چرخه احساسات بازار چرا اتفاق می افتد؟ (بخش پایانی)
برای فردا

چرخه احساسات بازار چرا اتفاق می افتد؟ (بخش پایانی)

| 10:40 | 2

تا اینجا متوجه شدیم که همانطور بازارهای سرمایه بر احساسات افراد سرمایه گذار و معامله گران تاثیر می گذارد. احساسات افراد نیز بر بازار سرمایه تاثیر بگذارد و نوسانات قیمتی متاثر از احساسات افراد در بازار سرمایه است. احساسات در بازار سرمایه مانند یک رولر کوستر است که در اوج احساس شور و شوق  و در هنگام سقوط احساس ترس و وحشت به انسان منتقل می کند. روانشناسان با بررسی ‌رفتارهای مالی انسان الگویی به نام چرخه احساسات را معرفی کردند. در بخش قبلی به شرح این الگو پرداختیم . اما چرا این اتفاق می افتد؟ چرا قیمت‌ها متاثر از تغییرات احساسات سرمایه گذاران است. در آخرین قیسمت از این نگاشته به این موضوع خواهیم پرداخت و بیان می کنیم که چگونه می توان از آن به نحو درستی استفاده کرد؟ با بورس  با ما همراه باشید.

چرا این اتفاق می افتد؟

به عنوان انسان، ما عاطفی هستیم، بنابراین در معرض برخی تعصبات رفتاری هستیم که منشأ موقعیتهایی مانند چرخه عاطفی سرمایه گذار است. این یک موضوع بسیار پیچیده است و مطالعات روانشناسی به طور مداوم بینش‌های جدیدی ارائه می‌دهد.
برخی از نکاتی که می توانند برای درک چرخه احساسات سرمایه گذار مفید باشند عبارتند از:

  • ما منحصراً فکر کنیم
  • ما به دنبال رضایت فوری هستیم
  • ما در رفتار گله شرکت می کنیم

تفکر انحصاری

سهام به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کند زیرا ما به طور انحصاری فکر می کنیم. سرمایه گذاران یا اطمینان دارند که سهام بالا یا پایین می‌رود. به همین دلیل است که سهام در طی مدت زمان طولانی با نوسانانات کم بالا می‌رود و بعد از آن با نوسانات زیاد در مدت زمان بسیار کوتاهی سقوط می‌کند.
انتظار احتمالی در بورس سهام که آنچه اتفاق می افتد کاری است که سرمایه گذاران معدودی از آن انجام می‌دهند زیرا این امر برای انسان طبیعی نیست. شما باید از خود بپرسید: آیا من تحت تأثیر مالی رفتاری هستم و آیا من منحصراً فکر می کنم؟ یا اینکه آیا من به احتمالاتی که به من امکان تصمیم گیری منطقی با گذشت زمان می دهد، فضا می‌دهم؟

رضایت فوری

همه به دنبال رضایت فوری هستند. همه ما می‌خواهیم هر چه سریعتر بتوانیم پول کسب کنیم و به قول معروف یک شبه پولدار  شویم، بدون اینکه خطرات داشته باشد. رسانه های مالی در اینجا نقش خود را ایفا می‌کنند، تمرکز آن‌ها همیشه روی عناوین افراطی در مورد حرکات کوتاه مدت است در حالی که بسیار کمی به تصویر بزرگتر اهمیت می‌دهند. به همین دلیل "سهام جذاب" وجود دارد که توسط همه دنبال می‌شوند و حرکات گسترده قیمت در پی اخبار خاص وجود دارد.

رفتار گله

ما تمایل داریم با آنچه اکثریت انجام می دهند مطابقت داشته باشیم. نکته این است که اکثریت آنچه را که دیگران انجام می دهند، بدون جهت خاص انجام می دهند. نتیجه این است که وقتی بازارها بالا می روند، مردم خرید بیشتری می کنند، اگر بازار افزایش یابد، سرمایه گذاران عجله می‌کنند که حتی بیشتر بخرند. این نیز هنگام نزول صادق است. یعنی وقتی بازارها پایین می‌روند، مردم می‌فروشند تا از ضرر جلوگیری کنند و هر چه قیمت بیشتر سقوط کند، سرمایه گذاران بیشتری می فروشند. بدون آنکه متوجه باشند که فروش بیشتر به پایین رفتن بیشتر سهام قوت می‌بخشد. 
شما می‌توانید ببینید که حتی به صورت روزانه با توجه به افزایش حجم معاملات در روزهایی که سهام در حال حاضر زیاد شده است به دلیل ترس از دست دادن فرصت و موج فروش در صورت پایین آمدن سهام بوجود می‌آید زیرا سرمایه گذاران از ترس اینکه حتی بیشتر سقوط کند، شروع به فروش سهام می‌کنند. در حالی که شرکت‌های سهام داری هیچ تغیری نکردند.

چگونه می‌توان از این پویایی‌ها استفاده کرد؟

در حال حاضر، من امیدوارم که شما درک کنید که احساسات انسانی تنظیم رفتار و فروش بازار سهام و تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری اغلب ناشی از واکنش های عاطفی و نه محاسبات منطقی است. حتی بهترین تحلیل گر هم که باشید و از انواع تحلیل ها هم در بازار استفاده نمایید، عدم تسلط بر احساسات می‌تواند موجب بروز اشتباهات در تصمیم گیری هایتان شود.
آگاهی از این چرخه ها و نگه داشتن احساسات خود یکی از عناصر اصلی است که شما را به تصمیم گیری بهتر برای سرمایه گذاری سوق می‌دهد. در چه مرحله ای هستید؟ من واقعاً دوست دارم این را در نظرات بدانم. درک این مسئله بسیار مهم است که چون با درک احساسات خود می‌توانید قضاوت خود را تحلیل کنید.

خرید پایین و فروش بالا هنوز هم یکی از بهترین راهبردها برای ثروت و سرمایه گذاری موفق در طی سال‌هاست. حقیقت این است که اکثر مردم دقیقاً برعکس عمل می‌کنند. این به شما کمک می‌کند دفعه دیگر که درباره سرمایه‌گذاری های د‌یگران می شنوید متوقف شوید و در مورد آن فکر کنید. به یاد داشته باشید که بیشتر افراد در پایان و در مراحل هیجان و سرخوشی، در نقطه حداکثر ریسک مالی وارد بازار می‌شوند و خرید در هنگام گران بودن قیمت‌ها انجام می‌شود. سپس، هنگامی که اوضاع شروع به تغییر میکند، آنها وارد حالت ترس می‌شوند و به هر قیمتی که بازار ارائه می‌دهد، می‌فروشند. این بهترین لحظه برای خرید است، اما مستلزم مخالفت با کارهایی است که همه انجام می‌دهند.
علاوه بر این، دریابید که یک روند برای همیشه دوام نخواهد داشت، اما وقتی بازار گاوی وجود دارد، مردم بیشتر و بیشتر هیجان زده می‌شوند و بیشتر می خرند، بدون آن که در نظر بگیرند سهم در انتهای روند خودش است. 

حرف آخر

انسانها عاطفی هستند، با هر سطحی از هر دانش مالی که داشته باشند هنگامی که احساسات بروز نماید، مرتکب اشتباهاتی در تصمیم گیری‌هایشان می‌شوند. ترس از عقب افتادن و طمع بدست آورن سود بیشتر منجر به ورود به روندهایی می‌کند که در حال اتمام هستند. به قول استاد و دوست خوبم «بازارها هیچوقت تمام نمی‌شوند». دانستن اینکه در چه مرحله ای هستید و از همه مهمتر چه استراتژی معامله‌گری دارید به شما کمک می‌‌کند تا سرمایه گذار موفقی تبدیل شوید. به شما توصیه می‌کنم قبل از شروع معامله گری خود را در آینه مشاهده نمایید و ببیند در حال حاضر چه احساساتی دارید. در صورتی که نمی‌توانید هنگام معامله گری و سرمایه گذاری احساسات خود را کنترل نمایید، حتما با مشاوران مالی مشورت نمایید.
شما چه فکری می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را برای ما  و سایر کاربرا در میان بگذارید.

مقالات مرتبط:

 


 

منبع: بورس با ما
برچسب‌ها: احساسات معامله گری

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها