انواع سرمایه گذاری
برای فردا

انواع سرمایه گذاری

| 18:30 | 1

بیشتر ما با مفهوم سرمایه‌گذاری آشنا هستیم. سرمایه‌گذاری یعنی خرید یک دارایی به امید آنکه در آینده ارزش آن افزایش یابد یا به تولید درآمد منجر شو. اما در چه دارایی‌هایی می‌توان سرمایه گذاری کرد؟ و خرید چه دارایی هایی سرمایه گذاری محسوب نمی‌شوند؟ تعداد بیشماری دارایی وجود دارد که در آن بتوان سرمایه گذاری کرد. دانستن این دارایی‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب برای سرمایه‌گذاری را داشته باشید. با بورس با ما همراه باشید.

1- سهام:  وقتی سهام یک شرکت را خریداری می‌نمایید، مالک یک بخش از آن شرکت خواهید بود. سهام انواع مختلفی دارند و اغلب براساس اندازه، نوع، عملکرد شرکت در دوره‌های بازار و پتانسیل رشد کوتاه مدت و بلند مدت شرکت توصیف می‌شوند.

2-اوراق قرضه: اوراق قرضه وامی است که یک سرمایه‌گذار در ازای پرداخت بهره در طی مدت مشخص به علاوه بازپرداخت اصلی در تاریخ سررسید اوراق به شرکت عرضه کننده اوراق می‌پردازد.

3-صندوق‌های سرمایه‌گذاری: مجموع سرمایه‌های خرد اشخاص هستند که به صورت یک جا تجمیع شده و در مقیاس بزرگتر در انواع دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاری می‌شود. 

4- بازار آتی: یک مرکز معاملاتی است در آن قراردادهای آتی خریداری یا فروخته می‌شوند. قرار دادهای آتی، یک قرار داد خرید است که درآن مقدار مشخص کالاهای اساسی یا ابزارهای مالی در قیمت مشخص در زمان مشخص خریداری می‌شود.

5- اخیتار معامله: وقتی شما در اختیار معامله سرمایهگذاری می‌نمایید به این معناست که توانایی خرید یا فروش یک دارایی به یک قیمت مشخص در زمان تعیین شده را خواهید داشت.

6- ارزرمزها: گونه جدیدی از سرمایه گذاری هستند. مشهورترین و اولین ارز رمز دنیا بیتکوین است که در سال 2017 هر عدد از آن به 19 هزار دلار رسیده بود. درواقع ارزرمزها، ارزهای دیجیتالی هستند که معمولا پشتوانه‌ای ندارند. شما می‌توانید در صرافی آن‌ها را خرید و فروش نموده  اما در نظر داشته باشید سرمایه گذاری در این ارزرمزها ریسک بالایی دارد.

 7- ارز: به دلیل نوسانات ارزش دلار یا سایر ارزهای خارجی نسبت به پول واحد کشور، خرید و فروش آن‌ها می‌تواند سود مناسبی را برای هر سرمایه‌گذار محقق سازد.

8- املاک: خرید هر ملکی جهت اجاره یا فروش آن در آینده به عنوان یک نوع سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که معمولا سرمایه بالایی نیاز دارد.

9- کالاهای اساسی: کالاهای فیزیکی هستند که می‌توانید خریداری نمایید که شامل محصولات کشاورزی مانند گندم ، جو و ذرت یا محصولات انرژی مانند روغن، زغال سنگ یا انرژی خورشیدی باشند. فلزات گرانبها مانند طلا و نقره برخی از کالاهای متداول هستند. سرمایه‌گذاری بر کالاها با توجه به تحت تاثیر قرار گرفتن عوامل خارجی این خطر را به وجود می‌آورد که قیمت محصول به سرعت کاهش یابد.

 10- راه اندازی کسب و کار: راه اندازی یک کسب وکار سخت ترین نوع یک سرمایه‌گذاری است. اما درصورت موفقیت در آن، سود فراوانی را به همراه خواهد داشت.


خرید چه دارایی هایی سرمایه گذاری محسوب نمی‌شوند؟

خرید کالاهایی مانند تخت، مبل، خودرو و... به دلیل انیکه در طول زمان ارزش خود را ازدست می دهند سرمایه گذاری محسوب نمی‌شوند. اگرچه به علت تورم در کشورمان  قیمت خودرو زیاد شده است اما با توجه به استهلاک خودرو این نوع خرید و فروش سرمایه گذاری محسوب نخواهد شد.
 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها