7 اشتباه رایج در سرمایه گذاری
برای فردا

7 اشتباه رایج در سرمایه گذاری

| 09:00 | 3

زندگی پر از اشتباهات است. سرمایه گذاری نیز از این موضوع مستثنی نیست. با وجود تمام دادههای تاریخی و تجربیاتی که ما در اختیار داریم، هنوز هیچ برنامه رایانهای که بتواند درست سرمایه گذاری کند، وجود ندارد. دلیل این امر، عدم اطمینان بودن سرمایه گذاری است. علاوه بر این، سرمایه گذاری یک تلاش عاطفی است، مخصوصا هنگامی که پول محصول سالها سخت کوشی را سرمایه گذاری مینماییم. در این مقاله، برخی از اشتباهات رایج سرمایهگذاران را بررسی خواهیم کرد، با بورس با ما همراه باشید.

اشتباه شماره 1: تصمیم گیری‌های احساسی

 قاتل شماره یک سود سرمایه گذاری، احساسات شما باشد. بدیهی است که ترس و طمع بر بازار حاكم است، درست باشد. نگذارید ترس و طمع بر شما غلبه کند. روی تصویر بزرگتر متمرکز شوید. همواره تصمیم‌گیری بر اساس احساسات نتایج فاجعه آمیزی به همراه دارد. 

اشتباه شماره 2:  اعتقاد داشتن به یک شرکت

خیلی اوقات با توجه به اینکه سرمایه گذاری خوبی در شرکتی انجام دادیم به آن شرکت علاقه نشان می‌دهیم و این نکته را فراموش می‌کنیم سهام را بعنوان سرمایه گذاری خریداری نموده‌ایم. همیشه به یاد داشته باشید، اگر هر یک از اصول اساسی که باعث شده شما بخواهید وارد شرکت شوید، تغییر کند، فروش سهام را در نظر بگیرید.

اشتباه شماره 3: بی صبری

سرمایه گذاری به صبر و شکیبایی زیادی احتیاج دارد. برعکس، تصمیم‌گیری‌های بی پروا، با هر تلاش، می‌تواند مشکل ساز باشد. بیشتر ما توسط جامعه آموزش دیده‌ایم که انتظار "رضایت فوری" را داریم. حقیقت این است که نه زندگی به این شکل کار می‌کند و نه سرمایه گذاری. سرمایه گذاری مستلزم صبر است. با فرض اینکه شما یک سرمایه گذاری با کیفیت را انتخاب کرده اید، برای به حداکثر رساندن سود آن فقط و فقط  باید صبور باشید.

اشتباه شماره 4: جلوگیری از توصیه‌های دوستان

فقط به این دلیل که یک دوست سرمایه‌گذاری خاصی را پیشنهاد می‌کند، لزوماً به معنای انتخاب مناسب نیست. فرض کنید دوستی سرمایه گذاری در سهمی را به شما پیشنهاد می‌کند و می گوید آینده خوبی دارد. در حقیقت، اگر تصمیم خود را تنها بر اساس پیشنهاد افراد اتخاذ کنید،احتمال نا امید شدن زیاد است. تصمیم گیری در سرمایه گذاری در یک دارایی به عوامل متعددی بستگی دارد.

اشتباه شماره 5: عدم موفقیت در برداشت سود

جمله "هیچ چیز برای همیشه بالا نمی‌رود و هیچ چیز برای همیشه از بین نمی رود" در مورد سرمایه گذاری ها بسیار کاربرد دارد. با توجه به ماهیت انسانی که وجود دارد، بیشتر تمایل دارند که سهم های منفی را بفروشند و درآمد حاصل از آن را در سهم‌های برنده سرمایه‌گذاری کنند. با این حال، این معمولاً تصمیم اشتباهی خواهد بود. وقتی موقعیتی دارید که صعود کرده است و اکنون سود قابل توجهی دارد، معمولاً بهتر است بخشی از آن را برداشت کنید.  در غیر این صورت ما را به اشتباه بعدی می‌رساند و خیلی دیر می شود.


اشتباه شماره 6: زمان بندی نامناسب سرمایه گذاری

انتخاب زمان مناسب برای فروش و خرید سرمایه‌گذاری بسیار اهمیت دارد. وقتی یک سرمایه‌گذار ارزش دارایی خود را ازدست می‌دهد، تصمیم می‌گیرد سهام خود را بفروشد و تا زمانی که بازار امن نشود برنگردد. هرچند با گذشت زمان احساس می‌کنند که زمان سرمایه گذاری فرارسیده است و به دلیل مردد شدن در قله‌ها وارد خواهند شد.‌ این یک اشتباه دیگر است که توسط احساسات اداره می‌شود. برای جلوگیری از این امر، بهتر است قوانینی در دست داشته باشید که نشان می‌دهد چه موقع خرید می‌کنید و چه زمانی می‌فروشید. 


اشتباه شماره 7: عدم تنوع سازی سرمایه گذاری

اغلب سرمایه گذاران فکر می‌کنند اگر تمام سرمایه خود را در یک نوع دارایی سرمایه گذاری کنند. یا به بعبارت دیگر تمام تخم مرغ‌ها را را در یک سبد قرار دهند، به سود بیشتری خواهند رسید. اگر  انتخاب اشتباه باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ سرمایه گذاری به همون اندازه سود می‌دهد، به زیان هم خواهد رسید در صورتی ارزش آن کاهش یابد. با تنوع سازی در سرمایه‌ گذاری میزان خطر سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهید.  

حرف آخر

بدیهی است که اشتباهات دیگری نیز وجود دارد. در واقع، ما احتمالاً می‌توانستیم ادامه دهیم. اما اینها برخی از اشتباهاتی است که سرمایه گذاران مرتکب می‌شوند. همواره صبور باشید و اگرچه مخالف این است که در یک لحظه معین چه احساسی دارید، سعی کنید یک دیدگاه مخالف اتخاذ نمایید. به عبارت دیگر، جمعیت را دنبال نکنید. از آنجا که سرمایه گذاری عاطفی می‌تواند بسیار مضر باشد، درصد بسیار زیادی از افراد ثروتمند این وظیفه را به یک مشاور واجد شرایط واگذار می‌کنند. این یک روش برای حذف برخی از احساسات از معادله است.

اگر فکر می‌کنید اشتباه دیگر باید بیان شود که در مطالب فوق ذکر نکردیم؟ اگر اشتباهی مرتکب شدید می‌توانید با ما درمیان بگذارید. تجربه و عقایدتان را ما و کاربران به اشتراک بگذارید.
 

منبع: forbes

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها