مروری بر عملکرد تحلیلگران  بازار سرمایه سامانه بورس با ما در سال 99
برای فردا

 مروری بر عملکرد تحلیلگران بازار سرمایه سامانه بورس با ما در سال 99

| 10:00 | 2

همواره این سوال برای فعالان و علاقه مندان بازار سرمایه وجود دارد که عملکرد تحلیلگرانی که در کانال‌های تلگرامی و صفحات ایسنتاگرام مشغول به ارائه سیگنال و تحلیل هستند به چه صورتی است و کدامیک از آن‌ها برترین تحلیلگر بازار سرمایه و بورس است. در این نگاشته می‌خواهیم نگاهی به عملکرد تحلیلگران در سال 99 بیاندازیم. 
سال گذشته، سال عجیبی برای فعالان بازار سرمایه بوده است که هم عبور شاخص کل بورس از مرز دو میلیون را مشاهده کردند و هم از عرش به فرش رسیدن آن. به طور کلی سال 99 را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد، نیمی که همه خوشحال و شاهد صعود شاخص کل و نیمی دیگر  ناراحت و شاهد از دست دادن سرمایه بودیم. این صعود و سقوط شاخص کل، عملکرد تحلیلگران را نیز تحت تاثیر گذاشته است، به طوری که هر کسی در نیمه ابتدایی سال در اینستاگرام و کانال‌های تلگرامی مشاهده می‌کردید مشغول به معرفی سیگنال و تحلیل بودند ولی در نیمه دوم فعالیت این تحلیلگران به شدت کم شد. 
سامانه بورس با ما، به عنوان اولین سامانه مقایسه و رتبه بندی تحلیلگران‌، در ابتدای سال 99 با شعار شفاف سازی اطلاعات بازار سرمایه و بورس ایران مشغول به فعالیت کرد. در سامانه بورس باما، با جمع آوری سیگنال‌ها و تحلیل‌های تحلیلگران در صفحات اینستاگرام و کانال‌های تلگرامی، عملکرد تحلیلگران با یکدیگر مقایسه و ارزیابی شده و در نتیجه با توجه به معیارهای رتبه بندی سامانه رتبه بندی می‌شوند.
در سال گذشته 7438 تحلیل از 54 تحلیلگر در سامانه مقایسه و رتبه بندی تحلیلگران بورس با ما ثبت شده است. که در ادامه مروری به آمار بدست آمده از تحلیل‌ها و سیگنال‌های معرفی شده توسط تحلیلگران می‌پردازیم.

بیشترین نمادهای تحلیل شده

در بین 7438 تحلیل ثبتی در سامانه بورس با ما، بیشترین نمادهایی که تحلیلگران در مورد آن تحلیل نموده و سیگنال ارائه کردند، نمادهای فولاد، فملی، شپنا، و بملت و وغدیر بوده است که فولاد با تعداد 133 تحلیل در رتبه اول نماد مورد علاقه تحلیلگران قرار گرفته است. در نمودار زیر می‌توانید تعداد تحلیل‌های نمادها را مشاهده نمایید.

بیشترین صنعت تحلیل شده

گروه سرمایه گذاری با تعداد 1420 تحلیل، بیشترین تحلیل توسط تحلیلگران در بین گروه‌ها بورسی را دارد. در نمودار زیر 5 رتبه برتر بین گروه‌های بورسی که مورد توجه تحلیلگران قرار گرفته و برای این گروه‌ها سیگنال خرید معرفی کرده‌اند را می‌توان مشاهده نمود.

 بیشترین سودها

میانگین سود تحقق یافته در بین سیگنال‌های تحلیلگران 31.59 درصد بوده است که بیشترین سود 99.96 درصد متعلق به سالار صفائی بوده است. تحلیلگران چشمان بورس، سهم چی بخریم، حسین زمانی و محسن سیف زاده در رتبه‌های بعدی قرار دارند که همگی سودهای بالای 90 درصد در کانال تلگرامی یا صقحه خود در اینستاگرام معرفی کرده‌اند.

 

 پرفعالیت‌ترین‌ها

یکی از معیارهای ارزیابی تحلیلگران در سامانه بورس با ما ثبات تحلیلگران است. در واقع تحلیلگران در تمامی زمان‌ها در دسترس هستند و تحلیل و سیگنال معرفی می‌کنند یا خیر. در بین سیگنال ثبت شده در سامانه، سهم چی بخریم با 1950 بیشترین سیگنال‌ها را ارائه کرده است.
  
 

برترین تحلیلگران

برای اینکه بتوان برترین تحلیلگران را انتخاب نمود باید عوامل مختلفی از قبیل کیفیت تحلیل، نرخ موفقیت، نرخ ثبات، بازده سیگنال را بررسی نمود. با توجه به اینکه عملکرد تحلیلگران تحت تاثیر افول شاخص کل بوده و بیشترین سودهای ارائه شده توسط تحلیلگران در نیمه ابتدایی سال بوده است، 5 رتبه برتر میان تحلیلگران در سال گذشته سالار صفایی، مهدی میرزایی، فرنیا کیانی،حاجی بازاری، چشمان بورس هستند.

حرف آخر

سامانه مقایسه و رتبه بندی تحلیلگران بورس باما در راستای شفاف سازی اطلاعات در بازار سرمایه و بورس طراحی شده است تا به تصمیم گیری در مورد سرمایه‌گذاری افراد کمک کنند. سرمایه‌گذاران در سامانه با مشاهده گزارش‌های متنوع از عملکرد تحلیلگران و مقایسه و ارزیابی سیگنال‌های تحلیلگران، با برترین تحلیلگران گروه‌های مختلف صنعتی حاضر در بورس آشنا شده و می‌توانند بهترین تصمیم را در مورد خریداری سهام و سرمایه گذاری داشته باشند. تیم بورس با ما در تلاش است که افراد هوشمندانه سرمایه گذاری کرده و تجربه لذت بخشی از سرمایه گذاری خود داشته باشند.

مقالات مرتبط: 

 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها