هنر سود سازی در سرمایه گذاری در بازار سرمایه
برای فردا

هنر سود سازی در سرمایه گذاری در بازار سرمایه

| 16:00 | 2

 

سود بردن یک مهارت اکتسابی است. بیشتر معامله گران یا سرمایه گذاران با گرفتن سود در بازار سرمایه دست و پنجه نرم می‌کنند. فرقی نمی کند در بازار بورس ایران سرمایه گذاری می کنید یا در رمزارزها و حتی بازار جهانی. بعضی اوقات، پس از کشف سود، قیمت بالاتر می‌رود و باعث می‌شود احساس از دست رفتن کنید. در مواقع دیگر، قیمت سقوط کرده و تمام سود خود را از دست می‌دهید. 

با توجه به اینکه سود گرفتن بسیار دشوار است، ما در این نگاشته به برخی از بینش‌های کلیدی در مورد سود سازی در بازار سرمایه خواهیم پرداخت. 

 

حرص و طمع دشمن سودجویی

این نکته بسیار خوبی است که میزان سرمایه گذاری‌های خود را افزایش می‌دهید. اما توجه داشته باشید هر بالایی یک پایین نیز دارد. مشکل این است که زمان دقیق سقوط قیمت را نمی توان مشخص کرد. ناشناخته بودن زمان پایین آمدن قیمت باعث می‌شود فکر کنید که سود بیشتری می‌توانید بدست آورید. این حرص و طمع طلب سود بیشتر، شما را از گرفتن هر گونه سودی در بازار سرمایه باز می‌دارد.
حدس بزنید بعد چه اتفاقی می‌افتد؟ قیمت شروع به پایین آمدن می‌کند و قسمت عمده ای از سود شما را از بین می‌رود. دقیقاً به همین ترتیب، قسمت عمده ای از سود شما از بین رفته است. پس آرزو می کنید کاش فرصتی پیدا می کردید می توانستید با قیمت بالاتری بفروشید.
مهم این است که تشخیص دهید که وقتی سود مشخصی بدست آوردید، حرص و طمع مانع شما می‌شود. پس از پذیرش حرص و طمع، می‌توانید برای غلبه بر آن خود را آماده کنید.

 غیر ممکن بودن خروج در قله 

این بسیار ساده به نظر می رسد که استراتژی شما این است که در پایین ترین نقطه خرید کنید و در بالاترین سطح آن را بفروشید. در عمل، تقریباً غیرممکن است زیرا شما  بالا و پایین بودن قیمت را پس از وقوع آن می دانید. حتی اگر بر اساس مقاومت ها و حمایت ها  معامله کنید باز هم مشخص نیست که در بالاترین قیمت یا پایین ترین قیمت قرار دارید. بنابراین اگر نگرش شما این است که حتما در کمترین نقطه  سهام خرید کنید و در بالاترین نقطه آن سهام را  به فروش برسانید، باید دیدگاه خود را عوض کنید.

استراتژی و برنامه 

داشتن یک برنامه برای موفقیت در گرفتن سود مهم است. دلیل این امر این است که وقتی شما برنامه دارید احتمال اینکه بر اساس احساسات خود عمل کنید کم است.  اگر با احساسات خود وارد یک معامله یا سرمایه گذاری شوید، قطعا نتیجه بدست آمده بد خواهد بود.  شرایطی را در نظر بگیرید که دارایی 100٪ افزایش می یابد و شما برنامه ای ندارید. تمایل شما این است که فقط بگذارید ادامه پیدا کند. مسئله این است که هیچ توضیحی در مورد بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت وجود ندارد. اگر پایین بیاید ، خودتان را سرزنش می‌کنید چرا زود تر نفروختم.
حال فرض کنید دارایی 100٪ افزایش یابد و شما برنامه ای داشته باشید. وقتی قیمت 100٪ افزایش می‌یابد، برنامه شما این است 50 درصد از سود خود را برداشت کنید. در صورتی که قیمت بعد از برداشت سود افت پیدا کند شما دیگر نگران و ناراحت نخواهید بود. 

حفظ سرمایه اولیه سرمایه گذاری شده

همواره سرمایه گذاری با خطر همراه هست. اما شما می توانید به داشتن یک سرمایه گذاری بدون ریسک نزدیک شوید. بعد از اینکه سرمایه گذاری به میزان قابل توجهی افزایش یافت (بستگی به آنچه برای شما قابل توجه است) می توانید سرمایه اولیه خود را برداشت نموده و ما بقی را تا زمانی که دارایی به روند قیمتی خود ادامه می دهد، در سبد سرمایه گذاری خود داشته باشید. 
ممکن است فکر کنید که با پس گرفتن سرمایه اولیه خود، سود بالقوه خود را برداشت می کنید. این درست است، اما سرمایه گذاری یک فعالیت طولانی مدت است. عاداتی که دارید در طولانی مدت مهمتر از تلاش برای ایجاد فشار بیشتر در یک سرمایه گذاری خواهد بود.
ترجیح می‌دهید در کدام وضعیت قرار بگیرید؟ چند سرمایه گذاری برنده که در آن هنوز می‌توانید کل سرمایه خود را از دست بدهید یا چند سرمایه گذاری که در بدترین حالت می توانید از بین ببرید. با توجه به این گزینه، مطمئنا بسیاری گزینه دوم را انتخاب می‌کنند. این دقیقاً وضعیتی است که در صورت بازپرداخت سرمایه گذاری اولیه خود پس از افزایش قیمت قابل توجه، در آن قرار خواهید گرفت.

منبع: بورس با ما
برچسب‌ها: سود سرمایه گذاری

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها