فومو؛ ترس از دست دادن در سرمایه گذاری به چه معناست؟
برای فردا

فومو؛ ترس از دست دادن در سرمایه گذاری به چه معناست؟

| 19:00 | 1

 احتمالا همه ما در برهه‌ای از سرمایه‌گذاری خود این را تجربه کردیم که  قیمت دارایی خاصی به طور وحشتناک و مسخره‌ای افزایش یافته است و ما خود را به دلیل عدم سرمایه گذاری در آن دارایی سرزنش کرده‌ایم. به عنوان مثال می‌توان به عدم سرمایه‌گذاری در رمزارزهایی مثل بیتکوین و دوج  یا در سال گذشته خرید سهم های شاخص ساز قبل از سقوط بورس اشاره نمود. عدم سرمایه گذاری در این دارایی های حس ترسی را بوجود می آورد که موجب سرمایه گداری و معامله‌گری‌ شتاب زده شده و در نتیجه پیامدهای منفی برای فرد سرمایه‌گذاری و معامل‌گر باشد.
 اما این حس ترس ازکجا می‌آید و راه مقابله با آن چیست؟ برای اینکه بتوان با این ترس مقابله نمود با بورس با ما همراه باشید تا به طور کامل برای شما توضیح دهیم.

فومو؛ترس از دست دادن

فومو ( FOMO)  یا ترس از دست دادن مخفف کلمه  (Fear Of Missing Out) است. این یک دشمن تکراری برای همه سرمایه گذاران و معامله‌گران است و توانایی تصمیم گیری آن‌ها را در چندین سطح تحت تأثیر قرار می‌دهد. تجربه مکرر فومو غیر معمول نیست. هر سرمایه گذار در برخی مواقع آن را احساس خواهد کرد.
مفهوم فومو تا حدی با اضطراب اجتماعی مرتبط است که تا حدی ناشی از تماشای زندگی دیگران در شبکه‌های اجتماعی است. همه ما آن دوستانی را در فیس بوک یا اینستاگرام داریم که به نظر می‌رسد هر روز در یک تعطیلات عجیب و غریب قرار می‌گیرند. سخت است احساس نکنید که تجربه مشابهی را از دست داده اید.
اما از منظر اقتصادی، فومو یک پدیده روانشناختی است که با انزجار از زیان همراه است. در اقتصاد رفتاری و نظریه تصمیم گیری، ضرر و زیان از نظر روانشناختی دو برابر سود بر مردم تأثیر می گذارد. این منجر به گریز از خطر می شود. ما فقط از دست دادن در هر چیزی متنفر هستیم. 
نفرت برای از دست دادن هر چیزی ناخواسته می‌تواند منجر به تلاش برای به دست آوردن سهام و هر دارایی شود. معامله و سرمایه‌گذاری بر اساس فومو در واقع معامله‌ای است که شما کاملاً از ترس از دست دادن، حرکتی انجام می‌دهید. هنگامی که یک سهم از نوسان ناگهانی عبور می کند، ممکن است برخی از معامله گران فوق العاده مضطرب می‌شوند. به نوعی احساس خواهید کرد، فرصتی دارید که برای بار دوم خود را نشان نمی‌دهد. بدیهی است که شما نمی‌خواهید حرکت را از دست دهید. به دلیل نوسانات زیاد، شما چاره ای ندارید جز اینکه سریع تصمیم بگیرید یا وارد شوید یا از آن اجتناب کنید.
بدون شک فومو دلیل اصلی تصمیمات نادرست در معامله گری و سرمایه گذاری است. به طور کلی، چنین احساسی غالب است که منجر به تصمیم گیری اشتباه با پول می‌شود. اگر می‌خواهید بهترین تصمیمات سرمایه را بگیرید، پس باید یاد بگیرید که چگونه فومو را به درستی مدیریت کنید. بهترین معامله گران در این زمینه استراتژی های موفقی دارند که به مبارزه با فومو کمک می‌کند.

چرا فومو بوجود می‌آید؟

دلایل مختلفی برای FOMO وجود دارد. موارد زیر از رایج ترین دلایل ایجاد ترس از دست دادن است.

انتظارات بیش از حد:  این اساساً زمانی اتفاق می افتد که احساس می کنید باید تا ماه بعد حساب خود را دو برابر کنید. علاوه بر این، اگر در اسرع وقت به سود نرسید، به طور خودکار از دست می‌دهید. این امر به ناچار منجر به ریسک بالاتر می‌شود.
بی صبری:  شما نمی‌خواهید قبل از سرمایه‌گذاری صبر کنید و به طور دقیق تصمیم بگیرید. بیش از هر چیز، شما می‌خواهید از ترس اینکه قمیت سهام بالا رود وارد سهم شوید و معامله کنید. 
بدون چشم انداز بلند مدت: وقتی این واقعیت را کاملاً درک نکنید که معاملات جدید زیادی در انتظار شما خواهد بود. اکثر افراد تازه وارد  به نوسان گیری اهمیت زیادی می دهند. علاوه بر این ، آن‌ها می‌خواهند معامله وسرمایه گداری خود را مجبور به پیروزی کنند، صرف نظر از اینکه چه کاری انجام می شود.
کمبود استراتژی و برنامه: این زمانی است که شما قوانینی یا  استراتژی ندارید، بنابراین فومو حالت پیش فرض شماست. به عبارت دیگر، بدون اینکه بفهمید دقیقاً چه کاری انجام می‌دهید، دائماً در بازار  وارد می شوید و بیرون می‌روید.
کبود اعتماد به نفس: به دنبال برخی از معاملات از دست رفته، بیشتر معامله گران سعی می‌کنند جبران کنند. آن‌ها فقط برای دستیابی به بازار وارد معاملات تصادفی می‌شوند. آن‌ها با این کار امیدوارند سود قابل توجهی کسب کنند.
اعتماد به نفس بیش از حد: زمانی است که که شما در تعدادی سرمایه گذاری پیروز می شوید و احساس شکست ناپذیری می‌کنید. در نتیجه، شما معاملات تصادفی یا موقعیت های خیلی بزرگ را در پیش می‌گیرید. شما اعتقاد دارید که می توانید آنچه را که قرار است در بازار اتفاق بیفتد "احساس" کنید.

مقابله با  فومو

تا حد زیادی بدترین جنبه معاملات FOMO این واقعیت است که باعث ایجاد حس اضطراب در شما می شود. به طور کلی ، شما فقط چند دقیقه، شاید حتی چند ثانیه فرصت دارید تا به یک حرکت واکنش نشان دهید. در نتیجه ، مغز شما بیش از حد دچار وحشت می شود. روش های مختلفی برای ساده سازی تصمیم گیری وجود دارد و می توانید همین استراتژی ها را در معاملات فومو اعمال کنید.
تاثیری که تاجران بر یکدیگر دارند سرسام آور است. شما می توانید به این رابطه وابسته و یا چیزی شبیه به واکنش زنجیره ای نگاه کنید. گرفتار شدن با آنچه دیگران انجام می دهند بسیار آسان است. با این حال، شما باید روی "چرا" تمرکز کنید. مانند "چرا آن‌ها این کار را می‌کنند؟" بدترین اتفاقی که می‌خواهید بیفتد این است که در یک سرمایه گذاری گله ای و بدون برنامه خروج گیر بیفتید.
در صورت ترید، اعمال حمایت از سرمایه همیشه ایمن ترین اقدامی است که باید انجام شود. هیچ دلیلی برای احساس شرم در اجتناب فعالانه از معامله ای که آماده نیستید وجود ندارد. یک حرکت جایگزین می‌تواند حذف خود از بازی باشد.
بیش از هر چیز، مهمترین نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که روندهای عالی دوباره به وجود می آیند. دیر یا زود باشد، حرکتی که در نهایت آن را  ازدست می دهید آخرین حرکتی نخواهد بود.
قبل از اینکه به فکر ورود به معامله و سرمایه‌گذاری باشید، باید از خود بپرسید "چرا؟" اگر در نهایت صاحب یک دلیل منطقی هستید، پیش بروید و نظریه خود را بسنجید. با این حال، اگر این کار را نمی کنید، پس باید ادامه دهید و بازی بعدی را تحمل کنید.

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها