احساسات؛ بدترین دشمن سرمایه گذار
برای فردا

احساسات؛ بدترین دشمن سرمایه گذار

| 09:00 | 2

بیایید با این واقعیت روبرو شویم که سرمایه‌گذار می‌تواند درگیر احساسات شود. بیشتر مواقع دیده شده است که سرمایه‌گذاران درگیر هیجانات زیاد شده و به جای اینکه در بالاترین قیمت کسب سود نمایند، در بالاترین قیمت وارد سرمایه گذاری می‌شوند و در پایین‌ترین قیمت از سرمایه‌گذاری خارج و در نتیجه متحمل ضرر می‌شوند. این اشتباهات در تمامی انواع سرمایه‌گذاری، بورس، اوارق‌قرضه، صندوق‌های سرمایه‌ گذاری، دلار، طلا و نقره و مسکن دیده می‌شود. حتی برای تحلیل‌گران تکنیکال نیز این اتفاق می‌افتد که به علت ترس و عدم اعتماد به تحلیل،با کوچترین نواسانات از بازار سرمایه خارج می‌شوند.
درست است که داشتن هوش مالی بالا به افراد کمک می‌کند تا در زمینه‌های مناسب سرمایه گذاری، سرمایه گذاری نمایند اما احساساتی مانند ترس، سرخوشی، حرص و طمع به عنوان دشمنان نامرئی عمل کرده و موجب به خطر انداختن سرمایه گذاری می‌شود.

 احساسات سرمایه گذاران

حالتهای عاطفی مختلف می‌توانند رفتارهای سرمایه گذاری و برنامه مالی طولانی مدت را خراب کنند. این احساسات سرمایه گذاری رایج منجر به اشتباهات می‌شود:

رضایت: لذت دیدن روزانه سهام شما روز به روز باعث می‌شود احساس کنید موفقیت به خودی خود ادامه می‌یابد. این باعث ایجاد توهم در ذهنیت سرمایه گذار خواهد شد.

ترس: یکی از بزرگترین دشمن انسان می‌تواند باشد. هنگامی که یک روز زشت (یا هفته یا ماه) سقوط قیمت های بازار را به همراه آورد ، یک سرمایه گذار می تواند وسوسه شود که همه چیز را بفروشد و به پول نقد تبدیل کند، احتمالاً با بازگشت بازار فرصتی برای شما نخواهد بود.

  اعتمادبه نفس بیش از حد: در یک بازار رو به رشد، یک سرمایه گذار ممکن است اعتقاد داشته باشد که توانایی های برتر خودش باعث افزایش سود می‌شود. در نتبجه علائم هشدار دهنده یا نیاز به احتیاط به راحتی نادیده گرفته می‌شود.

 بیش فعالی: بمباران مدام با اطلاعات در طی زمان، یک می تواند به هر پیچ و تاب واکنش نشان دهد و به بازار بازگردد. این ممکن است بسیار پرهزینه باشد و از برنامه بلند مدت منحرف کند.

 انکار: یک سرمایه‌گذار که شاهد کاهش قیمت دارایی است ممکن است تمایلی به فروش و تشخیص ضرر نداشته باشد. فروش دارایی کاهش یافته با گرایش عاطفی در پذیرش عدم موفقیت مغایر است.

طمع: در هر بازار، جذابیت بیشتر می‌تواند یک سرمایه گذار را به جستجوی بازده بیشتر در یک اوراق قرضه یا رشد بیشتر در سهام تبدیل کند. اما مراقب باشید - نوید بازگشت بیشتر نیز به معنای ریسک بیشتر است.

کنترل احساسات

مهم نیست که چقدر از بهره هوشی و هوش مالی برخوردار باشید. وقتی پای احساسات در میان باشد . همه ما اشتباه خواهیم کرد. به گفته بنجامین گرام، پدر سرمایه گذاری ارزش:

بدترین دشمن یک سرمایه گذار بازار سهام نیست بلکه احساسات خود آن سرمایه گذار است.

همواره باید بکوشیم تا احساسات خود را کنترل کنیم. نظم و انضباط می‌تواند پادزهر احساساتی باشد که سرمایه گذاری شما را گمراه می‌کند. پیروی از یک برنامه سرمایه‌گذاری به خوبی طراحی شده شما را برای دستیابی به اهداف مالی‌تان دنبال خواهد نمود.

 

 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها