گزارش تحلیل تکنیکال و بنیادی نماد وتجارت
برای فردا

گزارش تحلیل تکنیکال و بنیادی نماد وتجارت

| 20:00 | 2

معرفی بانک تجارت

یکی از نمادهای پر بازدید در بازار سرمایه ایران بانک تجارت است که با نماد وتجارت (VATEJARAT) در بازار بورس اوراق بهادار شناخته می شود و در گروه بانکی قرار دارد. در گروه بانکی، نمادهای وتجارت، وبملت و وبصادر جز نماد های بانکی پر بیننده هستند. ارزش بازار بانک تجارت در تاریخ 04/10/99 بیش از 584,447 میلیارد ریال است. این نماد جز نمادهایی ست که در شاخص کل بازار سرمایه تاثیرگذار است. شرکت صندوق سرمایه گذاری و بازرگانی تجارت، دولت جمهوری اسلامی ایران و شرکت سرمایه گذاری صبا تامین سه سهامدار عمده بانک تجارت هستند. صندوق تجارت ایرانیان اعتماد، بازارگردان این نماد است.

تحلیل تکنیکال نماد وتجارت

همان طور که در شکل مشخص است، نماد وتجارت پس از صعود، بین 50 درصد تا 61 درصد از آن را اصلاح کرده است. در حال حاضر در تایم فریم روزانه، کندل ها، تنکان سن و کیجون سن زیر ابر قرار دارند و ابر آینده منفی است و هنوز میانگین کیجون سن فلت نشده که احتمال بازگشت قیمتها به این میانگین وجود داشته باشد، در نتیجه با استفاده از اندیکاتور ایچیموکو هنوز این سهم در فاز اصلاح قرار دارد.

 
اندیکاتور MACD نیز واگرایی مثبت در تایم فریم روزانه نشان نداده است که خود گویای آن است که هنوز این سهم در اصلاح قرار دارد. اندیکاتور RSI نیز در تایم فریم روزانه در ناحیه اشتیاق فروش است و واگرایی مثبت هنوز در آن دیده نمی شود. به معامله گرانی که به سرمایه گذاری در نماد وتجارت علاقه دارند توصیه می شود با توجه به این اندیکاتورها و موج شماری دقیق، در زمان صحیح و پس از اتمام اصلاح به این سهم ورود کنند.


 
در شکل بالا نمودار قیمتی سه بانک تجارت، صادرات و ملت باهم مقایسه شده اند. حرکت دو سهم بانکی تجارت و صادرات شبیه هم است. معامله گران تکنیکالیست می توانند حرکت این دو سهم را در نظر بگیرند و تا حدودی این دوسهم را باهم تحلیل کنند. 

تحلیل بنیادی نماد وتجارت

با توجه به اطلاعات صورت های مالی میاندوره ای 6 ماهه حسابرسی شده منتهی به 6 ماهه اول سال 99 که در کدال منتشر شده است، بانک تجارت دارای مجموع دارایی ها به میزان ۳,۰۶۰,۲۱۵,۸۸۳ میلیون ریال، مجموع بدهی ۲,۹۰۸,۹۸۷,۴۸۸ میلیون ریال و مجموع حقوق صاحبان سهم به ارزش ۱۵۱,۲۲۸,۳۹۵ میلیون ریال است. بانک تجارت با سرمایه ۲۲۳,۹۲۶,۱۲۷ میلیون ریال به ازای هر سهم 45 ریال سود ساخته است. در این گزارش این نکته قابل توجه است که بانک تجارت به میزان ۱,۴۶۶,۲۷۸,۶۸۶ میلیون ریال سپرده های هزینه زا دارد. نسبت کفایت سرمایه این بانک -7.83 است که منفی بودن آن حکایت از آن دارد که این بانک سرمایه کافی نزد بانک مرکزی ندارد. بانک تجارت در گزارش کدال اعلام کرده است که راهکارهای بهبود کفایت سرمایه را در دستور کار خود قرار داده است. می توان به این نکته نیز اشاره کرد که بانک تجارت مالک 2.49 درصد از شرکت فولاد مبارکه اصفهان است.

نظر تحلیلگران بازار سرمایه درخصوص نماد وتجارت

بر اساس تحلیل های ثبت شده در اولین سامانه مقایسه و ارزیابی تحلیلگران بازار سرمایه، نماد وتجارت یکی از نمادهای مورد توجه تحلیل گران است. اکثر تحلیل گران در این سامانه، سهم بانک تجارت را تحلیل کرده اند که معامله گران می توانند با جستجوی نماد وتجارت تحلیل ها را مشاهده نمایند. 71 تحلیل در ارتباط با نماد وتجارت در سامانه مقایسه و ارزیابی تحلیلگران بازار سرمایه در سایت بورس با ما ثبت شده است. تحلیل گرانی مانند حسین زمانی، بورس رسمی، دانشگاه بورس و... نماد وتجارت را تحلیل کرده اند. سامانه بورس با ما برای اولین بار بستری را فراهم کرده است که افراد بتوانند با مقایسه تحلیل گران بازار سرمایه، بهترین تحلیل گر را انتخاب کنند. 
 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها