مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 4
برای فردا

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 4

| 20:15 | 1

برگه سهم :
ورقه ای است که حاوی اطلاعات شناسنامه ای شماست که مشخص کننده مالکیت تان برای آن تعداد از سهم خریداری شده از تاریخ صدور آن است.

کارگزار :
کارگزار حکم وکیل سرمایه گذار را دارد که از سوی او اقدام به سرمایه گذاری در بورس می نماید. کارگزاران اشخاص حقوقی هستند که به نمایندگی از طرف مشتریان اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار و کالا و یا   اوراق مبتنی بر کالا و ارائه سایر خدمات در بازار سرمایه به مشتریان مینمایند

کارگزاری ها وکیل و نماینده تام الاختیار برای خرید و فروش سهام هستند و بدون واسطه آنها هیچ کس نمی تواند در  تالار بورس خرید و فروش کند.

تعریف مجامع و انواع آن :
مجمع
به گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت که به منظور تصمیم گیری درخصوص مسائل مهم شرکت برگزار  می شود، مجمـع گفته می شود.

سهامداران شرکت، متناسب با میزان سهم خود، در مجامع حق رأی دارنـد. هیئت مدیره شرکت موظف است حداقل 10  روز قبل از برگزاری مجمع، آگهی برگزاری مجمع را در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی  شرکت انتخاب شده است، منتشر کند تا سهامداران از این موضوع مطلع شوند.

مجامع شرکت ها به دو دستـه تقسیم می شوند :

-مجمع عادی سالیانه

-مجمع فوق العاده

مجمع عادی سالیانه :
هیئت مدیره شرکت موظف است هر سال یک بار، سهامداران شرکت را دعوت کرده و   گزارش عملکرد سالیانه خود را به سهامداران ارائه نماید. به این گردهمایی، مجمع عمومی سالیانه گفته می شود.

در مجمع عمومی سالیانه، همچنین درخصوص موارد مهمی مانند میزان سود تقسیمی به سهامداران و انتخاب اعضای  هیئت مدیره، رأی گیری می شود.

مجمع فوق العاده :
بجز مجمع سالیانـه، هر مجمع دیگری که توسط شرکت برگزار شود، مجمع فوق العاده میگویند. در مجامع فوق العاده عمدتا درخصوص مواردی مانند افزایش سرمایه شرکت،تغییر اعضاء هیئت مدیره،   تغییر نشانی و نام شرکت و… تصمیم گیری می شود.

درشرکت های کوچک و متوسط هم همواره جلسه هایی برگزار می شود اما مجمع معمولا برای شرکت های بزرگ و  جلساتی که در آن سرمایه گذاران عمده یا تمامی سرمایه گذاران حضور دارند اطلاق می شود.

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه نمایید:

 

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 1

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 2

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 3

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 4

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 5

 

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها