کندل استیک‌ها یا نمودارهای شمعی به چه معنا هستند؟
برای فردا

کندل استیک‌ها یا نمودارهای شمعی به چه معنا هستند؟

| 18:00 | 5

کندل استیک‌ها یا نمودارهای شمعی که برای اولین بار توسط Homma Munehisa  جهت معامله برنج در ژاپن در قرن هفدهم میلادی طراحی شده است. نزدیک به سه دهه پس از معرفی نمودارهای شمعی توسط Nison Steve است که استفاده از کندل استیک‌ها در جمع تحلیل‌گران در جوامع غرب محبوبیت روز افزونی یافته است. از لحاظ ماهیت، نمودارهای شمعی جهت نمایش قیمت‌ها یا ترسیم نمودارها در تحلیل‌های تکنیکال به کاربرده می‌شوند. همچنین از آن‌ها به صورت منفرد برای پیشبینی جهت آینده بازار استفاده می‌کنند. عمده دلیل محبوبیت روزافزون استفاده از این نمودارها بین تحلیلگران، راحتی استفاده و مشخص بودن وضعیت صعودی یا نزولی هر کندل استیک بصورت منفرد می باشد. هر کندل اسیتک به چه معناست؟ با بورس با ما همراه باشید تا به بررسی کندل استیک بپردازیم.


 هر کندل استیک بیانگر بازه قیمت معامله شده با توجه به حجم معامله در یک دوره زمانی است.  هر شمع یا کندل از یک بدنه و یک سایه تشکیل شده است. که بدنه نشان دهنده حجم بیشتری از معامله در محدوده قیمتی است. هر کندل معرف چهار داده قیمتی، قیمت باز شدن، قیمت بسته شدن، بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت در یک بازه زمانی است.

همانطور که مشاهده می نمایید. شامل بدنه اصلی که قسمت قطور کندل هست و سایه که دو خط پایین و بالایی است البته ممکن است قیمت سایه نداشته باشد یعنی قیمت باز شدن و بسته شدن با بیشترین و کمترین قیمت برابری داشته باشد یا بالعکس.

صعودی و نزولی بودن کندل

اگر قیمت باز شدن (Open) کمتر از قیمت بسته شدن (Close) در محدوده زمانی باشد  کندل صعودی بوده و با رنگ سبز نمایش‌داده می‌شود. و اگر قیمت باز بیشتر از قیمت بسته در محدود زمانی باشد کندل نزولی بوده و با رنگ قرمز نشان داده‌ می‌شود.

 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها