استقلال مالی به چه معناست؟ و چگونه بدست می‌آید؟
برای فردا

استقلال مالی به چه معناست؟ و چگونه بدست می‌آید؟

| 17:00 | 4

استقلال مالی به چه معناست؟ آیا داشتن یک شغل با درآمد بالا به طوری که می‌توانید از خودتان حمایت کنید؟ آیا پول کافی برای اینکه 30 یا 40 سال آینده خود را بگذارنید؟ آیا بر اساس یک ارث پیش بینی شده است؟ آیا نداشتن وابستگی به شخص است؟ برای بسیاری از مردم، به این معناست که: "من قصد دارم تا 65 سالگی کار کنم و پس از آن بازنشسته خواهم شد."
متاسفانه، تعاریف فوق به خوبی معرف اسقلال مالی نیستند. اگر شما یک کار با ارزش بالا دارید، ممکن است آن را از دست بدهید. سپس باید با دنیایی از مشکلات رو برو شوید، آن وقت نمی‌توانید هزینه خود را پرداخت نمایید. اگر شما از پس انداز خود استفاده می‌کنید، اگر پول شما تمام شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ یا اگر اقتصاد سقوط کند و تورم به شدت افزایش یابد، این ارزش 30 یا 40 ساله به سرعت کاهش می‌یابد. و منتظر یک ارث، بازنشستگی (اساسا زندگی در امید اینکه دیگران از شما مراقبت خواهند کرد) به شما کمک نخواهد کرد که پاسخ دهید استقلال مالی به چه معناست. اما استقلال مالی به چه معناست، با بورس با ما همراه باشید تا معنا و نحوه دستیابی آن را توضیح دهیم.

 

استقلال مالی به چه معناست؟

استقلال مالی به وضعیتی اطلاق می‌شود که فرد بدون وابستگی به شغل از توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی خود برخوردار باشد. به عبارت دیگر دارایی‌های فرد به میزانی درآمد (جریان نقدی) تولید نمایند که فرد نیازی به کار کردن نداشته باشد و بتواند بدون کاهش هزینه‌های زندگی خود، آن‌ها را پرداخت نماید.  به قول استفان کاوی:

امنیت اقتصادی شما در کار شما نهفته نیست؛ بلکه این در قدرت خود شما برای تولید کردن، فکر کردن، یادگرفتن، ایجاد کردن و انطباق دادن، نهفته است. این استقلال مالی واقعی است. این ثروت ندارد، بلکه قدرت برای تولید ثروت دارد.

چگونه استقلال مالی رابدست آوریم؟

 همه ما رویای داشتن زندگی خوب و آزادی مالی هستیم. اما چگونه آن را بدست بیاوریم. مطابق تعریف، هر فرد برای دستیابی به استقلال مالی بایستی دارایی‌هایی را ایجاد کند که منجر به تولید جریان نقدی شود،جریان نقدی که بزرگتر از هزینه‌های زندگی باشد، در نتیجه شما دیگر نیاز به کارکردن نخواهید داشت. به طور کلی چهار نوع دارایی وجود دارد.

  1. کار
  2. ملک
  3. کاغذ
  4.  کالا

منظور از کار، کار آفرینی است. سخت‌ترین نوع دارایی محقق سازی یک ایده به کسب و کار و حفظ آن است. شاید به همین دلیل است که ثروتمندترین مردم دنیا کارآفرینان هستند. راه اندازی کسب و کار مستلزم عبور از مسیری دشوار و طولانی است. ولی زمانی که به نتیجه برسد، برنده واقعی کارآفرینان خواهند بود. دومین دارایی ملک شامل زمین، ساختمان می‌باشد. منظور از دارایی کاغذ، سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و دلار و این روزها ارزرمزها هستند و در آخر طلا و نقره و کالاهای قیمتی که جریان نقدینگی تولید می‌کنند، چهارمین دسته دارایی‌ها را تشکیل می‌دهند.

 برای دستیابی به استقلال مالی باید اقدامات زیر را انجام دهید.

1- اولویت بندی مالی

توجه داشته باشید منظور اهداف مالی نیستند. خیلی از افراد می‌توانند به راحتی اهداف مالی برای خود تعیین کنند. در اینجا اولویت بندی این اهداف اهمیت دارد. اگر شما نتوانید اهداف مالیتان را  یک اولویت در زندگی خود قرار دهید، شانس خوبی برای بدست آوردن آن نخواهید داشت. نوع یا انواع دارایی هایی که را به آن علاقه دارید را مشخص نمایید. و برای رسیدن به آن ها یک برنامه مالی تهیه نمایید. و برنامه مالیتان را بایستی هر 12 یا 18 ماه رصد و کنترل نمایید.

2-  مدیریت جریان نقدی

همانطور که قدیمی‌ها گفتند که " مهم نیست چقدر پول تولید می‌کنند، مهم این است که چقدر پول نگه می‌دارید." خیلی از افراد پول زیادی بدست می‌آورند اما به همان اندازه نیز خرج می‌کنند. مدیریت جریان نقدی بدان معناست که هزینه و درآمد خود را کنترل کرده و نگذارید میزان هزینه بیشتر از درآمدتان شود. بهترین روش برای این کار تعیین بودجه ماهانه پیشنهاد می‌شود. انتخاب بودجه مناسب که تمام هزینه‌های‌ شما را در بردارد، اهمیت زیاد دارد.

3- روی خودتان سرمایه گذاری کنید

شروع هر کاری نیازمند دانش مرتبط به آن کار است. بدون داشتن دانش مالی دستیابی به استقلال مالی تقریبا غیرممکن است. هر داریی را که انتخاب می‌نمایید باید از دانش مربوط به آن اطلاع داشته باشید. به طور مثال اگر در سهام سرمایه‌گذاری‌ می‌نمایید. مطمئن باشید در بازار خرسی وارد نشده باشید. همانطور که وارن بوفه گفته است:

 احتمال خطر از ندانستن آنچه که شما انجام می‌دهید، به وجود می‌آید.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا می‌توان به استقلال مالی دست یافت؟ الان در چه مرحله ای از زندگیتان هستید؟ ما را از دیدگاه‌تان باخبر نمایید.


.

 

 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها