مالی  رفتاری: رفتار گله
برای فردا

مالی رفتاری: رفتار گله

| 12:55 | 2

اتفاقی که اخیرا در بازار بورس ایران افتاد و سرمایه گذاران به دلیل تفکر اشتباه جنگ در صف های فروش قرارگرفتند را به خاطر داریم. هرچند این رفتار اولین باری نبود که در بازار بورس ایران شاهد آن بودیم. اگر به اطلا عات گدشته بورس یک نگاهی بیاندازیم، بارها و بارها هجوم سرمایه گذاران را چه در خرید  چه در فروش سهم خاصی مشاهده خواهید کرد. پیشتر در نگاشته ای توضیح داده ایم که قیمت‌ها متاثر از الگوی احساسی به نام چرخه احساسات است. اما

چطور ممکن است بارها و بارها چنین چیزی اتفاق بیفتد؟

پاسخ این سؤال را می توان در آنچه که برخی معتقدند یک صفت سخت کوش انسانی است، یافت: رفتار گله‌ای، که گرایش افراد به تقلید از اعمال (منطقی یا غیرمنطقی) یک گروه بزرگتر است. با این حال، به طور جداگانه، اکثر مردم لزوماً همان انتخاب را نمی‌کنند.
رفتار گله در امور مالی پدیده‌ای است که سرمایه گذاران به جای آنالیز خودشان آنچه را که تصور می کنند سرمایه گذاران دیگر انجام می دهند، دنبال می کنند. به عبارت دیگر، یک سرمایه گذار که غریزه گله ای را به نمایش می‌گذارد، صرفاً بر اساس این واقعیت که بسیاری دیگر از آن‌ها اوراق بهادار خریداری می‌کنند، به همان سرمایه گذاری های مشابه دامن می زند.
چند دلیل وجود دارد که رفتار گله اتفاق می افتد. اولین دلیل، فشار اجتماعی انطباق است. احتمالاً از تجربه که بدست آوردید، می‌دانید که این می‌تواند یک نیروی قدرتمند باشد. این امر به این دلیل است که بیشتر افراد بسیار اجتماعی هستند و تمایل طبیعی دارند که توسط یک گروه پذیرفته شوند، نه اینکه به عنوان یک فراموشی شناخته شوند. بنابراین پیروی از گروه راهی ایده آل برای عضویت است.
دلیل دوم دلیل منطقی این است که بعید نیست چنین گروه بزرگی اشتباه کنند. از این گذشته، حتی اگر متقاعد شوید که یک ایده یا دوره خاص یا عملی غیر منطقی یا نادرست است، ممکن است همچنان گله را دنبال کنید، به این باور که آن‌ها چیزی را می‌دانند که شما نمی‌دانید. این امر به ویژه در موقعیت‌هایی که فرد تجربه بسیار کمی دارد شایع است.

دنبال گله

رفتار گله نه تنها در فروش بلکه در خرید سهم نیز مشاهده می شود. در اواخر دهه 1990 ما رفتار گله مشاهده شد که نتیجه آن فاجعه بار بود. در اواخر دهه 1990، سرمایه گذاران می‌خواستند سرمایه های کلانی را در شرکت های مرتبط با اینترنت سرمایه گذاری کنند، حتی بیشتر این دات کام‌ها (در آن زمان) مدل‌های تجاری خوبی نداشتند. نیروی محرکه که به نظر می رسد این سرمایه گذاران را وادار می کند که پول خود را در چنین سرمایه گذاری های نامشخص فرو کنند، اطمینان خاطر آن‌ها از دیدن بسیاری دیگر است که همان کار را انجام می دهند. هجوم به خرید سهم هایی که بنیاد قوی ندارند موجب ایجاد حباب های قیمتی در سهم می شود که هر لحظه ممکن است این حباب های قیمتی بترکند. بعد از ترکیدن حباب ، قیمت سهام این شرکتها به شدت افت کرد.
یک ذهنیت قوی گله حتی می‌تواند بر متخصصان مالی و تحلیل گران تأثیر بگذارد. هدف نهایی مدیر مالی دنبال کردن استراتژی سرمایه گذاری برای به حداکثر رساندن ثروت سرمایه گذاری شده مشتری است. مشکل این است که میزان بررسی دقیق پول مدیرانی که از مشتریان دریافت می‌کنند هر وقت که سرمایه گذاری جدیدی در آن ظاهر شود وجود دارد. به عنوان مثال، یک مشتری ثروتمند ممکن است در مورد یک تدبیر سرمایه گذار ی شنیده باشد که در حال بدست آوردن شهرت است سؤال می کند که آیا مدیر مالی از "استراتژی" مشابهی استفاده می کند یا خیر.

در بسیاری از موارد، برای یک مدیر مالی پیروی از گله متخصصان سرمایه گذاری وسوسه انگیز است. از این گذشته، اگر از تدبیر  مذکور عبور کند ، مشتری های وی خوشحال خواهند شد. اگر اینگونه نباشد ، مدیر مالی می تواند با بیان اینكه چند نفر دیگر گمراه شده اند ، تصمیم ضعیف خود را توجیه كند.


اجتناب از ذهنیت گله

اگرچه پیروی از جدیدترین روند سرمایه گذاری وسوسه انگیز است ، یک سرمایه گذار معمولاً بهتر است از گله استفاده کند. فقط به این دلیل که همه در حال استفاده از یک استراتژی هستند، لزوماً به معنای درست بودن استراتژی نیست. بنابراین ، صحیح ترین توصیه این است که همیشه بر دانش خود متکی باشید. سعی نمایید قبل از سرمایه گذاری در سهامی خاصی از یک از انواع تحلیل‌ها یا توامان استفاده نمایید که آیا سرمایه گذاری مناسبی است. تحلیل تکنیکال و یا فادمنتال به راحتی می توانند به شما در سرمایه گذاری کمک نمایند. در صورتی که توانایی تحلیل ندارید بهتر است قبل از سرمایه گذاری با مشاوره‌های مالی مناسب مشورت نمایید.


نظر شما درمورد ذهنیت گله چیست؟ تجربه و نظرات خود را با ما و کاربران در میان بگذارید؟

مقالات مرتبط:

منبع: بورس با ما
برچسب‌ها: مالی رفتار گله

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها