بی صبری : یکی از نقاط ضعف معامله گران!!! 
برای فردا

بی صبری : یکی از نقاط ضعف معامله گران!!! 

| 16:00 | 4

کارستن اوملاند (Carsten Umland) یکی از معامله گران موفق در بازارهای مالی ست و مدرس بورس اشتوتگارت و عضو هیئت تحریریه ی مجله تریدرز است و یکی از تجربیات خود را اینچنین شرح می دهد:
"تمام صبح را منتظر سیگنال خرید نشسته ام. خب نمی شود 24 ساعته پشت سیستم نشست. بازار بدون حضور من هم می تواند به کار خود ادامه دهد! می روم ناهار و برمی گردم ولی قبل از آن مطمئن میشوم که سیستم در نبود من کار نمی کند.
بعد از بازگشت هنوز نشانه های خوبی در بازار دیده نمی شود ولی امیدوارم. ولی انگار نه! امروز بازار نمی خواهد روی خوشی نشان دهد. اینجاست که فکرهای رنگ و وارنگ در ذهنم رژه می روند. نگاهی به محاسبات زیبای سودهای مورد انتظارم در فایل اکسل می اندازم. ولی چه فایده؟ اینها تنها سودهای مورد انتظار هستند ولی چه قدر به تحقق فوری آن ها نیازمندم! تقریبا غروب شده و بازار به ریزش ادامه می دهد. بی صبری کم کم نمایان می شود. روی صندلی تاب می خورم و برای صدمین بار چارت را در بازه های زمانی مختلف بررسی می کنم. نه خیر! اصلا فرصتی برای ورود داده نمی شود. یک جا شانس بسیار کوچکی برای کسب سود نمایان می شود. فورا عمل می کنم ولی کاش نمی کردم! در حد زیان متوقف شد! خب این هم از امروز! تمام روز پشت سیستم بودم و در پایان تنها یک زیان ثبت کردم!
آیا این داستان برای شما هم آشناست؟ شما تنها کسی نیستید که چنین روزهایی را سپری کرده اید.سوال اساسی این است که چطور جلوی چنین ضد حال هایی را بگیریم؟ باید بگویم هیچ راهی وجود ندارد! شاید بگویید آلارم های مختلفی را در سیستم تعبیه می کنم  یا سفارش ها را از پیش تعیین و درج می کنم و سیستم را به حال خود رها می کنم. اما این تنها نیمی از واقعیت است.
مشکل عمده ای که معامله گر در آن گرفتار می شود این فرض است که امروز حتما باید کاری بکند. با این فرض بازار را تار و کدر می بیند. فقط به این فکر می کند که امروز هر طور شده مشارکتی در معاملات داشته باشد. فردا نه، پس فردا نه، همین امروز و همین الان!
من اسم این را طمع و ناصبوری می گذارم. همیشه به این فکر کنید که بورس بهترین کارفرماست، البته اگر سرمایه تان را از دست نداده باشید! در صبوری ممارست کنید. اگر امروز از معامله شیرینی جا ماندید آن رابپذیرید. بازار فردا هم فرصت های نابی برای عرضه دارد. باید بتوانید با خاطری آسوده سودهای سوخت شده و زیان های محقق شده را بپذ رید. این ماجرای طبیعی بورس بوده، هست و خواهد بود. 

برچسب‌ها: صبر معامله گری

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها