انواع ریسک در بازار سرمایه
برای فردا

انواع ریسک در بازار سرمایه

| 12:00 | 3

در پست  قبل به اهمیت ریسک و بازده در سرمایه گذاری پرداختیم (آشنایی با مفهموم ریسک و بازده در سرمایه گذاری) در این پست انواع مختلف ریسک ها در بازار سرمایه را بررسی می کنیم. در یک دسته بندی کلی می توانیم ریسک های بازار سرمایه را به دو دسته ریسک های غیر سیستماتیک و سیستماتیک تقسیم بندی کنیم:
ریسک غیر سیستماتیک:
    زمانی که یک خبر یا یک تغییر سبب شود که سودآوری یک صنعت و یا یک شرکت به خطر بیوفتد به آن ریسک غیر سیستماتیک می گویند به عنوان مثال اعتصاب کارکنان یک شرکت یا مشکل فروش محصولات آن جز ریسک غیر سیستماتیک در بازار سرمایه محسوب می شود.
ریسک سیستماتیک: 
    خطری که متوجه کلیت بازار شود، به آن ریسک سیستماتیک می گویند. مثلا شرایط داخلی و بین المللی یک کشور، اغتشاشات داخلی، جنگ و ... از جمله ریسک های سیستماتیک در بازار شناخته می شوند.

همان طور که از دسته بندی بالا مشخص است اگر کشوری در زمینه بین المللی و سیاست گذاری داخلی و خارجی دچار بحران نشود، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در بازار سرمایه می توانند دارای ریسک های غیر سیستماتیک گردند. در ادامه به بررسی برخی از ریسک های غیر سیستماتیک مهم و اصلی در بازار سرمایه می پردازیم. 
ریسک نقدشوندگی: این ریسک به قدرت نقدشوندگی یک سهم ارتباط دارد. هرچه قدر قدرت نقدشوندگی سهام یک شرکت بیشتر باشد، سرمایه گذار هر زمان که تمایل به فروش آن دارد می تواند دارایی خود را با قیمت مناسب به فروش رساند.
ریسک اعتباری: این ریسک مربوط به توانایی یک شرکت در بازپرداخت اصل سرمایه و بهره آن به سرمایه گذار است. مسلما بانک ها و مراکز وابسته به دولت ریسک اعتباری نزدیک به صفر دارند. هرچه قدر ریسک اعتباری برای یک شرکت بیشتر باشد، سرمایه گذار سود بیشتری را مطالبه می کند.
ریسک مالیاتی: این ریسک متوجه سرمایه گذاری هایی است که از پرداخت مالیات معاف هستند، اما ناگهان به دلیل تغییر قوانین، مشمول پرداخت مالیات می شوند.
ریسک از دست دادن اعتبار شرکت: به طور متناوب سازمان بورس به رتبه بندی و ارزیابی شرکت ها می پردازد. این رتبه بندی در اعتبار یک شرکت و میزان قیمت سهام آن نقش مهمی دارد. هر گونه تغییر در رتبه بندی شرکت می تواند تاثیر روانی زیادی بر میزان قیمت سهم در بازار داشته باشد.
ریسک منسوخ شدگی: ظهور تکنولوژی های نوین و جایگزینی محصولات جدید با محصولات قدیمی، سبب می شود شرکت هایی که خود را با تحولات تکنولوژی همسو نکنند، بازار محصولات خود را از دست دهند. شرکتی که محصولات آن خریداری نداشته باشد و یا به طور مداوم مجبور به پرداخت هزینه های گزاف برای به روز رسانی خود باشد، ریسک منسوخ شدگی بالاتری دارد.
ریسک عدم شناسایی و کشف موارد فساد: اگر شرکتی موارد فساد مانند حساب سازی ها، کلاهبداری ها و ... را از دید بازرسان، حساب رسان و دیگر ناظر قانونی مخفی نگه دارد و به ناگهان این موارد و تخلفات کشف گردد، به اعتبار شرکت لطمه فراوانی وارد می شود و بازار با افت قیمت، شرکت را به شدت تنبیه می کند.
ریسک عدم دستیابی به سود پیش بینی شده: سهامدارن صرفا نمی توانند با ارزیابی عملکرد گذشته یک شرکت وضعیت عملکرد آینده آن را پیش بینی نمایند. همین مسئله موجب خواهد شد EPS و DPS یک شرکت در سال گذشته به درستی نتواند تخمین درستی از EPS و DPS آینده شرکت باشد.
ریسک نوسان قیمت سهام: قیمت سهام یک شرکت به دلایل مختلفی نوسان می کند. ورود هیجانی به بازار و خرید سهام با قیمت های بالا و فروش آن با قیمت های پایین سبب افزایش ریسک نوسان قیمت سهام می شود. هرچه نوسانات قیمت یک سهم بیشتر باشد ریسک بالاتری برای داد و ستد دارد.
ریسک خبرساز شدن: این ریسک مربوط به داستانپردازی ها و اتهام زنی هایی است که برخی از صاحبان جراید و مطبوعات در موضوع خاصی در مورد یک شرکت مطرح می کنند که معمولا با غلو و بزرگنمایی همراه است. این مسئله می تواند باعث صدمه به شرکت شود و حتی می تواند شرکت های موجود در آن صنعت را تحت تاثیر قرار دهد. 
ریسک قیمت فروش محصولات: نوسان در قیمت فروش محصولات می تواند بر درآمد شرکت تاثیرگذار باشد. افزایش قیمت می تواند تعداد مشتریان یک محصول را کم و کاهش قیمت به شرط ثابت ماندن تعداد مشتریان می تواند حاشیه سود را کاهش دهد.
ریسک قانون گذاری: زمانی که حجم دخالت های دولت در امور تجاری شرکت ها افزایش یابد و قانون گذار هر روز با یک تفسیر جدید از قانون به محدود کردن صنایع و شرکت ها بپردازد، این ریسک افزایش می یابد.
 

منبع: بورس با ما
برچسب‌ها: ریسک سرمایه گذاری

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها