موج جدید تورم
برای فردا

موج جدید تورم

| 19:00 | 5

طی سال های گذشته به دلیل وجود تحریم ها، فعالیت های اقتصادی کاهش یافته و نرخ تورم جهش قابل ملاحظه‌ای داشته است بر اساس تازه ترین اطلاعات منتشر شده از مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری در خرداد ماه 98 به حدود 50.4 درصد رسیده که این میزان تورم بالاترین تورم تجربه شده طی 5 سال گذشته بوده ضمن آنکه رکود شدیدی در اقتصاد ایران ایجاد کرده است.

با بررسی شاخص های اقتصادی، پیش بینی می‌شود در صورت عدم بهره گیری مناسب از سیاست‌های پولی به منظور جهت دهی به انتظارات تورمی، روند صعودی تورم همچنان ادامه داشته و افزایش بیشتر تورم خروج بیشتر منابع از بخش تولید و در نتیجه کاهش بیشتر رشد اقتصادی را در پی خواهد داشت.

به منظور ایجاد ثبات به اقتصاد بانک مرکزی می‌بایست به روش مناسب‌تری از ابزارهای مالی خود استفاده نماید ابزارهایی چون نرخ سود بانکی، نرخ سود سپرده‌ها، نرخ سود تسهیلات و برنامه‌های تشویقی بازار سرمایه و بورس.

البته باید به این نکته اشاره کرد که در صورت اعمال سیاست‌های پولی فوق انبساطی جهت مقابله با تورم کاهش سطح تولید در کشور دور از انتظار نبوده لذا بانک مرکزی می‌بایست بخشی از تورم که متناظر با این کاهش است را بپذیرد. اگر هدف تورمی بانک مرکزی در شرایط عادی 15 درصد و اثر تورمی تحریم‌ها در کاهش تولید را 10 درصد در نظر بگیریم پیش بینی می‌شود بانک مرکزی هدف تورمی 25 درصدی را در افق پیش رو در نظر بگیرد.

حال باید دید این تورم 25 درصدی پذیرفته شده چه تاثیری بر سبد خانوار ایرانی می‌گذرد اما بدون شک این موضوع خبر خوبی برای فعالان بازار سرمایه خواهد بود چرا که ورود افراد به بورس جهت حفظ ارزش دارائی‌ها موجب تقویت این بازار شده و آینده خوبی را برای سرمایه گذاران رقم خواهد زد.

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها