صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک
برای فردا

صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک

| 10:00 | 2

صندوق های سرمایه گذاری مشترک

  بر کسی پوشیده نیست که در دورانی که تورم افزایش یابد، ارزش دارایی هر فرد کاهش خواهد یافت و  هرکدام از ما در تلاشیم تا به گونه‌ای با این تورم مبارزه نماییم. هر فردی برای اینکه بتواند غول بی شاخ و دم تورم را شکست دهد بایستی با اصول سرمایه‌گذاری آشنا باشد. با سرمایه‌گذاری نه تنها ارزش دارایی فرد حفظ می‌شود بلکه بیشتر نیز خواهد شد. یکی از روش‌های جذاب سرمایه گذاری، سرمایه‌گذاری در بورس بوده که پیشتر در سلسله مقالات مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق در مورد آن صحبت شده است. با توجه به اینکه عدم نداشتن اطلاعات و  مهارت کافی در این نوع سرمایه گذاری موجب افزایش ریسک شده و بیشتر افراد فاقد مهارت و اطلاعات کافی در این زمینه هستند بهتر است این افراد در روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنند. یکی از این روش‌ها که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک است.  صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجموع سرمایه‌های خرد افراد است که در سهام، اوراق قرضه، اوراق مشارکت و حتی سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند. با بورس با ما همراه باشید تا برای شما این نوع سرمایه‌گذاری را توضیح دهیم.


صندوق های سرمایه گذاری مشترک چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در واقع مجموع سرمایه‌های خرد اشخاص هستند که به صورت یک جا تجمیع شده و در مقیاس بزرگتر در انواع دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاری می‌شود. این دارایی‌های مالی می‌تواند سهام، اوراق قرضه، اوراق مشارکت و حتی سپرده‌های بانکی باشد. میزان سودی حاصل از این سرمایه‌گذاری بسته به نوع صندوق متفاوت است.
اشخاص با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به اصطلاح مالکیت واحد صندوق را به عهده خواهنداشت. در واقع هر واحد بیانگر سهم هر فرد سرمایه گذار از درآمدهای احتمالی صندوق خواهد بود. سرمایه گذار با توجه به میزان واحد سرمایه گذاری شده، مالیکت دارایی آن صندوق را به عهده خواهند داشت.


چرا باید در صندوق های مشترک سرمایه‌‌گذاری کنیم؟

مدیریت حرفه‌ای:

 در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیران و تحلیل‌گران برجسته با مهارت و دانش زیاد در حوزه سرمایه‌گذاری گرد هم آمده تا به صورت حرفه‌ای پول شما را مدیریت نمایند. آن‌ها همواره در تلاش هستند که بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را یافته و با سرمایه‌گذاری در آن عملکرد مناسبی برای سرمایه‌گذاران صندوق به همراه داشته باشند.

متنوع بودن سبد سرمایه‌گذاری :

 صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک به طور کلی با سرمایه گذاری در اوراق بهادر، سپرده‌های بانک، سهام و اوراق مشارکت سبد متنوعی برای سرمایه گذاران ایجاد می‌نماید، درواقع تمام تخم مرغ‌های‌تان را در یک سبد قرار نمی‌دهند. این تنوع سازی کمک می‌کند که ریسک سرمایه گذاری به شدت کاهش یابد. شاید تصور کنید ایجاد سبد برای یک سرمایه گذار خرد  کار اشتباهی باشد اما فراموش نکنید صندوق‌های سرمایه گذاری تجمیع سرمایه‌های خرد سرمایه گذاران بوده و موجودی آن به بیش از صدها میلیارد خواهد رسید. بنابراین سرمایه گذاری در یک دارایی کار بسیار اشتباهی خواهد بود.

نظارت و شفافیت اطلاعاتی :

سازمان بورس و اوراق بهادر، متولی صندوق و حسابرس به طور مستمر در بازه های زمانی مشخص بر عملکرد هر یک از صندوق های مالی نظارت دارند. هرگونه فعالیت این صندوق‌ها شفاف سازی شده و در اختیار عموم قرار می گیرند.

نقد شوندگی بالا :

جذاب ترین مزیت این صندوق‌ها قدرت نقد شوندگی بالای آن ها است.  این امکان را به شما می‌دهد  در هر لحظه برای فروش  واحد های سرمایه گذاری خود به هیچ مشکلی مواجه نشوید و به  سرعت پول خود را نقد نمایید. وظیفه نقد کردن دارایی ها توسط ضامن نقد شوندگی صندوق‌ها انجام می‌شود و هر زمان که شما تصیمیم به نقد دارایی های خود نمودید، ضامن نقد شوندگی این کار را انجام خواهد داد.

صرفه جویی در زمان و هزینه  

با توجه به این که در صندوق های سرمایه گذاری در حجم بالایی معاملات سرمایه گذاری انجام می شود، هزینه های سرمایه گذار به مقدار قابل توجهی صرفه جویی می شود و از طرفی این صندوق‌ها برای افرادی که اطلاعات کافی در مورد سرمایه گذاری ندارند موجب صرفه جویی در زمان خواهد بود.

 
 انواع صندوق های سرمایه گذاری

به طور کلی مهمترین صندوق های سرمایه گذاری به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

1.    صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت:  این صندوق‌ها بیشتر در اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و سایر اوارق  بهادر با درآمد ثابت سرمایه گذاری  می کنند و ما بقی در  سهام سرمایه گذاری می‌شود
2.    صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام:  حدود 70 درصد وزن سبد مربوط به این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری در سهام است. 30 در صد باقی مانده شامل سرمایه گذاری در اوراق بهادر، اوراق مشارکت و سپرده های بانکی است.
3.  صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط: این نوع صندوق متوسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درامد ثابت و سرمایه گذاری در سهام است.
4. صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس(ETF): این نوع صندوق ها  مانند سهام در بورس داد وستد می شوند.

 

چگونه بهترین صندوق های سرمایه گذاری را پیدا کنیم؟

 برای اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد نظرتان را پیدا کنید شرکت فناوری مدیریت بورس تهران اطلاعات تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در وب‌ ‌سایت خود منتشر کرده است. در این وب‌ ‌سایت می‌توانید اطلاعات تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله وب سایت صندوق‌ها، متولی، ضامن نقد شوندگی، نوع سهام و بازده هر صندوق را مشاهده نمایید. برای مشاهده بازده و ارزش هر صندوق کافی است بر نام صندوق کلیک نمایید.  با بررسی این اطلاعات  می‌توانید بهترین صندوق را انتخاب نمایید.


چگونه در صندوق های سرمایه گذاری  مشترک سرمایه گذاری کنیم؟

با مراجعه به یکی از شعب صندوق‌های سرمایه‌گذاری و با در دست داشتن مدارک هویتی و شماره حساب در خواست صدور واحد سرمایه گذاری خود  را ارائه می دهید. پس از واریز  وجه مورد نظرتان جهت سرمایه گذاری به حساب صندوق سرمایه گذاری شما مالک واحدهای سرمایه گذاری خود خواهید شد.

آیا تاکنون در این گونه صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها