چرخه احساسات بازار: حکم فرمایی ترس و طمع  (بخش اول)
برای فردا

چرخه احساسات بازار: حکم فرمایی ترس و طمع (بخش اول)

| 16:00 | 3

علت اصلی نوسانات قیمت سهام بورس چیست؟ قیمت‌ها از کجا آمده اند؟ چگونه می‌توانید موقعیت خرید و فروش خود را برای استفاده از حرکات بورس سهام قرار دهید؟
به نمودارهای مالی مورد نظر خود، نگاهی بیندازید و از خود بپرسید که چه شباهتی با سایر اوراق بهادار دیگر دارد. یک چیز خاص وجود دارد که همه آنها مشترک هستند: نوسانات قیمت. مهم نیست که چه نوع سرمایه گذاری باشد، قیمت با گذشت زمان تغییر می‌کند و هرگز ثابت نیست. قیمتها یکی از مهمترین اطلاعات ارائه شده در بازار است، آنها مطمئناً تعادل بین عرضه و تقاضا را منعکس می کنند و تا حدی باید سلامت مالی شرکت یا یکی از دارایی های زیرین را منعکس کنند.
 همانطور که متوجه شدید، قیمت ها با گذشت زمان در معرض نوسانات گسترده ای قرار دارند. در این نگاشته قصد داریم به یکی از مهمترین محرکهای حرکات بورس بپردازیم که امیدوارم چشم انداز گسترده تری از رویکرد سرمایه گذاری که یک سرمایه گذار موفق باید داشته باشد به شما ارائه دهد.
بازارهای مالی با چرخه های مختلفی روبرو می‌شوند که تأثیرات روانشناختی متفاوتی بر روی افرادی که برای مشارکت در آن انتخاب می‌کنند تولید می‌کند. در قله های بازار چرخه سرمایه گذاری، معامله گران و سرمایه گذاران از بازده مورد نظر خود راضی هستند و معتقدند که محیط مطلوب بازار برای مدت زمان طولانی باقی خواهد ماند. به عبارت دیگر، آنها  از خود راضی می شوند و تمایل به رد هرگونه اخطار را دارند که شروع به ظهور می‌کند. این حس معمولاً وقتی احساس می شود که بازارها کم کم شروع به پایین می کنند ، احساس عصبی می‌کنند.

متأسفانه، این اتفاق نتیجه آن دسته از معامله گران و سرمایه گذاران است که برنامه ای برای مدیریت صحیح ریسک در دست ندارند، بنابراین در معرض احساسات قرار می‌گیرند. علاوه بر این، آن‌ها همچنین یک استراتژی ندارند که به آن‌ها کمک کند تا بازارها را بگذرانند، به این معنی که آنها نمی‌دانند چه موقع وارد شوند (کم بخرند) و از آنجا خارج شوند (فروش بالایی داشته باشند). همانطور که ممکن است تصور کنید، این یک چالش بزرگ برای معامله گران و سرمایه گذاران بی تجربه است.
قیمت‌های بازار نتیجه انتظار هزاران نفر از افراد است که هر یک متفاوت از دیگری هستند که در معرض سوگیری های روانشناختی بی شماری قرار دارند. این مؤلفه به شدت تحت تأثیر احساسات سرمایه گذاران و معامله گران قرار می‌گیرد، احساساتی که در دوره های زمانی کوتاه تغییر چشمگیری می‌کند. احساسات می تواند بزرگترین دشمن یک سرمایه گذار باشد. تغییرات گسترده قیمت، ناشی از احساسات سرمایه گذار، اغلب به عنوان "چرخه احساسات بازار" شناخته می شود. که به صورت زیر است:


هرکس وقتی تصمیمات سرمایه گذاری خود را خوب انجام می دهد هیجان زده شده و اعتماد به نفس میگیرد و وقتی اتفاقات پیش بینی نشده اتفاق می‌افتد، ناامید می شوند. به طور کلی، پاسخ عاطفی شما بسته به شرایط بازار تغییر می‌کند. این موجی از احساسات را ایجاد می‌کند که منجر به چرخه عاطفی سرمایه گذار می شود، مرکب از تمام مراحل مختلف احساسی است که با افزایش و سقوط سرمایه گذاری‌های ما همراه است. در نظر داشته باشید که احساسات می تواند بزرگترین دشمن یک سرمایه گذار باشد.

در بخش بعدی هر مرحله را برای شما شرح خواهیم داد و  بیان خواهیم کرد که چگونه می توانید به نفع خودتان از این چرخه استفاده نمایید.
 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها