هوش مثبت نگر؛ دلیل دستیابی به موفقیت
برای فردا

هوش مثبت نگر؛ دلیل دستیابی به موفقیت

| 10:00 | 1

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که در پایان هر سال، برای سال بعد اهدافی تعیین و برای آن برنامه ریزی می‌کنید، قطعا تجربه این را خواهید داشت که یک سری اهداف هر سال تکرار می شوند بدون آن که به آن دست یابید. اما دلیل این امر چه چیزی است؟  یا چرا  اکثر کسانی که رژیم می‌گیرند بدون این که به هدف خود برسند به طور مستمر در حال رژیم گرفتن هستند؟ چرا موقع خواب صدای نگران کننده ای ما را آزار می‌دهد؟ یا چرا عادت‌های بد خود را نمی توانیم تغییر بدهیم؟ چرا نمی توانیم برای انجام کاری تمرکز کافی داشته باشیم؟  

پاسخ همه  این سوالات به هوش مثبت نگر ما برمی گردد.


هوش مثبت نگر چیست ؟ 

شیرزاد شمین، رییس پیشین موسسه آموزش مربیان، بزرگترین سازمان آموزش مربیان در جهان و بنیانگذار و مدیر عامل شرکت هوش مثبت نگر، این اصطلاح را در پرفروشترین کتاب خود در نیورک تایمز اینگونه بیان می کند:

"ذهن شما بهترین دوست شما است، اما همچنین بدترین دشمن شما نیز هست. هوش مثبت، قدرت نسبی این دو حالت از ذهن شماست. هوش مثبت بالا به معنای این است که ذهن شما به عنوان دوستتان به مراتب بیشتر از دشمن خود عمل می کند. هوش مثبت پایین معکوس است. بنابراین، هوش مثبت نشانه ای از کنترل شما بر ذهن خود است و اینکه ذهن شما به بهترین منافع شما عمل می کند. "


  برای درک بهتر این موضوع فرض کنید شما فردا صبح یک مصاحبه کاری دارید، ذهن شما می گوید که خود را برای این مصاحبه آماده کنید که  به صورت مثبت و دوستانه عمل می کند.  اما شما کل شب را نمی خوابید چرا که ذهن شما نگران شکست است. و افکاری را به ذهنتان می آورد که بیشتر و بیشتر نگرانتان می کند. این جنبه دشمن بودن ذهنتان است. قطعا هیچ دوستی با شما این کار را نخواهد کرد.

بهره هوش مثبت نگر

بهره هوش مثبت نگر بیان گر در صد زمانی است که به عنوان دوستتان نسبت به دشمنتان عمل می کند و در بازه 0 تا 100 است. در صورتی که امتیاز هوش مثبت شما 75 باشد، به معنای آن است که 75 درصد مواقع دهن شما به عنوان دوست عمل کرده و 25 در صد مواقع به عنوان دشمن عمل می کند.


چرا هوش مثبت اهمیت دارد.

از نتایج تحقیقاتی که شیرزاد شمین در مورد هوش مثبت بدست آورده است می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • در مطالعات بیش از 275000 نفر، ضریب بالاتر منجر به حقوق بالاتر و موفقیت بیشتر در کار، ازدواج، سلامتی، معاشرت، دوستی و خلاقیت می شود
  • کارگران با ضریب بالاتر، روزهای مریضی کمتری را سپری می کنند و احتمال اینکه دچار مصدومیت شوند کمتر است.
  • تیم های پروژه با مدیران با بالاترین ضریب هوش مثبت میزان عملکرد 31 درصد به طور متوسط بهتر در شرایط عادی انجام می دهند.
  • بهره هوش  بالاتر منجر به افزایش عملکرد سیستم ایمنی، پایین آمدن سطح هورمونهای مرتبط با استرس، کاهش فشار خون، درد کمتر، سرماخوردگی، خواب بهتر و احتمال ابتلا به فشار خون بالا، دیابت یا سکته مغزی می‌شود.

هوش مثبت پتانسیل شما را تعیین می کند

 دستیابی به موفقیت به عوامل متعددی بستگی دارد ولی هوش مثبت برگ برنده شما خواهد بود. شیرزاد شمین در این رابطه می‌گوید:

پتانسیل شما توسط عوامل بسیاری از جمله هوش شناختی (IQ) ، هوش هیجانی (EQ) و مهارت ها، دانش، تجربه و شبکه اجتماعی شما تعیین می شود. اما این هوش مثبت شما (PQ) است که تعیین میکند درصد بالقوه پتانسیل عظیم خود را در واقع به دست می آورید. "

دستیابی به هوش مثبت نگر

هر کس می تواند با ایجاد عادات جدید و تمرین منظم آنها ، مانند تمرینات بدنی، نگرش مثبتی را پرورش دهد. به گفته شمین، اولین قدم برای دستیابی به PQ افزایش همدلی نسبت به خود و دیگران است. دوم، ذهن خلاق خود را توسعه داده و به خود فرصت دهید تا اکتشاف و نوآوری کنید. سوم، بر اساس ارزش های اصلی خود تصمیم گیری کنید و سپس عمل کنید. سرانجام، با ضبط پنج مورد مثبت که هر روز اتفاق می افتد، مغز خود را جستجو کنید تا به دنبال مثبت باشد.
 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها