پس انداز یا سرمایه گذاری؟
برای فردا

پس انداز یا سرمایه گذاری؟

| 14:00 | 2

اگرچه هر دو پس انداز و سرمایه گذاری پول به معنای تلاش برای رشد ثروت خود هستند، اما تفاوت بین این دو وجود دارد. آن‌ها اهداف متفاوت و نقش‌های متفاوتی در برنامه ریزی مالی ایفا می‌کنند.
در حالی که پس از انداز کردن به معنی اضافه کردن پول به حساب پس انداز خود و کسب درآمد از طریق بهره است، سرمایه گذاری شامل پرداخت پول به یک سرمایه‌گذاری خاص به منظور تلاش برای بازگشت بسیار بیشتر از پول نقد اولیه می‌‌باشد. همچنین آن‌ها با خطرات متفاوت به همراه با فرصت‌های متفاوت برای ایجاد پول بیشتر روبرو هستند.
اگر شما تصمیم گرفتید که سفر خود را برای ثروتمند شدن شروع نمایید و از نظر مالی مستقل شوید، بهتر است با مفهوم‌های سرمایه‌گذاری و پس انداز آشنا شوید. ما در این مقاله راهنمای ساده‌ای برای شما آماده کرده ایم؛ با بورس باما همراه باشید.

پس انداز

پس اندازها به پولی که برای استفاده در آینده اختصاص داده‌اید تا بلافاصله آن را مصرف کنید، اشاره دارند. پس انداز برای شرایط اضطراری مالی غیر منتظره انجام می‌شود. پول نیز می‌تواند برای خرید اقلام گران قیمتی که خرید آن با حقوق ماهانه امکان پذیر نیست، ذخیره شود. این می‌تواند خرید یک خودرو، خرید خرید خانه و یا حتی پرداخت هزینه برای گذراندن تعطیلات باشد. همچنین می‌تواند شامل دوران بازنشستگی یا تحصیلات هم باشد.
مهمترین شرط پس انداز بهره بانکی می‌باشد. بهره بانکی میزان سودی است که در هنگام پس انداز پولتان دریافت می‌نمایید. که به صورت سود سالانه حساب می شود که برای بانک های ایران 18 الی 20 درصد است.

سرمایه‌گذاری

سرمایه گذاری پول فرایند تخصیص پول به یک دارایی یا تعهد به سرمایه برای تلاش (یک کسب و کار، پروژه، املاک و غیره)، با انتظار تولید درآمد یا سود در طول زمان است. سرمایه‌گذاری یک فرایند زمان بر بوده و با توجه به استراتژی‌های مختلف و انتخاب انواع سرمایه‌گذاری می‌تواند ثمره آن متفاوت باشد.

بهترین سرمایه‌گذاری‌ها به عنوان دارایی‌های تولیدی مانند سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات شناخته می شوند. در زیر به انواع سرمایه گذاری اشاره می نماییم.

خرید طلا و نقره:

یکی از ساده ترین گزینه‌هایی که برای سرمایه‌گذاری پول خود دارید، خرید طلا و نقره است. طلا و نقره یکی از دارایی‌های ارزشمندی است که در طول زمان بهبود یافته است. نگه داشتن پول خود به صورت طلا و نقره این تضمین را به شما می‌دهد ارزش پول شما کاهش نمی‌آید. اگر زمان مناسبی برای فروش آن را انتخاب کنید، می‌توانید سود سرمایه گذاری اولیه را کسب نمایید.

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات:

یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری در صنعت املاک و مستغلات است. اگر چه این حالت می‌تواند سرمایه شما را افزایش دهد اما سرمایه گذاری اولیه که شما در بخش املاک و مستغلات نیاز خواهد بود بسیار بالا است.

سرمایه گذاری سهام

می‌توانید با در نظر داشتن اهداف‌های مالی مختلف در سهام شرکت‌ها در بورس سرمایه گذاری نمایید. و با توجه به بالا رفتن ارزش کسب سود نمایید.

سرمایه گذاری در اوارق قرضه

با استفاده از اوارق قرضه شما به شرکت‌ها وام پرداخت می‌نمایید و شرکت‌ها در ازای خریداری این اوارق بهره به شما پرداخت خواهد شد.

صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در واقع مجموع سرمایه‌های خرد اشخاص هستند که به صورت یک جا تجمیع شده و در مقیاس بزرگتر در انواع دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاری می‌شود. مطابق با قوانین صندوق‌های سرمایه گذاری میزان سود هر صندوق متفاوت است.

راه اندازی کسب و کار:

راه اندازی یک کسب وکار یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری که تولید جریان نقدینگی خواهد کرد. اما راه اندازی یک کسب وکار حتی با داشتن یک ایده خوب به سادگی گفتن آن نیست. بلکه نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و سرمایه عظیم است.

 تفاوت پس انداز یا سرمایه‌گذاری

بزرگترین تفاوت پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در میزان خطر از دست دادن سرمایه است. زمانی که پول در بانکی یا صندوقی دخیره می‌نمایید، میزان خطر نسبت به زمان سرمایه‌گذاری کمتر است و در ازای آن سود کم تری هم ایجاد می شود. هرچه قدر بازده سرمایه گذاری بیشتر باشد میزان خطر از دست دادن سرمایه نیز بیشتر است. تقاوت بعدی در میزان سود است. در سرمایه گذاری می خواهیم علاوه بر حفظ سرمایه ارزش آن را افزایش دهیم و درآمدزایی کنیم ولی در پس‌انداز کردن فقط می‌خواهیم از سرمایه‌مان حفاظت نماییم. آخرین تفاوت در میزان نقدشوندگی سرمایه است. در پس‌انداز شما هر زمان که بخواهید به پول نقد دسترسی دارید اما در سرمایه گذاری با توجه به نوع سرمایه گذاری زمان نقد شدن سرمایه متقاوت است.

 حرف آخر

ما در دنیایی زندگی می کنیم شرایط اقتصادی با تورم در حال بد تر شدن است. با توجه به موج جدید تورم هزینه ها بیشتر و بیشتر خواهد شد و درنتیجه برای رسیدن به رویاهایمان دورتر و دورتر خواهیم شد. پس انداز و سرمایه گذاری هر دو روش موثر برای کسب پول بیشتر برای یک هدف خاص است. موفقیت این است که بدانیم چه زمانی یکی از آن‌ها را انتخاب کنیم و مطمئن باشیم که انتخاب درستی انجام داده ایم؟

شما چطور فکر می کنید؟ آیا پس انداز کردن بهتر است یا ریسک کنیم و یکی از روش های سرمایه گذاری را انتخاب نماییم؟

 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها