بخش اول: خرابکاران ذهنی ما  چه کسانی هستند؟
برای فردا

بخش اول: خرابکاران ذهنی ما چه کسانی هستند؟

| 10:30 | 3

همه ما تجربه کردیم  هر وقت که  میخواهیم تصمیمی بگیرید یا کاری جدید انجام دهید، به خصوص چیزی که می تواند منجر به تغییر شود،صدای درونی ما بسیار پر حرف می‌شود. صدای درونی که ما را به عقب نگه می دارد. به شما می‌گوید دیوانه هستید که برای انجام هرکاری باید فکر کنید؟ می‌گوید که شما یک بار شکست خورده‌اید و احتمالاً دوباره این کار را خواهید کرد؟ یا به شما می گوید توانایی انجام این کار را ندارید؟ یا صدای شما مانند یک گربه حیله گر است که به سادگی شما را به خوردن آن سیب زمینی سرخ کرده و شکلات در دوران رژیمتان فریب می‌دهد؟ یا می گوید سرمایه گذاری در این سهام موجب ضرر  و زیان خواهد شد؟ یا به شما می گوید این ترس را القا کند سهامی که سرمایه گذاری کرده اید در حال ریزش است.

به سادگی متوجه می‌شوید این داستان‌های عادت، صدای اغوا کننده و دیالوگ‌های مخرب به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید که خرابکارهای داخلی در ذهن‌تان در حال کار هستند. اما منشا این صداها از کجاست؟ آگاهی از آن‌ها به شما کمک می‌کند خود را برای تصمیم‌گیرهای آگاهانه قدرتمند سازید و در نتیجه تغییر مثبت در زندگی شما ایجاد شود.

هر مشکلی که با آن رو به رو هستید در حال حاضر به عنوان یک هدیه و فرصت محسوب می شود و یا ممکن است به طور فعال به یکی از آن ها تبدیل شود ". - شیرزاد شمین


منشاء خرابکاران ما

شیرزاد شمین، نویسنده هوش مثبت نگر (قبلا در مورد هوش مثبت‌نگر در نگاشته ای صحبت شده است )، نشان می‌دهد كه خرابكاران ذهنی ما در جوانی به عنوان بخشی از ساز و كارهای محافظتی ما سرچشمه می‌گیرند. شیرزاد شمین توضیح میدهد:

"خرابکاران به عنوان نگهبانان ما شروع می‌کنند تا به ما کمک کنند تا در برابر تهدیدات واقعی و تصور شده برای بقای جسمی و عاطفی خود زنده بمانیم. در زمان بزرگسال بودن، دیگر به آن‌ها احتیاج نداریم، اما آن‌ها به ساکنان نامرئی ذهن ما تبدیل شده‌اند.
الگوهای تفکر، احساس و واکنش خرابکاران از طریق مسیرهای عصبی در مغز ما نرم می‌شوند. وقتی این مسیرهای عصبی برانگیخته شوند، توسط خرابکاران ما "ربوده می شویم" و با استفاده از الگوهای آنها احساس ، فکر و عمل می‌کنیم. "


خرابکاران ذهن شما چه کسانی هستند؟

 شیرزاد شمین خرابکاران ذهنی ما را به یک قاضی و 9 خرابکار حامی که مانند سربازان وی هستند، تقسیم کرده است. در اینجا به مروری از این خرابکاران می پردازیم.  برای اطلاعات بیشتر می توان وب سایت شیرزاد شمین مراجعه کنید.


قاضی

مطابق شیرزاد شیمن قاضی یک خرابکار جهانی است که همه ما افتخار برخورد با وی را داریم. قاضی کسی است که همه را رنج می‌دهد. وی شما را به دلیل اشتباهات و کاستی‌ها به طور مکرر ضرب و شتم می‌کند، شما را به وسواس در مورد خطرات آینده هشدار می‌دهد، شما را در وسط شب با نگرانی از خواب بیدار می‌کند، شما را متمرکز می‌کند که چه اشتباهی با دیگران یا زندگی شما انجام می‌شود. قاضی به عنوان رهبر عمل کرده و باعث می‌شود سایر خرابکاران بر علیه ما اقدامی انجام دهند. مولد احساساتی از قبیل نا امیدی، خشم، پشیمانی، گناه و نگرانی است.


اجتناب کننده

 اجتناب کننده تمرکز بر اتفاقات مثبت و دلپذیر از طریق یک روش افراطی دارد و از مشاجرات و کارهای ناخوشایند اجتناب می‌کند. از درگیری جلوگیری کرده و به چیزهایی که نمی‌خواهید بله می‌گوید. اهمیت مشکلات واقعی را پایین می‌آورد و سعی در از بین بردن در گیری با دیگران دارد. کارهای ناخوشایند را به تعویق می‌اندازد. احساساتی از قبیل دلسردی، ترس و نگرانی را به همراه دارد.قربانی

 قربانی تمایل دارد تا روی احساسات دردناک متمرکز شود و خود را قربانی کند اغلب تمرکز روی احساسات منفی یا وقایع به عنوان ابزاری برای جلب توجه و محبت است. از خصوصیات افرادی قربانی می‌توان حساس به انتقاد و قهر کننده حرفه‌ای، تسلیم شونده فوری بوده و همواره احساس تنهایی و افسرگی دارند.

 

ناآرام

ناآرام غالباً در جستجوی چیزهای بیشتری است - هیجان بیشتر، فعالیت دیگری یا چیز عالی دیگر. آن‌ها در وضعیت شغلی مداوم قرار دارند و بندرت رضایت کامل در انجام کار را پیدا می‌کنند.

کنترل کننده

 کنترل کننده نیاز به کنترل دیگران و موقعیت‌ها دارد. بدون کنترل، کنترل کننده احساس اضطراب و یا بی تابی و عصبانیت می‌کند. نیاز شدید به ریاست و گرداندن اوضاع، اهل رقابت و مبارزه و حتی دعوای فیزیکی هستند.

موفقیت طلب

وابسته به عملکرد و موفقیت مداوم برای احترام به خود و اعتبار سنجی خود است. بسیار روی موفقیت بیرونی متمرکز شده و منجر به تمایلات غیرقابل تحمل در کار و از بین رفتن تماس با نیازهای عمیق‌تر عاطفی و رابطه‌ای می‌شود. یک کمالگرا می‌تواند دیوانه کار باشد و ساعت‌ها کار کند. دشمن دوستی های خالص شما است. 

خشنود کننده

خشنود کننده اغلب سعی می‌کند نیازهای خود را از دست بدهد، زیرا تلاش می‌کند با کمک، تملق، تمسخر یا نجات دیگران، پذیرش و محبت دیگران را بدست آورد. در نتیجه ممکن است بعد از مدتی به انزجار از دیگران برسید.

کمال‌گرا

کمال‌گرا نیاز بیش از حد به کمال و نظم دارند دنيا را به صورت سياه و سفيد می بیند. همچنین می‌تواند کمی اصلاح کننده باشد و معتقد است که آنها باید هرگونه سیاهی را که با آن روبرو هستند برطرف کنند. در مقابل اشتباه کردن و انتقاد حساس هستند. کمال گرا  مولد احساس هایی مثل نا امیدی، نگرانی، حساسیت و بیهودگی در شما هستند.

زیاده منطقی

زیاده منطقی دارای ذهن فعال است. اما تمایلات بیش از حد منطقی اغلب به این دلیل حاصل می شود که نتوانیم، یا بخواهیم احساسات عمیقی را تجربه کنیم. آن‌ها عقل را بالاتر از هر چیز دیگری ارزیابی می کنند. تمرکز شدید در منطقی سازی همه چیز مخصوصا روابط شخصی، معمولا معروف به موجودی سرد و به دور از واقعیات و خود پسند هستند.

زیاده مراقب

زیاده مراقب با ترس از اینکه چه اشتباهی پیش می‌رود، زندگی می‌کند. زندگی در حالت هوشیاری مداوم، آن‌ها مایل به اضطراب مزمن و در حالت دائمی از خود شک هستند.

اکنون که با قاضی و همکاران آن به عنوان خرابکاران ذهنی آشنا شدیم. خرابکارانی که دشمن موفقیت های شما هستند. برای دستیابی به موفقیت لازم است این خرابکاران ذهنی را به خوبی شناسایی کنیم. در نگاشته بعدی توضیح خواهیم داد که چگونه بر این خرابکاران غلبه کنید.

 

برچسب‌ها: هوش مثبت نگر

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها