<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> دامیننس یا تسلط بر بازار
درآمد دلاری

دامیننس یا تسلط بر بازار

| 09:20 | 2

دامیننس (dominance) در لغت به معنی تسلط یا سلطه می باشد. اما این مفهوم که در بازار رمزارز ها بسیار شنیده می شود چه مفهومی به دنبال دارد؟ 
دامیننس هر رمزارزی به مفهوم سهم آن رمزارز از بازار کل رمزارز های جهان می باشد. یعنی برای مثال اگر کل بازار رمز ارز ها 100 ملیون دلار ارزش داشته باشد و یک رمزارز خاص 10 میلیون دلار در گردش باشد، دامیننس یا تسط آن بر بازار 10 درصد خواهد بود. 
دامیننس که بیشتر در مورد بیت کوین استفاده می شود به این معنی است که اگر ارزش بازار یا همان مارکت کپ (market cap) هر رقمی باشد و آن را معادل ۱۰۰ درصد بگیریم ارزش بازار یا مارکت کپ بیت کوین چه سهمی از ۱۰۰ درصد را به خود اختصاص می دهد . به عنوان مثال مارکت کپ بیت کوین ممکن است ۴۰ درصد ارزش کل بازار را تشکیل دهد و با رشد قیمتی پس از مدتی ۶۰ درصد ارزش کل بازار را به خود اختصاص دهد .
این معیار برای برخی از تریدرهای روزانه مولفه مهمی به حساب می آید. 
توضیحی که برای استفاده از این متغییر می توان ارائه کرد این است که چون ارزهای دیجیتال مجازی هستند و عملا نمی توان پول و نقدینگی را به این بازار تزریق کرد برای بالا رفتن قیمت یک ارز فشار خرید و تقاضا باید از سمت دیگر کوین ها ایجاد گردد و این منجر به کاهش قیمت آلت کوین ها و افزایش قیمت بیت کوین می گردد و تحلیل گران بر این عقیده اند که دامیننس بیت کوین همواره به سمت حالت بالانس گرایش پیدا می کند و زمانی که دامیننس بیت کوین بسیار کاهش پیدا کرده پوزیشن خرید باز می کنند و زمانی که دامیننس آن از حالت بالانس بالاتر رفته پوزیشن فروش باز می کنند .
بالانس دامیننس بیت کوین به صورت تجربی و بر اساس نظر شخصی یک تریدر به عنوان یک خط میانگین بلندمدت در نمودار ارزش بازار بیت کوین و ارزش کل بازار به دست می آید .
نمودار حجم رمزارز های برتر در روز نگارش این متن ( 7 ژانویه 2020 ) به صورت زیر است. همچنین می توانید از این لینک وضعیت لحظه ای نمودار را ببینید.

منبع: بورس باما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها