<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> نقل و انتقال بیت کوین چگونه انجام می شود؟
درآمد دلاری

نقل و انتقال بیت کوین چگونه انجام می شود؟

| 17:45 | 3

دریافت و پرداخت بیت‌کوین از کیف‌پول‌های دیجیتال انجام می‌شوند و برای امنیت بیشتر به صورت دیجیتالی امضاء می‌شوند. همه کسانی که روی شبکه هستند می‌توانند درباره تراکنش‌ها مطلع شوند و تاریخچه یک تراکنش به دلیل اینکه بر روی بلاکچین ذخیره شده است از روزی که ساخته شده قابل پیگیری است. 

تراکنش ها بایگانی می شوند، نه دارایی ها!

وجه تمایز و نکته جالب در مورد بیت‌کوین این است که نه تنها هیچ‌جا وجود خارجی ندارد بلکه حتی روی هیچ کامپیوتر مشخصی هم نیست! وقتی درباره کسی که بیت‌کوین دارد صحبت می‌کنیم در واقع آن شخص فقط یک آدرس از شبکه بیت‌کوین را دارد که اجازه دسترسی مقدار بیت‌کوینی که در آن آدرس وجود دارد را به او می‌دهد، درست مانند موقعی که مقداری دلار یا یورو در حساب بانکی خود نگهداری می‌کنید، شما نمی‌توانید پولی که در آن حساب دارید را ببینید ولی می‌گویید «مقداری پول در حساب بانکی خود دارم.» در بیت‌کوین هم اینطور است، شما بیت‌کوین را به صورت فیزیکی نمی‌بینید ولی مالک آن هستید.

در واقع، وقتی یک تراکنش انجام می‌شود اطلاعات آن در آدرس‌های مختلف ثبت می‌شود و باعث می‌شود موجودی این آدرس‌ها تغییر کند و کم یا زیاد شود. هر تراکنشی که تاکنون صورت گرفته در یک دفتر ثبت عمومی وجود دارد که به آن بلاکچین گفته می‌شود. اگر می‌خواهید از مقدار بیت‌کوین موجود در آدرس خاصی سر در بیاورید باید بگوییم این اطلاعات در آن آدرس وجود ندارد و شما باید در بلاکچین پیگیری کنید. برای اینکار می‌توانید آدرس مورد نظر را در این سایت و یا امثال آن جستجو کنید.

تراکنش چند بخش دارد ؟

فرض کنید آرش می خواهد به بابک مقداری بیت‌کوین بفرستد، این تراکنش سه قسمت خواهد داشت:
ورودی : این یک سابقه(رکورد) از یک آدرس بیت‌کوین است که در ارسال بیت‌کوین ها به آرش مورد استفاده قرار گرفته بوده است.
مقدار یا مبلغ : این مبلغ بیت‌کوینی است که آرش در حال فرستادن به بابک است.
خروجی : این آدرس بیت‌کوین بابک است.

تراکنش چگونه انجام می شود؟

برای ارسال بیت‌کوین شما دو چیز لازم دارید: یک آدرس بیت‌کوین و کلید شخصی. 

یک آدرس بیتکوین به صورت تصادفی ساخته می‌شود و از یک سری ترتیب حرفی و عددی تشکیل شده است. کلید شخصی یک ترتیب دیگر از اعداد و حروف است ولی بر خلاف آدرس بیت‌کوین باید به صورت مخفی نگهداری شود. لازم به ذکر است که هر کسی که کلید شخصی شما را داشته باشد، صاحب بیت‌کوین‌های شما به حساب می‌رود. پس در نگه‌داری محرمانه از آن کوشا باشید. فکر کنید آدرس بیت‌کوین شما یک صندوق سپرده با درب شیشه‌ای است. همه می‌توانند ببینند که چه چیزی داخل صندوق شماست ولی فقط به وسیله کلید شخصی شما باز می‌شود و تنها شما اجازه‌ی دسترسی به محتویات آن را دارید.

وقتی آرش می‌خواهد برای بابک بیت‌کوین بفرستد از کلید شخصی خود استفاده می‌کند تا یک پیام را که شامل ورودی(منبع تراکنش بیت‌کوین)، مبلغ، و خروجی(آدرس بابک) است را امضا کند. او این پیام را از کیف‌پول خود به شبکه بزرگتری در بیت‌کوین(بلاکچین بیت‌کوین) ارسال می‌کند، از آنجا ماینر‌ها(استخراج‌ کننده ‌ها) این تراکنش را صحت سنجی می‌کنند و در یک بلوک از تراکنش‌ها قرار می‌دهند و شروع می‌کنند به حل کردن آن.

هزینه تراکنش چقدر است؟

هزینه انتقالات براساس عوامل مختلفی محاسبه می‌شود. بعضی از کیف‌پول‌ها به شما اجازه می‌دهند به صورت دلخواه هزینه انتقال را تعیین کنید. هر مقدار پولی که به وسیله گیرنده دریافت نشود و به عنوان بقیه پول باز گردانده نشود به عنوان اجرت یا دستمزد یاد می‌شود. این مبلغ به یکی از ماینر‌های خوش شانس شبکه که آن بلوک را محاسبه کرده باشد اختصاص داده خواهد شد.
 

منبع: بورس باما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها