می کند؟
بخش سوم: چرا به قرارداد هوشمند نیاز داریم؟
بخش پایانی: در  چه زمینه هایی می توان از قرارداد هوشمند استفاده نمود؟

 بیمه

عدم اتوماسیون در اداره بیمه، پردازش دعوی می‌تواند از هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد. این یک مشکل اساسی برای مشتریان و همچنین شرکت‌های بیمه تبدیل می‌شود زیرا مشتریان برای پول خود در محدودیت زمانی قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، شرکت‌ها باید با مسائلی مانند هزینه‌های اداری ناخواسته‌، مشتریان ناراضی و ناکارآمدی روبرو شوند.
با استفاده از قراردادهای هوشمند در چنین فرآیندهایی می تواند منجر به ساده سازی و ساده تر کردن فرآیندها شود و در صورت برآورده شدن شرایط خاص طبق توافق مشتری و شرکت، فرآیند‌ها را با پرداخت خودکار مطالبه انجام دهید. به عنوان مثال، در صورت ضرر در اثر یک فاجعه طبیعی، قراردادهای هوشمند می‌توانند به موقع اجرا شوند و افراد می‌توانند در صورت نیاز به مطالبه پول خود بپردازند و از آن‌ها استفاده کنند. 


اینترنت اشیا

از فن آوری IoT یا اینترنت اشیا برای اتصال دستگاه‌های روزمره به اینترنت به منظور بهبود ارتباط بین سیستم‌ها با کمک سنسورها استفاده می‌شود. این دستگاه ها را می توان به سیستم بلاک چین وصل کرد تا همه محصولات و فرآیندهای موجود در حلقه ردیابی شود. به عنوان مثال، در یک سناریوی کلی، ممکن است هنگام خرید چیزی آنلاین سفارش بدی دریافت کنید اما با ترکیب بلاکچین و اینترنت اشیا، محصول و محل قرارگیری آن در هر مرحله از جمله انبار، حمل و نقل و جابجایی قابل ردیابی است. با یک سیستم کاملاً خودکار اطمینان حاصل می‌شود که کالای مناسب به شخص مناسب تحویل داده شود.
سنسورهای درگیر در سیستم گره های خود را روی بلاک چین ایجاد می‌کنند و با کمک قراردادهای هوشمند می‌توان محل و مالکیت محصول مربوطه را ردیابی کرد. یک قرارداد هوشمند تا زمانی که محصول تحویل شود، وضعیت موقعیت مکانی را به روز می‌کند. این به اطمینان از صحت محصول از حمل و نقل اولیه تا تحویل کمک می کند.


موافقت نامههای رهنی

وافقت نامه های رهنی پیچیده هستند زیرا جزئیات زیادی از جمله درآمد وام مسکن ، امتیاز اعتباری و همچنین موارد ناخواسته در آنها گنجانده شده است. برای پیشبرد وام های رهنی، انجام چکهای این جزئیات بسیار ضروری است. این روند اغلب در دست واسطهها و اشخاص ثالث است که باعث می شود طولانی مدت و دردسرساز برای وام دهنده و همچنین متقاضی وام باشد.

استفاده از قراردادهای هوشمند در این شرایط به دلایل مختلف مفید است. مهمترین آنها حذف واسطهها برای جلوگیری از هرگونه روند طولانی و سردرگمی است. علاوه بر این، تمام جزئیات را میتوان در یک مکان ذخیره کرد که در هر زمان توسط هر دو طرف قابل دسترسی است.


قراردادهای استخدامی

قراردادهای اشتغال زمینه دیگری است که در آن به هوشمند نیاز است. اگر هریک از طرفین یعنی کارفرما یا کارمند نتواند انتظارات تعیین شده را برآورده کند، شرایط توافق می تواند به خطر بیفتد. این منجر به عدم اعتماد به نفس می شود که با قراردادهای هوشمند حل می شود. با استفاده از یک قرارداد هوشمندانه برای هر دو طرف، شرایط و ضوابط مشخص میشود که به بهبود عدالت کمک می کند. این سوابق میتواند مواردی از جمله حقوق و دستمزد، مسئولیت شغلی و غیره باشد. پس از ثبت این معاملات در قراردادهای هوشمند، در صورت بروز هرگونه تعارض، می توان آنها را بررسی کرد. این باعث بهبود رابطه کارمند-کارفرما می شود.
علاوه بر این ، قراردادهای هوشمند را می توان مورد استفاده قرار داد تا پردازش پرداخت دستمزد آسانتر شود تا کارمند مورد نظر مبلغ توافق شده را در یک بازه زمانی خاص دریافت کند. همچنین در مورد کار موقتی که کارفرما، کارمند و نمایندگی در آن دخیل است، می توان از قراردادهای هوشمند برای معرفی شفافیت استفاده کرد. این امر مانع دخالت آژانس‌ها در مدت قرارداد کارمند پس از استخدام شرکت می شود. هرگونه تغییر در شرایط را می توان با کمک قراردادهای هوشمند تشخیص داد.


تضمین محتوای دارای حق چاپ

در دنیای دیجیتال امروز، محتوای فقط به کلمات محدود نمیشود. این میتواند از یک سند مکتوب گرفته تا یک فیلم تا یک کلیپ صوتی باشد. هنگامی که یک قطعه محتوا به صورت تجاری منتشر می شود، صاحب محتوا از نظر تئوری هزینه حق امتیاز دریافت میکند. با این حال، روند ایجاد شامل احزاب متعدد است و بنابراین، همه آن‌ها در قبال پرداخت یا حق الوکاله مسئولیت پذیر هستند. در دلالت عملی، این امر تضمین نمی شود زیرا هیچ روش مشخصی برای پاک کردن سردرگمی در مورد حق وجود ندارد. قراردادهای هوشمند می توانند با ثبت حق مالکیت با ثبت مالکیت روی یک بلاک چین، این مسئله را برطرف کنند.

زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تأمین شامل جریان کالاها و محصولات از مرحله اولیه به مرحله نهایی است. به عنوان بخش عمده بسیاری از صنایع ، عملکرد مناسب یک زنجیره تأمین برای مشاغل بسیار مهم است. مدیریت زنجیره تأمین یک کار یک نفره نیست و بنابراین، اشخاص مختلفی در آن دخیل هستند. قراردادهای هوشمند در زنجیره تأمین می توانند ضمن مالکیت محصولات از طریق زنجیره تأمین ، حق مالکیت را ضبط کنند. همه افراد در شبکه می توانند در هر زمان معینی مکان محصول را ردیابی کنند.
محصول نهایی را می توان در هر مرحله در طی مراحل تحویل تا رسیدن به مشتری نهایی بررسی کرد. اگر یک مورد در این فرآیند گم شود، می توان از قراردادهای هوشمند برای شناسایی محل آن استفاده کرد. همچنین ، اگر هر یک از ذینفعان نتواند شرایط قرارداد را رعایت کند، برای کل سیستم شفاف است. قراردادهای هوشمند باعث شفافیت سیستم کلی زنجیره تأمین می شوند.

قراردادهای هوشمند برای بسیاری از بخشهای صنعت از جمله کاهش هزینه های سربار ، فراهم آوردن شفافیت و صرفه جویی در وقت مزایای خاصی دارند. در حالی که در مقایسه با قراردادهای کاغذ، آنها اطمینان،  ایمن، کارآمد و قابل اطمینان بیشتری دارند، باید مواظب باشید تا از خطرات فساد کد جلوگیری شود و هرچه مشاغل به جلو و فرآیند های دیجیتالی بپردازند، آگاهی از ریسک نیز یکپارچه است.
 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها