مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 3
برای فردا

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 3

| 21:22 | 2

صف خرید و فروش :
در شرایط عادی و در زمان فعالیت بازار، همواره تعدادی خریدار و تعدادی فروشنده درحال داد و  ستد و انجام معامله هستند که اطلاعات (تعداد و حجم) مربوط به 3 قیمت نخست هر بخش  قابل مشاهده است اما گاهی ممکن است معاملات یک سهام از شرایط عادی خارج شود، مثلاً عرضه کنندگانی باشند و خریدارانی وجود  نداشته باشد یا بالعکس.

زمانی ممکن است به دلایل مختلف سهام یک شرکت ارزنده تر شود و تقاضا  برای یک سهم بالا برود، در این هنگام عرضه کنندگان (فروشندگان) به منظور افزایش قیمت آن سهم، از فروش خودداری می نمایند و صفی از خریداران تشکیل میشود بدون آنکه فروشنده ای حاضر به فروش شود. در این هنگام خریداران می بایست سفارش خرید خود  را جهت انجام معامله بروی قیمت آستانه بالا قرار دهند.

از دیگر سو و در شرایطی متفاوت ممکن است عکس موارد ذکر شده رخ دهد، به این معنی که به دلایل مختلف عرضه سهام آن شرکت با افزایش مواجه شود. در این صورت متقاضیان (خریداران)  آن سهم برای کاهش قیمت بیشتر، از خرید خودداری می نمایند. در این شرایط در طرف عرضه(فروشندگان) صفی از فروشندگان ایجاد میشود و در طرف تقاضا، خریداری تمایل ندارد تا آن سهم را خریداری کند. در این هنگام فروشندگان مجبور میباشند جهت  انجام معامله خود قیمت سفارش فروش خود را بروی آستانه پایین قرار دهند.

حجم مبنا:
در سال 1382  جهت کنترل رشد بی رویه قیمت سهام شرکت های بورسی قانونی تدوین گردید. که  میبایست سهم به اندازه حجم مبنا مورد معامله قرار گیرد تا بتواند قیمت پایانی آن سهم را مورد تاثیر قرار دهد.

حجم مبنا به میزان0.0008 درصد سهام کل آن شرکت میباشد.

ارزش اسمی :
ارزش اسمی هر سهم مبلغی است که طبق اساسنامه روی هر سهم نوشته شده است. این رقم با ارزش بازار سهم هیچ ارتباطی ندارد. در ایران ارزش اسمی هم سهم 100 تومان است. ارزش اسمی  ارزش صوری  یک برگه سهم است . این رقم در هنگام تاسیس و انتشار برای هر ورقه سهم تعیین  و در اساسنامه درج می شود.

ارزش بازار :
قیمت خرید و فروش یک سهم در بازار را ارزش بازاری سهم میگویند. این ارزش را عرضه و تقاضا  مشخص میکند.

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه نمایید:

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 1

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 2

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 3

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 4

مفاهیم بازار سرمایه بورس اوراق بهادار 5

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها