<span class='far fa-lightbulb color-default'></span> بوم مدل کسب و کار  چیست؟
کسب و کار من

بوم مدل کسب و کار چیست؟

| 18:00 | 2


بیشتر کسب وکارها مخصوصاً استارت آپ‌ها با وجود اینکه بهترین برنامه‌ریزی‌ها و طرح کسب وکار را دارند با شکست مواجه شده‌اند. بیشتر سازمان‌ها با وجود برنامه‌ربزی‌های دقیق برای توسعه و بهبود فعالیت، شکست می‌خورند. سازمان‌هایی که دنبال نوآوری بوده اما از توانایی ایجاد نوآوری برخوردار نیستند و به دنبال کپی کردن شیوه‌های قدیمی رفته و درنتیجه شکست می‌خورند. اما چرا با وجود برنامه‌ریزی‌های دقیق این سازمان‌ها و شرکت‌ها با شکست در کسب وکار خود مواجه می‌شوند. پاسخ این سوال فقط در بوم کسب وکار نهفته است. اگر قصد دارید کسب وکاری راه اندازی کنید و یا می‌خواهید اوضاع شرکت خود را بهبود ببخشید و دنبال یک نوآوری جدید هستید با بورس با ما همراه شوید تا مدل کسب وکار را شرح دهیم.
بوم مدل کسب وکار برای اولین بار توسط کارآفرین سوئیسی به نام الکساندر اوستروالدر و پروفوسور یووس پیگنویر معرفی شده است. بوم کسب و کار یک ساختار گرافیکی متشکل از تعدادی متغیر است که بیانگر ارزش یک سازمان است. در واقع یک ابزار استراتژی محسوب می‌شود که به شما در تعریف، طراحی، ایجاد و رقابتپذیری یک مدل کسب وکار کمک می‌نماید بوم کسب و کار از نه جز تشکیل شده است.

بخش‌های مشتریان: مشتریان شما چه کسانی هستند ؟ چه فکری می‌کنند؟ چه حسی دارند؟ چه می بینند؟ چه کاری انجام می‌دهند؟
ارزش پیشنهادی:  چه ارزشی برای مشتریانتان ایجاد می‌کنید ؟ چرا مشتریانتان از شما خرید کنند؟ چرا مشتریان شما را نسبت به رقبایتان ترجیح بدهند؟
کانال‌های ارتباطی:  از چه طریقی با مشتریانتان ارتباط برقرار می‌کنیم؟ ار چه طریقی ارزش پیشنهادیتان را به مشتریان به فروش میرسانید و یا تحویل میدهید
ارتباط با مشتری: چگونه با مشتریهای خود برای خرید محصولتان تعامل برقرار می‌کنید؟
جریان های درآمدی: کسب و کارتان از چه طریقی کسب درآمد می کند؟
فعالیت‌های کلیدی:  چه فعالیت یکتایی برای ارائه ارزش تان به مشتری انجام می‌دهید؟
منابع کلیدی: چه منبع یا منابع یکتایی برای راه اندازی و ارائه ارزش پیشنهادی لازم است؟
شرکای کلیدی: چه کسانی در تامین منابع کلیدیتان کمک می‌کنند؟ جه کسانی در فعالیت کلیدیتان کمک می کنند؟
جریان‌های هزینه: هزینه‌های اصلی کسب و کار شما چه چیزهایی هستند؟ و به چه صورتی به درآمدتان در ارتباط هستند؟

عملکرد یک سازمان موجود با استفاده از بوم مدل کسب وکار می‌تواند به راحتی بهبود یابد. به دلیل جنبه بصری تمام جنبه های شرکت در یک نگاه مشخص می‌شوند. با نگاهی به تحولات در هر گروه، یک سازمان می‌تواند گزاره ارزش خود را مرتبا تنظیم و از لحاظ ساختار استراتژی خود را بهبود ببخشد. هنگام راه اندازی یک شرکت جدید ، با استفاده از بوم مدل کسب وکار می‌توانید تصمیمات واضحی بگیرید.

شما چطور؟
شما چی فکر میکنید؟ آیا بوم مدل کسب و کار در اقتصاد و تجارت مدرن امروزی کاربرد دارد؟ آیا توضیحات عملی را می شناسید یا پیشنهادهای بیشتری دارید؟ عوامل موفقیت شما برای مدیریت خوب بوم مدل کسب و کار چیست؟ تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.


 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها