بخش پنجم:چگونه یک بلاک چین بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد؟ (بخش پایانی)

بخش پنجم:چگونه یک بلاک چین بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد؟ (بخش پایانی)

| 21:10 | 2

این سؤال توسط بسیاری از بزرگترین بانک‌ها، بانک‌های مرکزی، موسسات مالی، اتاق‌های فکر، مراکز مشاوره و کمیته‌های دولتی در سراسر جهان مطرح شده است.

 شرکت تحقیقاتی مالی و تکنولوژیR3CEV، که توسط برخی از بزرگترین بانک‌های جهان اداره می‌شود، تلاش دارد تا به این سؤال پاسخ دهد. گلدمن ساکس، مشاوره مک کینزی و تحقیقات مصرف کنندگان همگی گزارش‌های خوبی در مورد این سوال نوشته اند. دولت انگلستان، سنای آمریکا، کانادا، استرالیا و اتحادیه اروپا همگی در این زمینه تحقیقاتی انجام داده اند.

بسیاری از نوآوری‌ها همچنین دارای "برگه های سفید" در رابطه با نوآوری خاص یا استفاده از فناوری بلاک چین هستند و غالباً سؤال اجتماعی بزرگتری را نیز شامل می شوند: "چگونه این امر اوضاع را تغییر خواهد داد؟"

بخش اعظم این تحقیق چهار حوزه اصلی تغییر را تأکید می کند:

زیرساخت برای معاملات مرزی

همانطور که همه ما می‌دانیم، انقلاب دیجیتال کاملاً رسانه‌ها را متحول کرده است. این نیز در صنعت مالی تأثیر گذاشته است. البته موسسات مالی از رایانه استفاده می کنند. آن‌ها در دهه 1970 و 1980 از  رایانه ها برای پایگاه داده استفاده کرده، در دهه 1990 صفحات وب درست کردند و در هزاره جدید به برنامه‌های تلفن همراه مهاجرت کردند.

اما انقلاب دیجیتال هنوز تحولاتی در معاملات مرزی ایجاد نکرده است. وسترن یونیون یک نام بزرگ است و تقریباً همان مشاغلی را که همیشه در اختیار داشته است، دارد. بانک‌ها همچنان از یک زیرساخت پیچیده برای معاملات ساده مانند ارسال پول به خارج استفاده می کنند.

فناوری بلاک چین به مؤسسات مالی این امکان را می‌دهد تا ارتباط مستقیم بین یکدیگر ایجاد کنند و از مکاتبات بانکداری جلوگیری کنند. محصول اصلی R3 تا به امروز، Corda، هدف از مکاتبات بانکداری است. در مورد کوردا، بانک‌هایی تشکیل شده است که از یک دفترچه مشترک برای معاملات، قراردادها و اسناد مهم استفاده می کنند.
موسسات مالی رقیب می‌توانند از این بانک اطلاعاتی مشترک برای پیگیری اجرا، پاکسازی و تسویه معاملات استفاده کنند، بدون این که نیازی به دخالت بانک اطلاعات مرکزی یا سیستم مدیریتی داشته باشند. به طور خلاصه، بانکها قادر خواهند بود تا روابط دیجیتالی بین خود را به روش‌هایی که قبلاً نتوانسته اند رسمی و امن نمایند.

معاملات می توانند به طور مستقیم بین دو طرف و بر اساس نظیر به نظیر بدون تعمل اتفاق بیفتند. ریپل، یک بلاک چین مجاز است، برای حل بسیاری از این مشکلات ساخته شده است.

دارایی‌های دیجیتال به عنوان یک کلاس دارایی

بیت کوین چیزی منحصر به فرد ایجاد کرده است: دارایی دیجیتال.
قبل از بیت کوین، "دیجیتال" مترادف با کمبود بود. هر چیز دیجیتالی را می‌توان با کلیک یک دکمه کپی کرد. نگاهی گذرا به صنعت موسیقی و فروش آلبوم ها این داستان را قانع کننده می‌کند.
اما بیت کوین کار جدیدی انجام داد: کد دیجیتال غیرقابل چاپ را ایجاد کرد.
بنابراین، برای اولین بار از زمان اختراع بیت‌ها و بایت‌ها، راهی برای در اختیار داشتن چیزی دیجیتالی وجود دارد که نمی‌تواند کپی شود. این به کد دیجیتالی ارزش می‌دهد. تا به امروز، ارزش بیت کوین مبتنی بر ظرفیت صفحه اصلی آن برای جلوگیری از هزینه‌های مضاعف و ایجاد سکه‌های تقلبی است.

با این حساب، توسعه دهندگان بیت کوین سکه‌های رنگی پیشگامانه ای را ایجاد کرده اند که می‌توانند به عنوان سهام در یک شرکت عمل کنند. "رنگ" سکه نشان دهنده اطلاعات مربوط به حقوق مالکیت کلید رمزنگاری خصوصی است.
غول خرده فروشی آنلاین Overstock پس از دریافت مجوز SEC اعلام کرد که سهام عمومی سهام شرکت را در پلت فرم بلاک چینtØ  خود ارائه می‌دهد. ما همچنین شاهد ظهور " ارائه سکه های اولیه" (ICO) و "appcoin" ،رمزارزهای بومی برنامه ای که به توسعه بودجه پروژه کمک می کند، هستیم.

این نمونه ها تنها بخشی از داستان برای بلاکچین‌های دارایی‌های دیجیتال است. آن‌ها می‌توانند دارایی باشند، اما از بلاک چین نیز می‌توان برای اجرای بازار استفاده کرد.

اصولاً، این تلاش‌ها با دارایی‌های دیجیتال به عنوان یک ابزار حامل، که یک کاربرد گسترده و ماهرانه هستند، رفتار می کنند.

دولت ها و بازارها

این توانایی اما فراتر از ثبت معاملات است. به عنوان مثال، Nasdaq نخستین کسی بود که بستری را ایجاد کرد و شرکت‌های خصوصی را قادر به صدور و تجارت سهام با استفاده از بلاک چین کرد.
توسعه دهندگان دیگر در حال کدگذاری ابزارهای مالی هستند که می‌توانند از قبل برنامه ریزی شده برای انجام اقدامات شرکت‌ها و منطق کسب و کار و تجارت باشند.

در سال 2016 ، یک پروژه بلاک چین به نام DAO که در حال اجرا در بلاک چین اتریوم است، با هدف تقلید از بازار سرمایه گذاری جمعی آغاز به کار کرد. درصد مشارکت شما در صندوق، درصد آرا در نحوه هزینه کل صندوق را نشان می‌دهد.

گزارش و تنظیم مقررات

بلاک چین‌ها می‌توانند به عنوان یک سیستم کاملاً شفاف و در دسترس برای رگولاتورها در دسترس باشند. همچنین می‌توان برای مجاز کردن تراکنش‌هایی که مطابق با گزارش های نظارتی هستند، کدگذاری کرد.

به عنوان مثال، بانک‌ها نسبت به آژانس‌هایی مانند FinCEN تعهدات گزارش گیری شدیدی دارند. هر بار که مجاز به معامله بیش از 10،000 دلار باشند، آن‌ها باید اطلاعات را به FinCEN ، که آن را برای استفاده به عنوان یک بانک اطلاعاتی ضد پولشویی ذخیره می کند، گزارش دهند.

تسویه و حل و فصل

در تجارت جهانی، به زمان کلی برای تسویه حساب و تسویه معامله معمولاً "T + 3" گفته می شود - یعنی سه روز پس از تجارت (T) ، معامله تسویه می شود.

با استفاده از فناوری بلاکچین، کل چرخه عمر تجارت - اجرا ، پاکسازی و تسویه حساب - در مرحله تجارت رخ می‌دهد. با دارایی دیجیتال، تجارت تسویه می‌شود و کلیدهای رمزنگاری و مالکیت دیجیتالی که آن‌ها کنترل می‌کنند، می توانند تاخیر پس از تجارت و ریسک طرف مقابل را کاهش دهند.

حسابداری و حسابرسی

در حالی که اکثر بانک‌های اطلاعاتی عکس لحظه ای از زمان هستند، بانک اطلاعاتی بلاکچین از تاریخچه معاملات خود ساخته می‌شوند. آنها یک پایگاه داده با متن ، یک تاریخچه از خود، یک سیستم ضبط شده از نوع خود هستند. پیامدهای حسابرسی و حسابداری عمیق است. در نتیجه بلاک چین می توان حسابداری و حسابرسی را راحت تر نماید.

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها